15 kwietnia 2024

20 najlepszych podręczników koncepcyjnych, które sprawią, że nauka będzie zabawą dla Twojego dziecka

Wewnątrz: Książki koncepcyjne nie muszą być suche i nudne. Najlepsze książki koncepcyjne sprawiają, że nauka jest zabawą dla dzieci. Oto książki koncepcyjne dla dzieci, którymi z przyjemnością będziesz się dzielić ze swoim dzieckiem.

Prawdopodobnie słyszałeś już, że czytanie dziecku na głos pomaga rozwijać się jego mózgowi .

Zdumiewające jest to, że aby uzyskać wszystkie korzyści płynące z czytania na głos, nie trzeba nawet czytać czegoś jawnie „edukacyjnego”. Bez względu na to, czy przeczytasz „ Gdzie są dzikie stwory” po raz 72 miliardy, czy z tyłu pudełka Cheerios Twojemu dziecku, jego mózg chłonie nowe słowa i wiedzę jak gąbka.

Lub jeśli chcesz być bardziej aktywny, książki są doskonałym narzędziem do nauczania podstawowych pojęć, takich jak alfabet, liczenie, kształty, kolory i tak dalej. W rzeczywistości temu przedsięwzięciu poświęcona jest cała kategoria książek dla dzieci, zwanych „książkami koncepcyjnymi”, ponieważ ich celem jest nauczenie dzieci podstawowych pojęć.

Niestety, w znacznej części tych podręczników koncepcyjnych brakuje jednego istotnego składnika procesu uczenia się: zabawy.

Problem z niektórymi książkami koncepcyjnymi dla dzieci

Niektóre podręczniki koncepcyjne podchodzą do tematu trochę jak sierżant musztry, stojąc przy tablicy i przeglądając koncepcje bez ciepła, poczucia zdziwienia lub jakiegokolwiek śladu humoru.

A jednak badania nad mózgiem sugerują, że zabawa nie jest po prostu „miło mieć” w procesie uczenia się, ale może być wymagana do autentycznego uczenia się i przechowywania w pamięci długotrwałej. Zgodnie ze strategiami opartymi na badaniach, aby pobudzić uczenie się uczniów :

„Kiedy lekcja zaczyna się od humoru, jest więcej alarmowania, a kolejne informacje są dołączane do pozytywnego wydarzenia emocjonalnego jako wydarzenia lub wspomnienia z lampy błyskowej…

Optymalna aktywacja mózgu ma miejsce, gdy badani znajdują się w pozytywnych stanach emocjonalnych lub gdy materiał ma osobiste znaczenie, łączy się z ich zainteresowaniami, przedstawia elementy nowości lub wywołuje zachwyt. Właśnie dlatego uważność jest tak ściśle powiązana z pozytywnymi emocjonalnymi wskazówkami i osobistym znaczeniem. Kiedy istnieje połączenie z wcześniejszą wiedzą lub pozytywnym doświadczeniem emocjonalnym, przepływ nowych informacji przez układ limbiczny zostanie wzmocniony. Wzgórze wtedy „zdecyduje” zwrócić uwagę na informacje”.

Innymi słowy, najlepsze książki koncepcyjne sprawiają, że nauka jest zabawą dla dzieci. Jeśli książka koncepcyjna nie zaskoczy Twojego dziecka, nie połaskocze jego zabawnej kości ani nie wzbudzi podziwu, prawdopodobnie i tak niczego go nie nauczy.

Powiązane: Ostateczna lista najlepszych książek dla małych dzieci

Najlepsze książki koncepcyjne sprawiają, że nauka jest zabawą dla dzieci

Najlepsze książki koncepcyjne, które zachęcą dzieci do nauki

Jakiś czas temu moje dzieci i ja spędziłyśmy miesiące, układając listę najlepszych książek dla dwulatków , a rodzice co tydzień wysyłali do mnie wiadomości, aby wyrazić wdzięczność za tę listę. Ale od tego czasu otrzymuję od rodziców wiele pytań uzupełniających, w szczególności dotyczących jednej sekcji z tej listy: Jakie inne książki do nauki dla małych dzieci i przedszkolaków polecacie?

Nie tak dawno byłem podekscytowany słysząc od wspaniałych ludzi z Candlewick Press, ponieważ nie tylko chcieli udostępnić kopię To jest księga kształtów w celu uczciwej recenzji, ale także zaoferowali sponsorowanie cały post o najlepszych książkach koncepcyjnych dla dzieci. Dlatego moja rodzina rozpoczęła trwający miesiące projekt badawczy, aby znaleźć zabawne książki koncepcyjne, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. (Ponieważ jeśli dzieci będą prosić nas o przeczytanie go raz za razem, równie dobrze może to być coś, z czego też się czerpiemy!)

Żeby było jasne, wszystkie opinie wyrażone w tym poście są moimi własnymi i nie wymagano ode mnie ani nie wywierano na mnie wpływu, abym przedstawiła tylko uczciwą ocenę. Mam wysokie standardy książek dla dzieci i polecam tylko książki, które lubiłem z własną rodziną.

Co wyróżnia tę listę książek koncepcyjnych dla dzieci?

Przez lata przeczytaliśmy już mnóstwo książek koncepcyjnych, ale chcieliśmy zrobić dokładny przegląd, aby odkryć wszystkie najlepsze książki koncepcyjne. Tak więc co tydzień odkładam ponad 30 książek w bibliotece, a przy każdej wizycie przeglądałem półki w poszukiwaniu jeszcze większej liczby książek koncepcyjnych. Podsumowując, moje dzieci i ja przeczytaliśmy setki książek koncepcyjnych dla dzieci, aby przygotować tę listę.

Poniższa lista jest śmietankę z tych setek książek Concept: książki kochałem czytać, a książki moje dzieci nie mogły się nacieszyć. Przeczytaj te książki koncepcyjne ze swoim dzieckiem, a nasycisz naukę dużą dawką zabawy.

Uwaga: oznacza absolutnych faworytów mojej rodziny na liście. To są książki, których moje dzieci absolutnie nie mogą się nacieszyć!

Liczenie książek dla dzieci

Jedna duża kategoria książek koncepcyjnych obejmuje liczenie i liczby, ponieważ wyczucie liczb jest prekursorem późniejszych umiejętności matematycznych. Ale aby wiedza dotarła do Twojego dziecka, ważne jest, aby mieć książkę, którą oboje lubicie. Oto księgi liczące, które wyróżniają się na tle paczki:

123 Marzenie

1. 123 marzenie

Ten ilustrator stworzył dwa z naszych ulubionych książek koncepcyjnych wszechczasów: tę książkę i ABC Dream (patrz poniżej). Nie tylko ilustracje są absolutnie wspaniałe, ale przedmioty pokazane dla każdego numeru również zaczynają się tym samym dźwiękiem początkowym – jedna sowa, dwa żółwie i tak dalej. Dodatkowo, na końcu, książka wzywa dzieci do powrotu i znalezienia określonych przedmiotów, co sprawia, że mogą ślęczeć nad książką długo po tym, jak skończycie ją razem czytać.
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy

Wskazówka: Nie słyszałeś jeszcze o Księgarni? Jest to księgarnia internetowa, której misją jest wspieranie lokalnych, niezależnych księgarń. Od stycznia 2021 r. zebrali ponad 11 milionów dolarów dla lokalnych księgarni! Jeśli chcesz zamawiać książki online, jednocześnie wspierając lokalne księgarnie, skorzystaj z przycisków Księgarnia pod każdą rekomendacją książki w tym poście.

Dziesięć, dziewięć, osiem

2. Dziesięć, dziewięć, osiem

Bez względu na to, jak ruchliwe są moje maluchy, ta słodka książeczka do liczenia uspokaja je od razu. Na każdej stronie zatrzymaj się i zachęć dziecko do liczenia przedmiotów i pozwól magii książki przejąć kontrolę. Uwaga na marginesie: Ta prosta, cicha książka jest moim ulubionym miejscem przed snem, a nie Dobranoc Księżycu ze względu na miłosną relację między dziewczyną a jej ojcem.
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
Widziałeś mojego smoka?

3. Czy widziałeś mojego smoka?

Ta książeczka do liczenia podwaja się jako książka typu „szukaj i znajdź”, co czyni ją jedną z tych rzadkich książeczek do liczenia, którymi możesz cieszyć się ze swoim dzieckiem raz za razem. Twoje dziecko może poszukać ukrytego smoka na każdej rozkładówce, policzyć nazwane przedmioty, a także cieszyć się zabawnymi szczegółami na oszałamiających ilustracjach piórem i tuszem.
Kup od Amazona

Książki o kształtach dla dzieci

Te książki o kształtach są idealnym uzupełnieniem praktycznej nauki kształtów.

To jest księga kształtów

4. To jest księga kształtów

Ta zabawna książka o kształtach zaczyna się wprost – „To jest koło. To jest kwadrat. To jest trójkąt.” – ale robi cudownie głupi zwrot z „To jest emu, które pcha wózek z naleśnikami ze wzgórza”. Wtedy właśnie, gdy osiada dziecko do tego nowego wzoru faktycznej następnie off-the-wall, koniec tej książki połowów je strażnik po raz ostatni. Wisienką na torcie jest ostatnia rozkładówka, która przedstawia wszystkie wspomniane wcześniej zwierzęta i kształty, dzięki czemu Twoje dziecko pozostanie zaangażowane jeszcze dłużej, wybierając wszystkie rozpoznane przedmioty.
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
Trójkąt

5. Trójkąt

Jest to pierwsza książka z trylogii Shape, ale żeby było jasne, książki te wpisują się bardziej w obóz narracyjny niż tradycyjne książki koncepcyjne. Jednak te książki najpierw przyciągną Twoje dziecko wciągającą historią, a następnie wzmocnią koncepcję kształtów podczas zabawy. Najlepsze z obu światów! Po Triangle sprawdź Square i Circle .
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
Kształty Anne Woodhull i Shelley Rotner

6. Kształty Anne Woodhull i Shelley Rotner

Ta książka, zawierająca jasne zdjęcia fotografa National Geographic, przedstawia związek między każdym kształtem a przedmiotami codziennego użytku o tym samym kształcie. Za każdym razem, gdy możesz narysować połączenie między koncepcją a czymś w codziennym życiu dziecka, co znacznie przyspiesza proces uczenia się. Jeśli Twojemu dziecku spodoba się ta książka, zechcesz sprawdzić inną książkę autorów, Kolory .
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy

Książki alfabetyczne dla dzieci

Książki alfabetyczne stanowią zagadkę, ponieważ małe dzieci i przedszkolaki nie rozumieją jeszcze pojęcia pierwszej litery. Innymi słowy, kiedy małe dzieci widzą obrazek jabłka obok litery „A”, ich mózgi nie nawiązują jeszcze połączenia, że jabłko rozpoczyna dźwięk krótkiej samogłoski „a”, który jest reprezentowany przez literę „A. ” (Aby dowiedzieć się więcej, zobacz „Książki koncepcyjne i małe dzieci” w „ Sposoby poznania: literatura i życie intelektualne dzieci” ).

Eksperci twierdzą, że większość dzieci zaczyna tworzyć skojarzenia z literami dźwiękowymi w wieku około 4, a nawet 5 lat . Więc dzieląc się książkami z alfabetem z małymi dziećmi, nie stresuj się, jeśli Twoje dziecko nie wydaje się jeszcze wychwytywać pierwszych liter. Dla małych dzieci bardziej wartościowe jest mówienie o przedmiotach, które widzą, aby pogłębić ich rozumienie świata, a wraz z nim ich słownictwo.

ABC marzenie

7. ABC marzenie

To absolutnie wspaniała książka, co oznacza, że nigdy nie znudzi mi się czytanie jej z moimi dziećmi. Ale to, co sprawia, że jest to jedna z najlepszych książek z alfabetem dla dzieci, to to, że uwielbiają „poszukiwanie skarbów” polegające na znajdowaniu wszystkich obiektów w każdym rozkładówce. Na przykład na stronie „A” widzisz „A” z wzorem argyle z jabłkiem na wierzchu i przebitymi strzałami. Następnie obok litery „A” znajduje się ogryzek jabłka pełen mrówek. Twoje dziecko będzie zachwycone odkrywaniem wszystkich drobnych szczegółów w każdej rozkładówce.
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
Jedzenie alfabetu: owoce i warzywa od A do Z

8. Jedzenie alfabetu: owoce i warzywa od A do Z

Ta książka to świetny sposób na zapoznanie dzieci z różnymi owocami i warzywami oraz alfabetem. Kilka zabawnych pomysłów na tę książkę: na każdej stronie poproś dziecko, aby wybrało jedną rzecz, którą chce zjeść (a następnie udawaj, że wybiera ją ze strony i zjedz!) lub przynieś książkę do sklepu spożywczego i zobacz czy twoje dziecko może znaleźć owoce i warzywa z książki. Dodatkowe punkty, jeśli pozwolisz im wybrać jedną rzecz do zabrania do domu i spróbować!
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
Stworzenie ABC

9. Stworzenie ABC

Małe dzieci uwielbiają zdjęcia z prawdziwego życia, a ta książka z alfabetem jest pełna niesamowitych ujęć zwierząt. Ale najlepsze jest to, że każdy list dostaje jedno drażniące zdjęcie, na którym Twoje dziecko może się dobrze bawić, zgadując, które zwierzę pojawi się w następnej rozkładówce. Dodatkowo na końcu znajdziesz słowniczek z fascynującymi ciekawostkami na temat wszystkich zwierząt przedstawionych w książce. Idealny dla dzieci, które kochają zwierzęta!
Kup od Amazona

Książki o kolorach

Jeśli chodzi o książki koncepcyjne, jest mnóstwo książek o kolorach. Ale oto książki o kolorach, do których Ty i Twoje dziecko będziecie chcieli wracać:

Niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny, co widzisz?

10. Niedźwiedź brunatny, niedźwiedź brunatny, co widzisz?

To jedna z najbardziej typowych książek koncepcyjnych dla dzieci, ponieważ zawiera wszystkiego po trochu: kolorów, powtórzeń, rymów, możliwości wydawania zwierzęcych odgłosów i świetnego rytmu czytanych słów. Z biegiem czasu Twoje dziecko zapamiętuje kolejność zwierząt, a Ty możesz budować jego umiejętności zapamiętywania, prosząc je o wypowiedzenie koloru i zwierzęcia przed przewróceniem strony.
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
Mój ulubiony kolor

11. Mój ulubiony kolor

W tej księdze kolorów narrator zastanawia się nad swoim ulubionym kolorem i przechodzi przez każdy z nich, ale na każdej stronie zamiast jednej plamki koloru otrzymujesz bogaty gobelin odcieni. Niektóre kolorowe kwadraty są zaprojektowane tak, aby przepuszczać światło, co tworzy interaktywny element dla dzieci do zabawy kolorami. To, co kocham w tej książce, to to, że wzbudza zachwyt nad światem!
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
Farba myszy

12. Farba myszy

Ta urocza historia udowadnia, że książki koncepcyjne nie muszą być suche i nudne. Ta książka uczy Twoje dziecko o podstawowych i drugorzędnych kolorach, ale z uroczą fabułą, aby je zaangażować. Jeśli podoba Ci się ta książka, koniecznie zapoznaj się z innymi z tej samej serii: Liczba myszy i Kształty myszy .
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy

Książki o przeciwieństwach

Te książki o przeciwieństwach stwarzają zabawne okazje do budowania słownictwa Twojego dziecka, a także pomagają mu zrozumieć, w jaki sposób przedmioty i idee odnoszą się do siebie.

Hipopozy

13. Hipopozy

Ta książka przedstawia zabawne podejście do nauczania przeciwieństw, co jest najlepszym sposobem na naukę dla Twojego dziecka. Co więcej, nic nie może być ładniejsze niż słuchanie, jak Twoje małe dziecko wypowiada słowa takie jak „nieprzezroczyste” i „przezroczyste”. Jeśli podoba Ci się ten, koniecznie sprawdź Llamaphones i Rhymoceros tego samego autora.
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
cześć cześć

14. Witam, witam

Ta księga przeciwieństw zahipnotyzowała wszystkie moje dzieci, gdy były małe. Uwielbiali uczyć się o różnych zwierzętach i jest to dla nich dodatkowe wyzwanie, aby wybrać zwierzę, które powtórzono z poprzednich stron.
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
Pyszne Yucky

15. Pyszne Yucky

Jest to jeden z moich ulubionych przez Leslie Patricelli, ponieważ jest zabawny i faktycznie przydatny do pokazania małemu dziecku, co powinno, a czego nie powinno wkładać do ust. Chociaż ta książka obejmuje tylko jedną parę przeciwieństw (pyszne i obrzydliwe), możesz przejść do jej innych tytułów, aby uzyskać więcej zabawy z przeciwieństwami, takimi jak Baby Happy Baby Sad i Quiet Loud .
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy

Książki koncepcyjne, które obejmują wiele pojęć

Jeśli szukasz książki, która obejmie kilka obszarów wiedzy jednocześnie, nie możesz się pomylić z tymi książkami koncepcyjnymi dla dzieci.

Poszukiwanie skarbów w technikolorze

16. Poszukiwanie skarbów w technikolorze

Jest to książka do liczenia i książka o kolorach w jednym, z wieloma możliwościami dla Twojego dziecka do budowania słownictwa na temat otaczającego go świata. Ilustracje są piękne i uwielbiam to, że wszystkie nazwy obiektów są podane na każdej rozkładówce. Jest to zdecydowanie książka, z którą Twoje dziecko może się rozwijać. Kiedy jedno z moich maluchów osiągnęło wiek przedszkolny, sama siadała i liczyła wszystko w tej książeczce! Jeśli podoba Ci się ta książka, w następnej kolejności wybierz Poszukiwanie skarbów według wzorów.
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
Idealny kwadrat

17. Idealny kwadrat

Ta historia o kreatywności zaczyna się od prostego kwadratu i pokazuje, że jeśli rozerwiesz go na trójkąty i przebijesz w trójkąty, może stać się „fontanną, która bełkotała, chichotała i klaskała”. Każda rozkładówka przynosi świeży pomysł, aż na końcu historia zatoczy koło. Po tym, jak podzielisz się tym z dzieckiem, wyrzuć trochę papieru i przyborów plastycznych, aby mogło bawić się kształtami i utrwalić to, czego się nauczyło. Jako dodatkowy bonus, ta książka obejmuje również kolory i dni tygodnia.
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
Liczby Kolory Kształty

18. Liczby Kolory Kształty

Ta książka i inne autorstwa Rogera Priddy'ego są niesamowite, jeśli chodzi o budowanie słownictwa Twojego dziecka, a ta koncentruje się szczególnie na pojęciach liczenia, kolorów i kształtów. Najlepsze jest to, że nie musisz niczego czytać! Po prostu pozwól dziecku wskazać obrazek, wypowiedz słowo i powtarzaj, aż dziecko skończy patrzeć na tę stronę i odwraca ją.
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy

Premia! Więcej podręczników koncepcyjnych dla dzieci

Te podręczniki koncepcyjne nie należą do tradycyjnych kategorii, takich jak alfabet czy liczenie, ale nadal wprowadzają dzieci w ważne idee i koncepcje. Poza tym fajnie jest dzielić się nimi z dzieckiem!

Rzeczywisty rozmiar

19. Rzeczywisty rozmiar

Co za fajny sposób na rozpoczęcie odkrywania rozmiaru i pomiaru z małymi dziećmi! Na każdym rozkładówce widzisz zwierzę – lub jego część – w rzeczywistym rozmiarze. Na przykład dla goryla widzisz rzeczywisty rozmiar dłoni goryla, a twoje dziecko nie będzie w stanie oprzeć się podniesieniu własnej ręki do porównania rozmiarów. Dla dzieci, które kochają dinozaury i inne prehistoryczne stworzenia, pobierz książkę towarzyszącą Prehistoryczny rzeczywisty rozmiar .
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy
Gdzieś na świecie właśnie teraz

20. Gdzieś teraz na świecie

Niemal waham się powiedzieć, że ta książka dotyczy stref czasowych, ponieważ jest w niej znacznie więcej. Tak, książka wyjaśnia pojęcie stref czasowych. Co więcej, jest to piękny pokaz wzajemnych powiązań między ludźmi na całym świecie.
Kup od Amazona
Kupuj w księgarni + wspieraj lokalnych księgarzy

Przed wyjazdem zdobądź moją DARMOWĄ ściągawkę: 75 pozytywnych zwrotów, które każde dziecko musi usłyszeć

Twoja kolej

Jakie są twoje ulubione książki koncepcyjne dla dzieci? Udostępnij w komentarzu poniżej!

20 najlepszych podręczników koncepcyjnych, które sprawią, że nauka będzie zabawą dla Twojego dziecka

Post The Best 20 Concept Books, które sprawią, że nauka będzie zabawą dla Twojego dziecka pojawił się jako pierwszy na Happy You, Happy Family .

źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *