27 maja 2024

Jak skutecznie odstawić małe dziecko od mleka matki?

Jak skutecznie odstawić małe dziecko od mleka matki?

Decyzja o odstawieniu dziecka od piersi jest bardzo trudna i zazwyczaj wiąże się z wieloma emocjami, zarówno dla matki, jak i dla jej niemowlęcia. Decyzja o odstawieniu dziecka od karmienia piersią jest bardzo trudna. Kobiety zazwyczaj przechodzą przez wiele emocjonalnych wstrząsów, kiedy przestają karmić piersią, a pierwszy szok niemowlęcia zazwyczaj nie pomaga im dostosować się do nowych okoliczności. Jednak w pewnym momencie życia staje się to obowiązkowe. Pytanie, jak to zrobić skutecznie i z sukcesem?

Kiedy należy przestać karmić dziecko piersią?

Już na samym początku należy pamiętać, że nigdy nie było z góry ustalonego wieku, w którym należy całkowicie odstawić dziecko od karmienia. Z drugiej strony, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugeruje, aby wyłączne karmienie piersią trwało przez około sześć miesięcy. Po tym czasie dobrze jest zacząć stopniowo wprowadzać malucha do szerszej gamy posiłków uzupełniających, takich jak owoce, warzywa i inne pokarmy, które są bardziej wrażliwe. Mleko matki, uzupełnione innymi posiłkami, jest metodą odżywiania, która może trwać tak długo, jak długo zarówno matka, jak i niemowlę będą tego wymagać. Najlepiej jednak dać mu zastrzyk zanim dziecko skończy dwa lata. Należy pamiętać, że po roku karmienia piersią mleko będzie miało inny skład, ale nadal będzie spełniać ważne funkcje odżywcze. Produkcja przeciwciał i lepsze funkcjonowanie emocjonalne to dwie dodatkowe korzyści, które oferuje.

pixabay

Jak można odzwyczaić dziecko od karmienia piersią?

Proces odzwyczajania dziecka od karmienia piersią jest krokiem, który wymaga starannego planowania i przygotowania. Wybór taki jak ten nie powinien być dokonany w pośpiechu w jakikolwiek sposób, kształt lub formę, ponieważ jest to niezwykle ważne, aby dowiedzieć się, dlaczego ktoś będzie rozważać podjęcie takiego działania i zważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Istnieją trzy różne sposoby na wycofanie pieniędzy z konta:

Częściowe odstawienie od piersi, polegające na ograniczeniu ilości karmień dziecka w ciągu dnia, to stan, który może trwać nawet przez kilka miesięcy i jest czymś, co wiele mam uważa za doskonałą odpowiedź.
Nagłe zaprzestanie stosowania to opcja, która jest zarówno najmniej łagodna, jak i najbardziej szkodliwa. Powinno być rozważane jako opcja tylko w najbardziej tragicznych okolicznościach, takich jak gdy kobieta źle się czuje lub po tym jak wszystkie inne metody zostały użyte bez powodzenia.
Dama ma możliwość stopniowego przystosowania się do nowych warunków, jeśli wcześniej zaplanuje swoje odejście. Zaczyna od karmień, które są uważane za najmniej znaczące i w miarę upływu czasu pracuje w górę do tych, które są uważane za najbardziej istotne.

Nie trzeba jednak dodawać, że należy to robić etapami, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Ważne jest, aby zacząć od wyjaśnienia młodemu człowiekowi, dlaczego ten okres dobiega końca. Nawet jeśli dziecko zrozumiało tylko niewielką część tego, co zostało powiedziane, to i tak było to dla niego niezwykle ważne, aby mówić. Trzeba zapewnić dziecku inny rodzaj bliskości i odwrócenia uwagi od piersi w czasie karmienia, zwłaszcza na początku. Spacer lub zabawa w wyobraźni są fantastycznymi opcjami w tym zakresie. Dostarczenie dodatkowych posiłków o kuszących smakach również może zdziałać cuda i sprawić, że ta podróż będzie nieco łatwiejsza do przebycia.

Samodzielne odstawienie od piersi, często nazywane procesem, w którym noworodek decyduje się na zaprzestanie karmienia.
Zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko przestaje nalegać na samodzielne karmienie i zaczyna wykazywać większe zainteresowanie jedzeniem innych rodzajów pożywienia. Taki scenariusz jest całkiem przydatny, a reakcji dziecka w żaden sposób nie należy interpretować jako rodzaju odrzucenia z jego strony. W takiej sytuacji nie należy zmuszać niemowlęcia do karmienia piersią, ponieważ jest to akt dobrowolny, z którego matka dziecka powinna być dumna niezależnie od okoliczności. Należy jednak mieć świadomość, że nie jest to powód do niepokoju tylko wtedy, gdy pociecha ma co najmniej rok. Jeśli pociecha jest młodsza niż rok, to niechęć do karmienia może świadczyć o pewnych chorobach.

Każda mama będzie musiała w końcu przejść przez niełatwy proces odstawienia dziecka od mleka matki. Należy jednak pamiętać, że maksymalny wiek, w którym należy rozpocząć odstawianie dziecka od piersi, nie został ustalony w konkretnym celu. Wybór tej wielkości musi być dokonany zgodnie ze specyficznymi wymaganiami zarówno matki, jak i niemowlęcia.

źródło: http://www.pozmedik.pl/blog/jak-skutecznie-odstawic-dziecko-od-karmienia-piersia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *