20 września 2024

Jak prawidłowo owinąć noworodka?

Jak prawidłowo owinąć noworodka?

Owijanie noworodka ma na celu odtworzenie warunków, jakich doświadczał, gdy był jeszcze w przytulnym i ciepłym łonie matki. Jest to technika znana od lat i do dziś praktykowana w niektórych szpitalnych oddziałach położniczych. Mimo to jest ona źródłem wielu sporów i wątpliwości, które postaramy się dziś rozwiać.

Czy zawijanie niemowlęcia kocykiem ma sens?

Nawyki, które kształtują się podczas życia płodowego, są odpowiedzialne za znaczną część zachowań i rutyn, które przejawiają noworodki, a także te, które przejawia dziecko na późniejszym etapie życia. Z tego powodu niemowlę jest zaaklimatyzowane do przebywania w stosunkowo niewielkim obszarze, a także do dźwięków, które są wydawane przez ciało matki i pewien łagodny ruch. Obecność takiej atmosfery daje mu spokój i poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwia przystosowanie się do nowego otoczenia. Jest to jeden z głównych powodów, dla których tak wiele nowych mam i położnych decyduje się na zastosowanie tej techniki.

pixabay

Zalety i wady stosowania materiałów do owijania

Owijanie to temat, który wzbudził kontrowersje z ważnego powodu. Ze względu na postęp w nauce i technologii, coraz większa liczba specjalistów medycznych, w tym fizjoterapeutów, staje się świadoma potencjalnych zagrożeń z tym związanych. Jednym z nich jest fakt, że dziecko, które jest zawinięte w kołdrę w czwartym dniu po urodzeniu traci zauważalnie więcej na wadze niż noworodek, któremu zapewnia się pełną swobodę ruchu. Jest to jedno z bardziej godnych uwagi odkryć. Możliwe, że mniejszy bezpośredni kontakt dotykowy prowadzi do mniejszego wydzielania hormonu wzrostu. Dodatkowo istnieje możliwość, że niemowlę może mieć problemy ze ssaniem, co będzie sporym wyzwaniem dla pielęgnacji. Nie chronisz swojego dziecka przed ryzykiem śmierci w łóżeczku, jeśli otulasz je kocykami. Z drugiej strony, naraża się na większe niebezpieczeństwo, jeśli będąc owiniętym, przewróci się na brzuch, zamiast pozostać na plecach. Niemniej jednak nie sposób nie dostrzec korzyści, które same w sobie są imponujące. Podstawowym i najmocniejszym punktem jest oczywiście stworzenie korzystnych warunków w pierwszych dniach życia niemowlęcia. Ma to ogromne znaczenie dla dziecka, ponieważ ma potencjał do kształtowania jego przyszłych działań i wzorców zachowań. Kolejną widoczną korzyścią jest to, że wiele dzieci, które są owinięte, śpią dłużej i rzadziej się budzą.

Owijanie dziecka prawidłowo wymaga przechodzenia przez każdy krok w kolejności.

Owijanie noworodka jest procedurą, która po prostu musi być wykonana poprawnie, pomimo faktu, że potencjalne wady mogą wydawać się dość przerażające. Zagrożenia, które zostały omówione wcześniej, można zredukować do możliwego do opanowania poziomu, wybierając odpowiedni rodzaj otulacza i jego materiał oraz odpowiednio owijając przedmiot. Teraz pozostaje pytanie, jak przeprowadzić to w taki sposób, aby niemowlę czuło się bezpiecznie i swobodnie.

Ułóż zawiniątko tak, aby przypominało romb, a następnie schowaj górny róg rombu do środka.

Ułóż niemowlę na plecach w taki sposób, aby fałd opadał w poprzek przestrzeni zajmowanej przez jego szyję.
Przytrzymaj dziecko delikatnie, kładąc jedną rękę w dół tułowia dziecka i podtrzymując ją drugą. W tym momencie owiń pierwszą stronę otulacza nad biodrami niemowlęcia. Pierwsza strona otulacza to ta, która znajduje się obok ręki ułożonej wzdłuż tułowia.
Drugą rękę ułóż w tej samej pozycji wzdłuż boku ciała, ale tym razem owiń dolną część zawiniątka (tak, aby dziecko miało miejsce na poruszanie nóżkami). Koniec należy ułożyć tak, aby znajdował się pod plecami.
Ostatni róg trzeba zawinąć w taki sposób, aby pewnie chwycić przeciwległą rękę.
Jak twierdzą fizjoterapeuci, wiązanie nie jest czymś, co powinno być wykonywane regularnie. Każdy rodzic powinien sam zdecydować, czy chce stosować tę metodę i podejść do niej zdroworozsądkowo. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach: z tej metody owijania należy zrezygnować najpóźniej wtedy, gdy dziecko nauczy się obracać z pleców na brzuch.

źródło: http://www.pozmedik.pl/blog/jak-dobrze-owijac-dziecko

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *