23 lipca 2024

Dlaczego tak dużo kobiet zachodzi w ciążę w czasie świąt?

Dlaczego tak dużo kobiet zachodzi w ciążę w czasie świąt

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad przyczynami dużej liczby porodów, które mają miejsce we wrześniu? Nikogo nie powinno dziwić, że większość ciąż ma miejsce w okresie wakacyjnym, ponieważ właśnie wtedy większość ludzi najprawdopodobniej świętuje.

Liczne badania wykazały, że zmiana pór roku ma wpływ na płodność człowieka. Wykazano, że jakość plemników spada w ciągu letnich miesięcy. Jest to związane z przesunięciem, jakie nastąpiło w sposobie, w jaki promienie słoneczne wpływają na nasz organizm. Zarówno jajniki, jak i endometrium mają wpływ na ich zdolność do wykonywania swoich funkcji.

Z drugiej strony, wzrost liczby ciąż, który ma miejsce w okresie zimowym, nie jest przypisywany wyłącznie zmianom w procesach biologicznych. Wykazano, że spadek temperatury sprawia, że więcej par jest skłonnych do wzajemnych uniesień, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia dziecka.

 

Jak podaje The Daily Beast, w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie Amerykanie kupują dwa razy więcej prezerwatyw niż w inne dni. W innym badaniu odkryto jednak, że wiele osób podejmuje w tym okresie aktywność seksualną bez zabezpieczenia.

„Sezonowe spotkania towarzyskie mogą zwiększać poziom aktywności seksualnej, ale bez odpowiedniej ochrony, ponieważ w tym czasie mamy ograniczony dostęp do usług” – dodają badacze.

Według badań przeprowadzonych przez FiveThirtyEight na temat liczby narodzin, które miały miejsce średnio w Stanach Zjednoczonych w latach 1994-2004, najczęstsze daty narodzin to 9 i 19 września. Wskazuje to, że 17 i 27 grudnia są najbardziej prawdopodobnymi datami poczęcia dziecka.

W miesiącach lipiec, sierpień i wrzesień odnotowano największą liczbę urodzeń w Polsce. Miesiące listopad, grudzień, styczeń i luty mają ogólnie najniższy wskaźnik urodzeń. Z informacji przekazanych przez GUS wynika, że 13 września był dniem w 2019 roku, w którym odnotowano największą liczbę noworodków – łącznie 1 447. Dotarło do nas, że ten wzorzec występuje również w naszym narodzie.

Jakie są zdolności naukowe dzieci w szkole, które urodziły się we wrześniu? Według wielu autorytetów uczniowie, którzy mają urodziny w tym miesiącu, mają zazwyczaj szczególnie korzystne wyniki w nauce. Statystyki około miliona uczniów w stanie Floryda zostały zbadane przez naukowców w latach 1994 i 2004.

W tym konkretnym badaniu dzieci, które miały urodziny w sierpniu, wypadły najgorzej pod względem akademickim. Wykazano, że ogólnie rzecz biorąc, dojrzewają one później i mają większe trudności z uczeniem się nowych rzeczy.

Zobacz także: Hiperlaktacja – co to jest i jak się objawia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *