23 lipca 2024

Ujawniono ciemną stronę rymowanek

Kołysanki. Sama nazwa wydaje się przywoływać prostsze i bardziej niewinne czasy. Może pamiętasz, jak jako dziecko śpiewałeś wierszyk na placu zabaw z przyjaciółmi. Z drugiej strony może nie. Wszystko wskazuje na to, że nie dorastałeś w XIX wieku i nie spędzałeś czasu śpiewając i tańcząc z bandą kominiarzy (z których wielu zachorowało na raka worka kulowego z powodu pracy, którą wykonywali).

Nawet jeśli nie jesteś kominiarzem, prawdopodobnie znasz kilka rymowanek. Możesz jednak nie wiedzieć, o co im chodziło. Okazuje się, że wiele rymowanek nie jest specjalnie przyjaznych dzieciom, a niektóre nie są nawet tak przyjazne dla dorosłych. Chodźmy więc dowiedzieć się, co się dzieje z London Bridge i Ring Around the Rosie i kilkoma innymi starymi robakami uszu… jeśli się odważysz.

Londyński Most się wali

Prawdziwe pytanie brzmi: „dlaczego London Bridge się wali?” w rymowance. Może to być spowodowane zwykłym zużyciem, a nawet atakiem Wikingów, który zniszczył most na początku 1000 roku.

Najbardziej niepokojąca teoria głosi, że londyński most zawalił się, ponieważ budowniczowie nie przebłagali bogów ofiarą. Według legendy nie było niczym niezwykłym chowanie dzieci … errrr cukierków… w fundamentach mostu, aby utrzymać go w pozycji pionowej. Sprawa została rozwiązana. London Bridge upadał, bo robotnicy nie zakopali cukierków… żywych… w jego fundamentach.

Mary Mary Całkiem przeciwnie

Na początku ta rymowanka brzmi jak porada ogrodnicza.

Osoba: Hej Mary? Jak rośnie Twój ogród?
Mary: Ze srebrnymi dzwoneczkami i muszelkami sercówek….i ślicznymi pokojówkami w jednym rzędzie.

Czekaj, co? Co pokojówki robią w ogrodzie? Dlaczego są w jednym rzędzie? Alarm spoilera. To wcale nie jest ogród. To cmentarz, a Mary w rymowance to Królowa Mary I, znana jako Krwawa Mary.

Czy nazywała się Krwawa Mary, bo lubiła naprawdę rzadkie steki? Może. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że zyskała przydomek z powodu egzekucji setek poddanych za wybór religii wolnej od katolicyzmu. Okazuje się, że te srebrne dzwoneczki i muszle sercówek też nie są aż tak niewinne. Zamiast być ślicznymi, małymi drobiazgami, które można wrzucić na łóżko ogrodowe, były w rzeczywistości narzędziami tortur.

Trzy ślepe myszki

Można śmiało powiedzieć, że jeśli nazywa się cię Krwawą Mary, dostaniesz złą prasę, a Mary musiała naprawdę wkurwić tych starych, dawnych rymowanek.

Trzy ślepe myszy w tym wierszu to w rzeczywistości grupa protestanckich biskupów, którzy próbowali obalić królową i zostali spaleni na stosie w nagrodę. Najbardziej prawdopodobnym powodem, dla którego myszy są ślepe, jest prawdopodobnie odniesienie do tego, jak „ślepe” były, myśląc, że mogą spróbować obalić kogoś o imieniu Krwawa Mary i żyć. W końcu to nie jest tak, że nazywano ją „Maj Kosz Owoców Mary”.

Okrążamy krzak morwy

Co jest złego w chodzeniu po krzakach? Ale także, co jest w tym tak wspaniałego. Jasne, ludzie w połowie XIX wieku nie mieli internetu ani fidget spinners, ale wydaje się to nadmiernie prozaiczne.

Z drugiej strony może jesteś zmuszona chodzić po krzakach morwy, żeby ćwiczyć, jak więźniarki z tej rymowanki. Odbywało się to zazwyczaj przy świetle księżyca. Taka zabawa.

Pierścień wokół Rosie

Powszechną teorią na temat tej małej bajki jest to, że odnosi się ona do dżumy dymieniczej, która pustoszyła Londyn. Jedną wspólną cechą wesoło nazwanej Czarnej Dżumy była wysypka z pierścieniami lub „rosie”, która mogła wybuchać dymienicami. Co to jest bubo? Wyobraź sobie gigantyczną bryłę ciała, która w końcu wybucha płaczem. Potem znowu nie. Za późno? Przepraszam.

Oprócz tego, że dymienice były bolesne, dymienice nie pachniały zbyt dobrze, dlatego też bukiety lub inne kwiaty były używane do maskowania ich zapachu i odpędzania zakaźnych „oparów”.

Ówcześni lekarze zarazy wypchali dziób swoich koszmarnych kruczych masek ziołami i kwiatami, ponieważ w tamtych czasach panowała ogólna opinia, że cuchnące zapachy rozprzestrzeniają chorobę.

Niezależnie od tego, czy działały jako staromodny dezodorant, czy nie, nie były tak skuteczne jako środek odkażający powietrze w przypadku strasznej choroby, która ostatecznie dotknęła aż 30% Europy. „Popiół, proch, wszyscy upadamy” pochodzi albo z kremacji milionów chorych zwłok, albo jest odniesieniem do „popiołu w proch, prochu w proch”.

Niestety, jakiś zwariowany historyk wymyślił bardziej prawdopodobną interpretację tej dziecięcej rymowanki i twierdzi, że tak naprawdę chodzi o religijny zakaz tańca. Najwyraźniej zamiast śpiewać o strasznej chorobie, dzieci, które śpiewają „pierścień wokół róży”, naprawdę protestują przeciwko zakazowi tańca, jak w filmie „Footloose”, ale o wiele bardziej OG.

Humpty Dumpty

Niektórzy uważają, że Humpty był zwykłym miejskim pijakiem. W końcu co jest bardziej odpowiedniego niż małe dziecko śpiewające wierszyk o pijaku, który spada ze ściany, a potem rozbija sobie czaszkę?

Inna teoria głosi, że Humpty to w rzeczywistości król Ryszard III. Część „Humpty” odnosi się do przekonania, że Richard miał garba, chociaż w rzeczywistości była to skolioza. The King nie zainspirował jednak hiphopowej sensacji wczesnych lat 90. „The Humpty Dance” Digital Underground.

Wielki upadek, jaki upadł Humpty, był w rzeczywistości upadkiem, który Ryszard zdjął z konia, co było, na nieszczęście dla króla, podczas bitwy. Po znalezieniu się na ziemi, Richard został szybko posiekany na kawałki przez swoich wrogów, a wszyscy ludzie króla nie mogli go ponownie złożyć.

Niezależnie od tego, czy chodzi o miejskiego pijaka, czy o garbatego króla, nie ma interpretacji tej dziecięcej rymowanki, która byłaby tak przyjazna dla dzieci.

Georgie Porgie Pudding i Ciasto

Uważa się, że Georgie Porgie to George Villiers (1592–1628), człowiek z wielkim apetytem na budyń, ciasto… i seks. Według historii George był oszałamiająco atrakcyjny i wykorzystał swój wygląd, aby przedzierać się przez dużą część Anglii.

Oprócz tego, że był podobno kochankiem króla Jakuba I, George „miał również relacje” z wieloma kobietami. Na nieszczęście dla Georgie wiele z tych kobiet wyszło za mąż, a ich mężowie nie byli zbyt podekscytowani tym, że są „Porgie” i prawdopodobnie dlatego uciekł, kiedy chłopcy wyszli „pobawić się”.

Baaaaaaardzo, może historia nie jest najlepszym sędzią w konkursie piękności, ale Villers musiał mieć coś takiego, że rymowanka oddająca hołd jego seksualnym wyczynom.

Przyjrzyjmy się, jak dzisiaj może wyglądać rymowanka:

Jeff szef kuchni kochał
jego nowi goście,
Zaprosił ich do środka i
wszyscy stracili głowy.
Jeff szef kuchni nie
mieć wystarczającą ilość łóżek,
Więc musiał zrobić miejsce
we wszystkich jego skrzyniach lodowych.

Więc tak. To była rymowanka o Jeffreyu Dahmerze.

Teraz, gdy znasz tajną historię tych starych melodii, mały kawałek twojego dzieciństwa prawdopodobnie nie żyje lub jest pogrzebany żywcem na moście. Przepraszam za to, ale w lżejszym tonie, Cardi B śpiewający o WAP nie wydaje się teraz taki zły, prawda?

źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *