22 lipca 2024

BLW dla dzieci – Poradnik dla rodziców

Kiedy jesteś w ciąży, to naturalne, że martwisz się o wszystko, co może zaszkodzić Twojemu dziecku. A kiedy masz noworodka, ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest jego choroba. Mając to na uwadze, niektóre mamy zwracają się ku odstawianiu niemowląt od piersi (baby-led weaning, BLW) jako najlepszemu sposobowi karmienia swoich dzieci. BLW to intuicyjne podejście do karmienia dziecka, które wspiera rozwój zdrowych nawyków żywieniowych od samego początku – bez ryzyka zadławienia się lub innych niebezpieczeństw związanych z karmieniem łyżeczką. Jeśli nie jesteś pewna, od czego zacząć, oto kilka wskazówek i trików, które pomogą Ci osiągnąć sukces w BLW:

Co to jest BLW?

Odstawianie niemowląt od piersi oznacza, że małe dzieci, od urodzenia do roku życia, są zachęcane do samodzielnego jedzenia pokarmów stałych, ze stopniowym zmniejszaniem ilości wprowadzanych pokarmów i stopniowym wprowadzaniem pokarmów. Nie jest to karmienie łyżeczką, gdzie dziecko dostaje smakołyk po każdym posiłku. Jakie pokarmy możesz zaoferować swojemu dziecku? Odstawianie od piersi pod opieką niemowląt to kwestia wyboru. Możesz zdecydować, jakie pokarmy zaoferujesz swojemu dziecku, ale decyzja ta powinna być podjęta przez Ciebie, a nie przez dziecko. Na przykład, niektórzy mogą zdecydować się na podawanie dziecku wyłącznie pełnowartościowych pokarmów, takich jak chleb pełnoziarnisty, groszek, awokado i pasternak. Sposób, w jaki zachęcasz dziecko do jedzenia, i pokarmy, które mu oferujesz, są zupełnie różne.

Od jakiego wieku można stosować metodę BLW?

Nawet noworodek może być nauczony samodzielnego karmienia. W miarę jak dziecko zaczyna przyjmować mleko z butelki, jedynym pokarmem, z którym może sobie poradzić jest pokarm z palca i puree. Chodzi jednak o to, aby od samego początku zaczynać od pokarmów, które są dla nich dobre. Zacznij od tego, że dziecko siedzi wyprostowane w Twoich ramionach, a Ty trzymasz przed nim talerz lub miseczkę. Dziecko zaczyna dotykać jedzenia rękami i bierze pierwsze kęsy. Kiedy już przyzwyczai się do jedzenia w ten sposób, możesz zacząć podawać mu łyżeczką pokarmy z paluszków i przeciery. Im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej będzie Twojemu dziecku nabyć umiejętność jedzenia metodą BLW. Kiedy zacząć BLW? Zacznij od pokarmów, które Twoje dziecko lubi żuć, takich jak przeciery, puree, chleb i tosty. W odpowiedniej kolejności rozpocznij naukę.

Metoda BLW – wady i zalety

Ogólnym celem metody BLW jest doprowadzenie do tego, aby dziecko samo się odżywiało około szóstego miesiąca życia. Może Cię kusić, aby od razu zacząć, ale upewnij się, że nie pominiesz żadnego kroku – może to spowodować, że dziecko nie będzie nic jadło, a później całkowicie przestanie. Oto rzeczy, które musisz rozważyć, zanim zaczniesz. Karmienie dziecka Pozwól dziecku spróbować włożyć jedzenie do buzi. Dzieci są bardzo ciekawskie i będą próbowały włożyć do buzi wszystko i wszędzie. Czasami trzeba będzie najpierw nakarmić dziecko. Możesz pozwolić mu „stukać” w jedzenie na stole, a nawet samemu odrywać kawałki jedzenia. Największą zaletą tej metody jest to, że niemowlęta mogą otrzymać potrzebne im składniki odżywcze, bez konieczności ręcznego karmienia.

1. Krój z dala od mięsa . Krojenie surowego mięsa może być niebezpieczne dla noworodków. Zamiast tego pozwól dziecku gryźć zdrowe warzywa, owoce lub pełnoziarniste kaszki dla niemowląt.
2. Pozwól dziecku wykonywać pracę . Dziecko powinno umieć posługiwać się łyżką lub widelcem, ale powinno otrzymywać tylko część jedzenia. W ten sposób dziecko może nauczyć się używać łyżki i widelca bez krztuszenia się, używając zębów, które nie są jeszcze wystarczająco silne dla zębów.
3. Pozwól dziecku wybierać . Pozwól dziecku wybrać, co chce zjeść. Jeśli nie jesteś tego pewna, zapytaj najpierw pediatrę.
4. Wyjmij łyżeczkę, gdy tylko dziecko dojdzie do jej końca. Jeśli dziecko ma więcej pokarmu do zjedzenia, odetnij resztę jedzenia z łyżeczki lub daj mu ją z powrotem, gdy skończy resztę.
5. Zastąp go pokarmem, który znasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *