28 kwietnia 2024

Jak można złagodzić dyskomfort związany z ząbkowaniem u dziecka?

Jak można złagodzić dyskomfort związany z ząbkowaniem u dziecka?

Proces pojawiania się zębów u dziecka to trudny okres w jego życiu. W większości przypadków towarzyszy mu dyskomfort, taki jak swędzenie czy nawet gorączka. Rodzice, którzy są u kresu sił, mogą często próbować złagodzić dyskomfort dziecka w każdy możliwy sposób. Dziś porozmawiamy o tym, jak złagodzić dyskomfort związany z wyrzynaniem się zębów.

Jak rozpoznać, że ktoś ząbkuje?

Proces ząbkowania to trudny okres w życiu zarówno dziecka, jak i rodzica (rodziców), który pomaga mu w tym. Nie jest to jednak twarda i szybka zasada, ponieważ niektóre dzieci dostają pierwszy ząb już w wieku trzech miesięcy, a inne nie dostają pierwszego zęba aż do około roku życia. Dokładny wiek, w którym dziecko otrzymuje swój pierwszy ząb, różni się w zależności od dziecka. Dyskomfort, który jest odczuwany w tym czasie, wynika z korony zęba, która musi być wydobywana przez bardziej ograniczony otwór. Jak rozpoznać, że nadszedł czas, by dziecko zaczęło ząbkować? Noworodek jest mniej spokojny, bardziej skłonny do szybkiego płaczu i łatwiej się drażni w miarę postępu dolegliwości. Zwiększone ślinienie się, ssanie palców i wzmożona chęć gryzienia wszystkiego, co wpadnie mu w ręce, to oznaki tego zachowania. Możliwe, że dyskomfort, którego doświadcza młody człowiek, spowoduje utratę apetytu. Mogą zdarzyć się przypadki wykrycia bardzo niewielkiego obrzęku na twarzy. Oprócz tego może pojawić się również biegunka. Ząbkowaniu towarzyszy również gorączka, której nie należy lekceważyć, ponieważ może ona sygnalizować nowe wystąpienia chorób, na które maluchy w tym czasie są znacznie bardziej podatne. Gorączkę należy traktować z ostrożnością, ponieważ może ona sygnalizować dodatkowe wystąpienia infekcji.

pixabay

Domowe sposoby na dyskomfort związany z ząbkowaniem

Zawsze dobrze jest najpierw wypróbować sprawdzone środki z otoczenia domu, gdy mamy do czynienia z maluchem, który cierpi z powodu nieprzyjemnych dolegliwości. Tutaj na przykład zwrócimy uwagę na herbatki z melisy lub rumianku, z których można zrobić okłady na dziąsła, używając czystego i delikatnego materiału, takiego jak nowa szmatka lub pieluszka dziecięca. Okłady te można stosować bezpośrednio na dziąsła. Zaleca się umieszczenie takiego okładu w lodówce w celu dalszego schłodzenia. Jeśli dziecko wyrazi zgodę, możemy spróbować masować dziąsła za pomocą specjalnej nakładki na palec, która ma wypustki. Nie będziemy jednak wywierać na malucha żadnego nacisku, aby nie przysparzać mu dodatkowego stresu. Warto również poeksperymentować z masowaniem samych policzków w bardzo delikatny sposób. Starszym dzieciom możemy zaproponować skórki chleba do żucia, niemniej jednak ważne jest, aby skórka była jak najszersza; ponadto nie możemy w tym momencie spuścić dziecka z oczu, gdyż istnieje ryzyko zadławienia.

Jakie artykuły należy często uzupełniać z apteki?

Możliwe, że będziemy musieli odbyć wycieczkę do apteki, gdy przyjdzie czas, że nasze niemowlę zacznie ząbkować. Niezwykle ważne jest, abyśmy nabyli wtedy leki przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen, oczywiście w formie i stężeniu dostosowanym do wieku naszego dziecka. Ulgę w dyskomforcie związanym z ząbkowaniem mogą przynieść również żele, w wielu formach. Istnieją preparaty zarówno chłodzące, takie, które mają właściwości przeciwbólowe, jak i takie, które mają za zadanie konserwować dziąsła. W przypadku, gdy te nie zadziałają, warto sprawdzić żele, które mają właściwości podobne do znieczulenia. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w konkretne relaksujące herbatki dla niemowląt, które sprawdzają się w takich przypadkach jak wieczór, kiedy kładziemy nasze dziecko na noc.

Dyskomfort związany z ząbkowaniem może być trudny do opanowania dla wielu rodziców. Pomimo tego, ważne jest, aby zbadać możliwości różnych środków zaradczych w celu złagodzenia bólu.

źródło: http://www.pozmedik.pl/blog/zabkowanie-dziecka-jak-zlagodzic-bol

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *