15 kwietnia 2024

Chcesz wychować inteligentne, miłe dzieci? Nauka mówi, że rób to każdego dnia

Wewnątrz: Jeśli chodzi o wychowywanie inteligentnych dzieci, które są dobre, potrzebujesz tego potężnego, ale prostego nawyku. Jest całkowicie darmowy, zajmuje tylko 10-15 minut dziennie i każdy może to zrobić.

Jako rodzice mamy wielkie marzenia dla naszych pociech.

Chcemy, aby byli mądrzy, aby mogli dążyć do tego, czego chcą w życiu i mieć rozsądną szansę na osiągnięcie tego. Chcemy, aby wyrosły na miłych, troskliwych członków społeczności. I fajnie by było, gdyby i oni okazali się typem ludzi, którzy pamiętają o sygnalizowaniu przed skrętami.

To trudne zadanie. Zwłaszcza, gdy uważam ten dzień za udany, jeśli pamiętam o myciu zębów wszystkich moich dzieci dwa razy dziennie.

A jednak nadszedł czas, aby przygotować nasze dzieci na życiowy sukces. Bez przemiany w sierżanta, który wypełnia każdą wolną chwilę fiszkami i wymuszoną życzliwością, jak możemy wychowywać mądre i życzliwe dzieci?

Oto dobra wiadomość o wychowaniu inteligentnych dzieci

Jak się okazuje, jako rodzice mamy jeden magiczny „kluczowy nawyk”, który pomoże nam wychować mądre, życzliwe dzieci.

Jeśli nie słyszałeś wcześniej o kluczowych nawykach, są one elitarną kategorią nawyków, które wywołują reakcję łańcuchową , wpływając jednocześnie na kilka obszarów twojego życia. Innymi słowy, możesz skupić się tylko na jednym kluczowym nawyku, a odczujesz kilka pozytywnych skutków. Na przykład:

„Kluczowe nawyki wyjaśniają, w jaki sposób Michael Phelps został mistrzem olimpijskim i dlaczego niektórzy studenci przewyższają swoich rówieśników. Opisują, dlaczego niektórzy ludzie, po latach prób, nagle tracą czterdzieści funtów, stając się bardziej produktywni w pracy i wciąż wracają do domu na obiad ze swoimi dziećmi”.

Siła nawyku

Najlepszą rzeczą w tym szczególnym „kluczowym nawyku” wychowania inteligentnych, uprzejmych dzieci jest to, że jest całkowicie darmowy, zajmuje tylko 10-15 minut dziennie i każdy może to zrobić.

Aby zdobyć mądre, miłe dzieciaki, nie musisz zapisywać swojego dziecka na drogie korepetycje lub mieć dwa razy dziennie pokazy filmu Cud .

Wszystko, co musisz zrobić, to : Czytaj dziecku. Nawet jeśli już umieją sobie czytać.

Ponieważ badania pokazują, że czytanie na głos jest potężnym, kluczowym nawykiem, który wychowuje inteligentne, życzliwe dzieci. (Więcej o tym za minutę.)

Bonus: jako premię za dołączenie do mojego cotygodniowego biuletynu otrzymaj BEZPŁATNY zestaw rodzinnych wyzwań do czytania na głos , który zawiera wyzwanie w stylu bingo i ściągawkę z praktycznymi wskazówkami, jak ułatwić znalezienie czasu na czytanie na głos, nawet jeśli jesteś zajęty.

Sekret wychowywania inteligentnych dzieci

Ale to właśnie staje nam na drodze

Jako rodzice, wymagania dotyczące naszego czasu są nieograniczone .

Mamy pranie do złożenia, bitwy rodzeństwa do mediacji i zdrowe obiady do przygotowania. Nasze dzieci potrzebują pomocy w odrabianiu prac domowych, samochód ma wymienić olej, a my po meczu t-ball pora zabrać ze sobą przekąski. Musimy umówić się na wizytę u lekarza, złożyć czek w banku i uszyć ten szew, który rozdarł się w naszych najlepszych spodniach roboczych.

W kółko i w kółko .

Dlatego jeśli chodzi o głośne czytanie naszym dzieciom, staramy się traktować je niżej. Wiem, że tak. W ankiecie przeprowadzonej w 2018 r. wśród amerykańskich rodzin tylko 30 procent rodziców przyznało, że czytało swoim dzieciom na głos przez co najmniej 15 minut dziennie.

Staram się regularnie czytać moim dzieciom, ale przez dwa tygodnie śledziłam, ile książek z obrazkami czytam na głos, i byłam w szoku. Czytałam moim dzieciom tylko 6 z 14 dni – nawet w połowie dni.

Aby złagodzić moje poczucie winy, postanowiłem zagłębić się w to, co dokładnie daje głośne czytanie dziecku. Zastanawiałem się: jeśli chodzi o wychowywanie inteligentnych dzieci, czy czytanie na głos naprawdę jest wszystkim, czym jest?

Jedyny nawyk, który wychowuje inteligentne, życzliwe dzieci?

Oto, co dzieje się, gdy codziennie czytasz dziecku na głos:

 • Twoje dziecko usłyszy szerszą gamę słów. Oto dlaczego jest to ważne: „Jedyną umiejętnością przedszkolną, która liczy się ponad wszystkie inne, ponieważ jest głównym wyznacznikiem sukcesu lub porażki szkolnej, jest słownictwo dziecka w momencie rozpoczęcia nauki. Tak, dziecko idzie do szkoły, aby uczyć się nowych słów, ale słowa, które już zna, decydują o tym, jak wiele z tego, co mówi nauczyciel, zostanie zrozumiane. A ponieważ większość lekcji przez pierwsze cztery lata szkoły odbywa się ustnie, dziecko, które ma największe słownictwo, zrozumie najwięcej, podczas gdy dziecko z najmniejszym słownictwem zrozumie najmniej”. – Podręcznik czytania na głos
 • Rozwijasz mózg swojego dziecka, dosłownie. Im więcej czytasz dziecku, tym więcej neuronów w jego mózgu będzie rosnąć i łączyć się ze sobą .
 • Postawiłeś ją na ścieżce bycia przez całe życie czytelnikiem. Czytanie jest niezbędne w procesie uczenia się, a dzieci, które zmagają się z czytaniem, zwykle mają problemy w szkole. Ale masz moc, aby dać swojemu dziecku ten klucz do sukcesu w szkole i życiu, ponieważ: „Najważniejszą czynnością dla budowania wiedzy wymaganej do ostatecznego sukcesu w czytaniu jest głośne czytanie dzieciom”. – Stawanie się narodem czytelników
 • Zachowanie Twojego dziecka ulegnie poprawie. Kiedy czytasz na głos, zwiększasz zdolność dziecka do skupienia uwagi i koncentracji – umiejętności, które zdecydowanie pomagają dziecku w szkole. Ponadto głośne czytanie dziecku może nawet zmniejszyć skłonności do agresji u dziecka.
 • Budujesz silniejszą więź ze swoim dzieckiem. Dzieci uwielbiają, gdy czytasz im na głos ze względu na fizyczną bliskość i emocjonalną więź, jaką zapewnia: „Jesteśmy zdumieni, że dzieci raz po raz powtarzały, że najbardziej wyjątkowym czasem, jaki spędzają z rodzicem, jest wspólne czytanie”. To ma sens, gdy się nad tym zastanowisz. Jak często w naszym zabieganym współczesnym życiu przerywamy wszystko, co robimy, odkładamy telefony i po prostu cieszymy się czasem spędzonym z naszymi dziećmi? Silna więź z dzieckiem prowadzi do lepszej współpracy z nim, a to jest coś, z czego każdy rodzic mógłby skorzystać więcej.
 • Zwiększasz zdolność dziecka do empatii. Kiedy czytasz fikcję swojemu dziecku, jego mózg „dosłownie żyje zastępczo poprzez postacie na poziomie neurobiologicznym ”. Innymi słowy, narażasz swoje dziecko na różne typy ludzi i dajesz mu możliwość postawienia się w ich sytuacji podczas czytania. Rozwijanie mięśni empatii u Twojego dziecka nauczy je być przyjacielem, który współczuje, partnerem, który widzi stronę partnera w sporze, oraz osobą współczującą, która pomaga innym w potrzebie.

Ta strona jest obsługiwana przez czytniki. Kupując za pośrednictwem naszych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.

Morał mojego małego projektu badawczego? Jeden zwyczaj czytania dziecku na głos uruchamia reakcję łańcuchową wszystkich tych pozytywnych wyników i nie tylko . Jeśli szukasz sekretu wychowywania inteligentnych dzieci, czytanie na głos jest tym.

Więc dlaczego nie robiłem tego nawet przez połowę czasu?

Dla nauczycieli: chcesz udostępnić ten artykuł rodzicom uczniów? Zapraszam do udostępnienia linku do tego artykułu przez e-mail! Ale jeśli poczta elektroniczna nie jest możliwa, jako bonus za dołączenie do mojego cotygodniowego biuletynu, możesz otrzymać bezpłatną wersję tego artykułu do druku.

8 powodów, dla których nie czytamy na głos – i jak to naprawić

Świadomość, że czytanie dzieciom na głos jest ważne, a faktyczne wykonywanie tego każdego dnia to dwie oddzielne rzeczy.

Aby zbadać tę rozbieżność w moich własnych nawykach rodzicielskich, przeprowadziłem rozeznanie i skontaktowałem się z kilkoma znanymi mi rodzicami, aby dowiedzieć się, dlaczego nie zawsze czytamy na głos naszym dzieciom. Potem, ponieważ po prostu czytałam gryzmoły o tym, jak potężny może być nawyk codziennego czytania na głos w wychowywaniu mądrych dzieci, z każdego powodu postanowiłam zebrać kilka rozwiązań, które mogą pomóc mnie i moim kolegom rodzicom.

Ponieważ czasami wszystko, czego potrzebujemy, to ulepszenie lub dwa, aby głośne czytanie stało się codziennym nawykiem i przygotowało nasze dzieci na szczęśliwe, szczęśliwe życie.

Przy okazji, jeśli masz jakieś inne sugestie dotyczące tego, jak ten nawyk działa, zostaw komentarz do udostępnienia na końcu tego posta!

Korzyści płynące z czytania na głos pojawiają się niezależnie od tego, co czytasz

1. Jestem zajęty.

Kiedy jesteś przytłoczony codziennym życiem rodzicielskim, głośne czytanie dzieciom nie zawsze się sprawdza.

To moja własna pięta achillesowa. W leniwe dni, które spędzamy w domu, bez problemu zmieszczę się w czasie czytania na głos. Ale w pracowite dni, w których mamy sprawunki, zajęcia pozalekcyjne lub spotkania, czas na głośne czytanie zwykle spada.

Jak to naprawić: Niech czytanie na głos stanie się codziennym nawykiem. Prawda? Ale oto kilka hacków, dzięki którym to się stanie:

 • Połącz to. Pomyśl o innym codziennym nawyku, którego nigdy nie pomijasz, i połącz z nim czytanie na głos. Na przykład, nie byłoby pominąć szczotkowanie zębów Twojego dziecka w nocy, więc upewnij się regułę, że nie będzie szczotkować zęby aż po czytałem na głos. Albo jako inny przykład, możesz czytać dzieciom na głos, gdy biorą kąpiel lub jeśli jedzą wolno, gdy kończą jeść kolację.
 • Daj sobie wizualną wskazówkę. Wskazówki wizualne świetnie nadają się do przypominania sobie w chwilach, o których najprawdopodobniej zapomnisz. Na przykład, po przeczytaniu na głos przed snem, możesz odłożyć książkę z powrotem na szafkę nocną dziecka jako przypomnienie o przeczytaniu następnego wieczoru. Możesz też otrzymać taki solidny druciany kosz , wypełnić go kilkoma najlepszymi książkami z obrazkami i pozostawić kosz na blacie kuchennym lub w widocznym miejscu salonu.
 • Śledź to. Umieść kawałek papieru na lodówce lub użyj kolorowych pisaków do ścierania na sucho, aby pisać na lustrze w łazience i śledź swój cel. Możesz narysować zielony znacznik wyboru za każdy dzień, który czytałeś na głos, a czerwony X za każdy dzień, który przegapiłeś. Twoim celem jest, aby ciąg zaznaczeń działał tak długo, jak to możliwe!

2. Moje dziecko potrafi samodzielnie czytać.

Kiedy nasze dzieci są wystarczająco duże, aby samodzielnie czytać, zwykle przestajemy czytać na głos. To właśnie zrobiłem, kiedy moja najstarsza zaczęła sama czytać. Ale problem z zatrzymaniem się na tym etapie polega na tym, że nie pomagamy naszym początkującym czytelnikom przejść na wyższy poziom czytania.

„Umiejętności czytania i słuchania zaczynają się zbliżać około ósmej klasy. Do tego czasu dzieci zazwyczaj słuchają na wyższym poziomie niż czytają. Dlatego dzieci mogą słyszeć i rozumieć historie, które są bardziej skomplikowane i ciekawsze niż te, które mogłyby przeczytać samodzielnie… Poza emocjonalną więzią nawiązaną między rodzicem a dzieckiem (lub nauczycielem a klasą), karmisz te słowa z wyższego słownictwa przez ucho; w końcu dotrą do mózgu i zarejestrują się w oczach dziecka czytającego”.

Podręcznik czytania na głos

Innymi słowy, czwartoklasistka może wysłuchać i docenić historię z siódmej klasy, zanim będzie mogła ją przeczytać sama, iw ten sposób zbudujesz jej słownictwo na tyle, by pewnego dnia mogła przeczytać książkę wyższego poziomu.

Jak to naprawić: Ostatnio zauważyłem, że jeśli usiądę do czytania moim młodszym dzieciom, moja najstarsza pójdzie do tego samego pokoju i usiądzie obok nas, aby posłuchać. Zawsze pamiętaj, że starsze dzieci nadal lubią być przeczytaj, nawet jeśli mogą się do tego nie przyznać!

Ale jeśli zrobiłeś sobie przerwę od czytania na głos starszemu dziecku i jest ono przyzwyczajone do samodzielnego czytania, może wydawać się dziwne, że zaczynasz od nowa czytać na głos. Oto kilka pomysłów na ułatwienie powrotu:

 • Poproś ich, aby opowiedzieli ci o tym, co czytają. Następnie powiedz: „Och, to brzmi naprawdę dobrze! Czy masz coś przeciwko, żebym ci trochę poczytał na głos, abyśmy oboje mogli cieszyć się tym w tym samym czasie?
 • Zaproś ich, aby pomogli Ci wybrać rodzinną książkę do czytania na głos, a potem wszyscy możecie na zmianę czytać na głos przy kolacji każdego wieczoru.
 • Jeśli zaprenumerujesz gazetę lub czasopisma i natkniesz się na ciekawy artykuł, powiedz dziecku: „Czy mogę ci to przeczytać? Przeczytałem to i pomyślałem, że ci się spodoba”.
 • Słuchaj audiobooków w drodze do/ze szkoły lub podczas wspólnych prac domowych, takich jak składanie prania lub wyjmowanie naczyń ze zmywarki.
 • Znajdź coś zabawnego, na przykład wiersz lub opowiadanie, i poproś o przeczytanie ich na głos. Dzieci uwielbiają zabawne, bez względu na to, ile mają lat!
 • Jeśli Twojemu dziecku przydzielono książkę do czytania do szkoły, zapytaj, czy możesz przeczytać mu ją na głos.
Moc czytania na głos w wychowywaniu inteligentnych dzieci

3. Nie lubię czytać na głos.

Może się tak zdarzyć z dwóch powodów: nie lubisz książki lub po prostu nie lubisz czytać na głos. Mogę odnieść się do obu powodów.

Przyjemne książki, omówimy poniżej. Ale w przypadku drugiej kwestii może to być trochę bardziej skomplikowane . Kiedy po raz pierwszy zacząłem czytać na głos mojemu najstarszemu dziecku, porównałem w myślach mój stosunkowo monotonny, stonowany styl czytania z ostatnimi historiami, w których uczestniczyliśmy w naszej lokalnej bibliotece. Bibliotekarka była taka rześka, pełna energii. A dzieci ją kochały! Jak mógłbym z tym konkurować?

Ale później zdałem sobie sprawę, że w czytaniu na głos nie chodzi o twoją zdolność do występów. Chodzi o nawiązanie kontaktu z dzieckiem. Ze względu na fizyczną bliskość i więź emocjonalną, głośne czytanie jest czymś, co dzieci często nazywają swoim ulubionym zajęciem z rodzicami .

Jak to naprawić: Pierwsza z nich jest łatwa, ponieważ świat ma tysiące książek dla dzieci do wyboru, więc po prostu wybierz inną, która wszystkim się spodoba, i zamiast tego przeczytaj ją. Jako punkt wyjścia, oto moja lista najlepszych książek z obrazkami według dzieci i rodziców.

Ale jeśli zmagasz się z doświadczeniem czytania na głos, spróbuj przeformułować ten czas w swoim umyśle, aby skupić się na połączeniu, które ty i twoje dziecko z tego zyskacie. Na przykład możesz wymyślić specjalną nazwę na ten czas, np. „Czas przytulania i czytania”, „Godzina przytulnej książki” lub „Uściski i ekstrawagancja książek”.

Jeśli to nie pomoże, spróbuj czytać na głos inny gatunek niż zwykle. Jeśli książki z obrazkami nie są twoją rzeczą, może poezja byłaby zabawna. Jeśli poezja nie wystarczy, spróbuj literatury faktu. Jeśli literatura faktu jest nie do przyjęcia, spróbuj czytać na głos sztuki i robić różne głosy dla różnych postaci. Po prostu próbuj, aż znajdziesz coś, co może ci się spodobać.

Powiązane: Jak połączyć się z dzieckiem: Magia stosunku 5:1 {do druku}

4. Moje dziecko nie będzie siedzieć spokojnie.

Jeśli za każdym razem, gdy spróbujesz czytać na głos, twoje dziecko straci zainteresowanie i ucieknie, aby zrobić coś innego, szybko staniesz się kompleksem i pomyślisz, że twoje dziecko nie jest zainteresowane.

Szczególnie w przypadku aktywnych dzieci słuchanie jest umiejętnością nabytą. Ale z codziennego odczytu głośno przyzwyczajenia, dzieci nauczą się słuchać. Pamiętaj, że czytając na głos, zwiększasz zdolność dziecka do skupienia uwagi i koncentracji – umiejętności, które pomogą mu w szkole i życiu pozaszkolnym.

Jak to naprawić: Moje trzecie dziecko jest bardzo aktywne, więc kiedy była młodsza, musiałem być kreatywny w znajdowaniu czasu na czytanie na głos. Oto kilka pomysłów, jak sprawić, by to działało:

 • Ułatw dzieciom czytanie na głos dzięki książkom, które są przeznaczone tylko dla aktywnych dzieci. Zapoznaj się z 12 najlepszymi interaktywnymi książkami dla dzieci, które sprawią, że wyjdzie na jaw.
 • Czytaj przed snem, kiedy dzieci zaczynają się uspokajać przed snem i są już włożone do łóżka.
 • Czytaj na głos, gdy masz zniewoloną publiczność, na przykład gdy Twoje dziecko je posiłek lub jest w wannie. (Jeden rodzic powiedział mi, że czytają swoim dzieciom, gdy budują z klocków LEGO!)
 • Zabierz dziecko do parku, wrzuć je na huśtawkę, a potem czytaj, popychając je.

Upewnij się również, że Twoje dziecko lubi czytać książki. Jeśli naprawdę interesują się dinozaurami i czytasz o wywrotkach, może to być źródłem problemu. Jeśli potrzebujesz świeżych pomysłów, sprawdź tę listę najlepszych książek z obrazkami zatwierdzonych przez dzieci i rodziców.

Aby uzyskać dodatkową pomoc w czytaniu aktywnym dzieciom, zapoznaj się z poradami mojej przyjaciółki Rachel na temat tego, jak czytać dzieciom, które nie chcą siedzieć spokojnie .

5. Jestem zmęczony.

Większość z nas zostawia czas na czytanie na głos przed snem, ale jeśli rutyna przed snem twoich dzieci jest podobna do moich dzieci, pod koniec dnia jesteś wypalony . Nie chcę, aby ktokolwiek mnie dotykał lub prosił o jeszcze jedną rzecz, a na pewno nie mam ochoty dodawać kolejnych 20 minut do naszego i tak już długiego i przeciągniętego procesu przed snem.

Noce, kiedy jestem szczególnie wyczerpany, często pomijam strony, jeśli uważam, że ujdzie mi to na sucho. (I okazuje się, że nie jestem w tym osamotniona .)

Jak to naprawić: Spróbuj przesunąć czas czytania na głos wcześniej w ciągu dnia. Możesz czytać, gdy Twoje dziecko je śniadanie lub popołudniową przekąskę lub podczas kąpieli, jeśli do tego czasu nie zrobisz kupy.

W ramach kolejnej strategii upewnij się, że czytasz na głos książkę, która Ci się podoba. Jeśli utkniesz w czytaniu tych samych książek z obrazkami każdego wieczoru, spróbuj przejść do rozdziału, który lubiłeś jako dziecko, lub nowego wydania, o którym słyszałeś. Lub jeśli uważasz, że możesz to zrobić ze swoim dzieckiem, spróbuj czytać na głos z dowolnej książki, którą obecnie czytasz. Oczywiście musiałbyś pominąć wszelkie nieodpowiednie dla dzieci fragmenty, ale może to zrobią i możesz wcisnąć trochę czytania, zanim sam pójdziesz do łóżka.

Powiązane: Jak rozwinąć nawyk czytania, który się utrzyma: 8 kroków Step

Aby wychowywać mądre dzieci, czytaj na głos także dużym dzieciom

6. Moje dzieci są w różnym wieku.

To może być trudne. Moje dzieci mają 10, 5, 3 lata i są noworodkami. Młodszej trójce mogę czytać książkę z obrazkami, ale pomijam najstarszą. Albo mogę przeczytać książkę z rozdziałami dwójce dużych dzieci, ale to pomija dwójkę małych dzieci.

Jak to naprawić: Odkryłem, że mój 10-latek nadal lubi słuchać dobrej książki z obrazkami, a od innych rodziców słyszałem, że nawet ich nastolatki nadal uwielbiają słuchać ich głośno czytających książki z obrazkami.

Ale jeśli twoje starsze dziecko naprawdę nie jest zainteresowane, spróbuj czytać jej na głos interesujące artykuły z czasopism lub gazet, gdy je lub wykonuje prace domowe. Możesz powiedzieć: „Hej, sprawdź to! Pomyślałem, że może ci się to spodobać…” A potem po prostu zacznij czytać.

Innym pomysłem jest to, że możesz czytać na głos swoim starszym dzieciom, gdy młodsze są w łóżku w nocy lub podczas drzemki.

Powiązane: Oto tajne zdanie, które zmieni Twoje dziecko w niesamowitego ucznia

7. Moje dziecko przerywa… na każdej stronie.

Nikt nie lubi, kiedy ktoś mu przerywa – zwłaszcza, gdy próbujesz coś zrobić dla swojego dziecka, a ona ci przerywa.

Ale jak się okazuje, dzieci zadające pytania podczas książki są istotną częścią procesu uczenia się:

„Ci z nas, którzy widzieli film więcej niż raz, w pełni zdają sobie sprawę, jak wiele subtelności umknęło nam za pierwszym razem. Jeszcze bardziej dotyczy to dzieci i książek. Ponieważ uczą się złożonego języka w tempie mówienia dorosłych, często zdarzają się nieporozumienia”.

Podręcznik czytania na głos

Jak to naprawić: Jeśli pytanie Twojego dziecka dotyczy samej historii, śmiało i odpowiedz na nie od razu, ponieważ szanse są takie, że Twoje dziecko nie w pełni rozumie, co się dzieje i dlatego zapytało.

Jeśli pytanie jest styczne do historii lub jest całkowicie niezwiązane, spróbuj powiedzieć coś w stylu: „Och, dobre pytanie! Porozmawiamy o tym pod koniec historii”.

8. Czytanie tej samej historii w kółko jest nudne.

Tak to jest. Naprawdę, naprawdę jest.

Niestety dla nas jako rodziców, powtarzające się czytanie książki jest dokładnie tym, czego Twoje dziecko potrzebuje, aby się uczyć. W końcu słyszą te same słowa w kółko, co cementuje słownictwo w ich mózgu. Ponadto powtarzające się odczyty pomagają wypłukać wszelkie nieporozumienia, które mogą się zdarzyć, gdy przebywasz na tej planecie przez tak krótki czas. (Patrz wyżej.)

Jak to naprawić: Oto kilka pomysłów, które możesz wypróbować:

 • Jeśli jest jakaś książka, której naprawdę nienawidzisz, pozbądź się jej. Lub przynajmniej ukrywaj to przez większość czasu. Twojemu dziecku nic nie pomoże, jeśli zaciskasz zęby tylko po to, by przebrnąć przez książkę, której nienawidzisz. Lepiej poświęcić 15 minut na czytanie czegoś, co lubisz, niż zero minut na czytanie, ponieważ nie możesz znieść konkretnej książki. Znajdź coś, co lubisz, korzystając z tej listy najlepszych książek z obrazkami .
 • Jeśli jakaś książka uważasz, że jest w porządku, ale po prostu nie chcesz jej czytać 72 razy dziennie, spróbuj wymyślić regułę dla swojego domu. Na przykład, kiedy czytam tę samą książkę dwa razy w ciągu jednego dnia, moje dzieci wiedzą, że książka jest gotowa na jeden dzień. Nie ma wstydu w wyznaczaniu granic, dzięki czemu czytanie na głos może być przyjemne dla każdego .
 • Staraj się zachować świeżość przy każdym czytaniu na głos powtórki książki. Pewnego razu możesz przeczytać ją z południowym akcentem. Innym razem możesz to przeczytać podczas marszu w miejscu. (Spraw, aby twoje dziecko też to zrobiło!) Lub innym razem możesz położyć się do góry nogami zwisając z kanapy, aby to przeczytać. Kiedy stawką jest twoje zdrowie psychiczne, nie krępuj się być kreatywnym.
 • Odwiedzaj bibliotekę regularnie, aby zdobyć nowe książki. Kiedy masz stały napływ nowych książek do wyboru, twoje dzieci będą mniej skoncentrowane na ponownym czytaniu tych samych książek w kółko. Bonus: Kiedy książki z biblioteki mają wrócić do biblioteki, wracają i nigdy nie musisz ich ponownie czytać!

Uzyskaj bezpłatny zestaw do druku: rodzinny zestaw do czytania na głos

Jednym ze sposobów na uczynienie czytania na głos bardziej wykonalnym jest przekształcenie go w grę, dlatego zaprojektowałem bezpłatne wyzwanie do wydrukowania, które możesz rozpocząć dzisiaj z rodziną. Twoje dzieci to pokochają i ty też!

Wraz z wyzwaniem do wydrukowania otrzymasz również ściągawkę z praktycznymi wskazówkami z tego postu, jak ułatwić znalezienie czasu na czytanie na głos, nawet gdy jesteś zajęty. Oto jak otrzymać bezpłatny zestaw rodzinny do czytania na głos:

 1. Pobierz bezpłatną wersję do druku . Dołącz do mojego cotygodniowego biuletynu, a jako bonus dostaniesz do druku! Wystarczy kliknąć tutaj, aby go pobrać i zasubskrybować .
 2. Wydrukuj tablicę wyzwań + ściągawkę . Każdy papier załatwi sprawę, ale karton byłby ładny i wytrzymały.
 3. Zawieś tablicę wyzwań w widocznym miejscu, na przykład na lodówce lub ścianie w salonie (obok telewizora działa świetnie!) jako wizualny znak przypominający o konieczności czytania na głos. Podejmij wyzwanie wypróbowania jednej nowej sztuczki z czytaniem na głos dziennie przez 30 dni. Ale jeśli nie zrobisz tego dokładnie w ciągu 30 dni, nie martw się. Każdy dzień, który czytasz na głos swoim dzieciom, to wygrana .

Oto zapowiedź Twojej rodzinnej tablicy z wyzwaniami do czytania na głos:

Najlepsze wyzwanie czytelnicze dla dzieci: rodzinne bingo z czytaniem na głos

A oto zapowiedź ściągawki podsumowującej praktyczne wskazówki zawarte w tym poście:

Ściągawka z praktycznymi wskazówkami, jak sprawić, by czytanie na głos stało się możliwe, nawet gdy jesteś zajęty
Przed wyjazdem zdobądź moją DARMOWĄ ściągawkę: 75 pozytywnych zwrotów, które każde dziecko musi usłyszeć

Twoja kolej

Co stanie Ci na drodze z tym nawykiem wychowywania mądrych dzieci? Udostępnij w komentarzu poniżej!

Post Chcesz wychować mądre, miłe dzieci? Science Says Do This Every Day pojawiło się po raz pierwszy w Happy You, Happy Family .

źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *