29 kwietnia 2024

Trofoblast – co to jest? Jakie pełni funkcje?

Gdy tydzień po zapłodnieniu zygota dzieli się na trofoblast i element zarodkowy, to w wyniku tego procesu powstaje trofoblast. Trofoblast jest strukturą, która powstaje w tym czasie. Przekształca się on w łożysko około 16 tygodnia ciąży. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie niemowlęciu pożywienia oraz osłanianie go przed wszelkimi szkodliwymi wpływami ze świata zewnętrznego. W biologii, czym dokładnie jest trofoblast? Jaką rolę odgrywa trofoblast w rozwoju zarodka? Co dokładnie oznacza sformułowanie „ciążowa choroba trofoblastyczna”?

1. Opisz trofoblast własnymi słowami.

U ssaków w wyniku procesu zapłodnienia powstaje zewnętrzna warstwa błony komórkowej zwana trofoblastem. Nazwa „trofoblast” pochodzi od greckich słów „trophe”, co oznacza „pokarm”, i „blastos”, co oznacza „zarodek”. XIX wiek to czas, kiedy został on odkryty.

Około 16 tygodnia ciąży trofoblast przekształca się w łożysko, które jest ostatnim etapem rozwoju łożyska. U człowieka składa się ono z dwóch warstw: naskórka i skóry właściwej.

syncytiotrofoblast
cytotrofoblast.
Po zapłodnieniu w organizmie kobiety zachodzi mnóstwo istotnych i aktywnych zmian. Zapłodniona komórka, zwana też zygotą, która jest początkową komórką nowo powstałego organizmu, codziennie dzieli się i przekształca.

Po rozwinięciu się najpierw w morulę, a następnie blastulę, po siedmiu dniach od zapłodnienia przekształca się ostatecznie w blastocystę. Z tej struktury wyodrębnia się dopiero węzeł zarodkowy, który z czasem stanie się płodem, a następnie trofoblastem i z którego powstanie łożysko. Ten płód ostatecznie rozwinie się w łożysko.

2: Jaką rolę odgrywa trofoblast w rozwoju zarodka?

Najważniejszą rolą, jaką trofoblast odgrywa w rozwoju zarodka, jest rola nośnika składników odżywczych i hormonów z matczynego krwiobiegu do rozwijającego się zarodka.

Ponadto trofoblast pełni funkcję osłony dla zapłodnionej komórki jajowej. Osiąga to poprzez wydzielanie enzymów litycznych do jamy macicy, co umożliwia zagnieżdżenie się tam zarodka.

Warto zaznaczyć, że trofoblast jest również odpowiedzialny za produkcję hormonu beta-hCG, którego poziom, gdy jest podwyższony, świadczy o ciąży.

Co dokładnie oznacza słowo „placenta previa”?

Diagnoza łożyska previa jest potencjalnie bardzo ważną wiadomością zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka w przypadku jej potwierdzenia. To sprawia, że jest to jeden z

3. Czy mogłaby mi Pani wyjaśnić ciążową chorobę trofoblastyczną?

W większości przypadków objawia się gdzieś w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Z drugiej strony, nie jest to pojedyncza jednostka kliniczna; służy raczej jako podstawa, z której mogą wyłonić się inne zaburzenia rozrostowe.

Innymi słowy, GTD odnosi się do kategorii nieczęstych zaburzeń, które obejmują następujące elementy:

 

W badaniu USG kosmki są mniej obrzęknięte i mogą pojawić się fragmenty pępowiny i płodu. Ten typ zarodka wodniaka rozwija się, gdy w komórce jajowej zachowane jest jądro, ale zostaje ona zapłodniona przez pojedynczy plemnik z następową duplikacją chromosomów lub zostaje zapłodniona przez dwa plemniki. Zarodki częściowe hydatidiform powstają, gdy jądro jest zachowane w
wodniaka całkowitego – ponad dziewięćdziesiąt procent pacjentów ma kariotyp 46XX, co wskazuje, że chromosomy w całości pochodzą od ojca; W badaniu ultrasonograficznym płód nie jest widoczny, a kosmki są obrzęknięte; często objawy występują około 12 tygodnia ciąży.

wodniak inwazyjny – powstaje z całkowitego lub częściowego wodniaka, może też być niezależnym procesem rozrostowym; Rozpoznanie to opiera się na ocenie mikroskopowej usuniętej macicy; Nowotwór ten powoduje naciekanie ścian macicy z destrukcją naczyń macicznych. wodniak inwazyjny – powstaje z całkowitego lub częściowego wodniaka;
Guz miejsca łożyskowego to taki, który bardzo rzadko rozwija się w miejscu implantacji łożyska; komórki trofoblastu, które zazwyczaj mają pojedyncze jądro, naciekają przestrzenie między włóknami mięśniowymi; komórki te mają wysoki indeks mitotyczny; guz ten może naciekać tkanki znajdujące się w pobliżu;
Choriocarcinoma XY charakteryzuje się kariotypem XY w 74% przypadków; składa się wyłącznie z atypowych komórek trofoblastu; naczynia i kosmki nie są zachowane; ten typ nowotworu jest zdolny do dawania przerzutów drogą krwi do różnych narządów, w tym do sromu, pochwy, wątroby, mózgu i płuc.

Należy mieć świadomość, że podstawową przyczyną tej choroby jest niekontrolowane namnażanie się komórek trofoblastu. Z powodu rozrostu tych komórek w głębszych warstwach ściany macicy, zapłodniona komórka jajowa nie jest w stanie dojrzeć. Kiedy cała kosmówka jest uszkodzona, zazwyczaj dochodzi do samoistnego przerwania ciąży.

3.1 Jakie są podstawowe czynniki, które przyczyniają się do powstania ciążowej choroby trofoblastycznej?

Nieodpowiedni rozwój trofoblastu może być spowodowany wieloma czynnikami, między innymi:

Zapłodnienie jaja za pomocą obu plemników;
Nieprawidłowa budowa komórki jajowej w stanie chorobowym;
Połączenie jaja i nieprawidłowego plemnika w celu stworzenia dziecka;
Spontaniczne odchylenie od normalnego procesu lub wpływ czynników zewnętrznych może spowodować zakłócenia we wczesnych podziałach zapłodnionej komórki.

3.2 Oznaki, że możesz mieć ciążową chorobę trofoblastyczną

Kobiety, które są w ciąży i walczą z tym schorzeniem mogą spotkać się z następującymi objawami:

  • Krwawienie z dróg rodnych (w czwartym tygodniu ciąży); krwawienie z dróg rodnych
  • wydzielina o brązowym kolorze;
  • Zwiększenie rozmiaru macicy;
  • zwiększone uczucie nudności lub wymiotów;
  • znaczny obrzęk;
  • Brak ruchów w pozycji płodowej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *