15 kwietnia 2024

30 ukrytych oznak niepokoju u dzieci, które musisz znać

Wewnątrz: Martwisz się, że Twoje dziecko może mieć niepokój? Użyj tego lęku w liście kontrolnej objawów u dzieci.

U jednego z moich dzieci niedawno zdiagnozowano zaburzenie lękowe i nie spodziewałam się, że to nadchodzi .

Wiedziałem, że moje dziecko zmagało się w pewnych sytuacjach, ale nie sądziłem, że ma lęk.

Tego dnia wróciliśmy do domu z gabinetu lekarskiego po usłyszeniu diagnozy, poszłam prosto do szafy, zamknęłam drzwi, zwinęłam się w kącie i rozpadłam.

Jak to przegapiłem?

Bonus: Jako bonus za dołączenie do mojego cotygodniowego biuletynu, otrzymaj bezpłatną listę kontrolną, która pomoże Ci obserwować te ukryte oznaki niepokoju u Twojego dziecka.

Dlatego

Miesiące po diagnozie mojej córki nadal czuję się winna, że wcześniej nie widziałam objawów.

Prawda jest taka, że nigdy nie myślisz, że przydarzy się to Twojemu dziecku.

Być może czytałeś o tym, że zaburzenia lękowe są obecnie jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych dzieci i młodzieży… ale to nie dotyczy Twojego dziecka.

Jasne, Twoje dziecko może mieć problemy w pewnych sytuacjach – może ma problemy z zasypianiem w nocy lub jest bardzo zdenerwowane egzaminami w szkole lub martwienie się o nawiązanie przyjaźni (i utrzymanie przyjaciół) – ale to tylko część dzieciństwa, prawda?

30 ukrytych oznak niepokoju u dzieci + lista kontrolna niepokoju dziecka Zdjęcie: Capture Queen

Ale oto czego nauczyłem się w trudny sposób

Każde dziecko doświadcza niepokoju, więc tak, to tylko część dzieciństwa. Ale czasami te lękowe uczucia są oznaką ukrytego zaburzenia lękowego.

Innymi słowy, dla niektórych dzieci te lękowe uczucia są oznaką, że ich mózg nadmiernie reaguje na niektóre wyzwalacze. Ich ciała utknęły w ciągłej pętli reakcji walki lub ucieczki . Ich mózg i ciało czują się tak samo, jakby były nieustannie ścigane przez głodnego lwa.

Jak często to jest? Jedno z badań z udziałem ponad 10 000 dzieci wykazało, żeponad 30 procent tych dzieci miało zaburzenia lękowe.

Czy dzieci po prostu się z tym nie pogodzą?

Szczerze, tak właśnie myślałem. Myślałem, że poradzimy sobie z kłopotami mojego dziecka ze snem i jego niekończącymi się zmartwieniami o szkołę, a w końcu po prostu z nich wyrośnie.

Ale wraz z rozwojem mózgu dziecka jegolęk może się nasilać . Pozostawiony bez kontroli lęk w dzieciństwie może powodować inne poważne problemy.

Walki akademickie. Depresja. Nadużywanie substancji. Zaburzenia odżywiania. A moje gardło jest ściśnięte, gdy piszę tę następną część, ponieważ nie jest to teoretyczne ani statystyczne – to może przydarzyć się mojemu dziecku – dzieci z lękiem są bardziej narażone na myśli samobójcze.

To jest moje dziecko . Kiedy trzymałem moje dziecko w ramionach po raz pierwszy lata temu, nie wiedziałem jeszcze, że jej mózg będzie po prostu zbyt wrażliwy na wyzwalacze i stres.

Zbyt długo zajęło mi uświadomienie sobie, że moje dziecko może zmagać się z zaburzeniem lękowym. Dwóch różnych pediatrów nie sugerowało, że może mieć zaburzenie lękowe, nawet po tym, jak opisałem klasyczne objawy. Jedynym powodem, dla którego się dowiedzieliśmy, było to, że poczułem w brzuchu, że coś jest nie tak, więc zabrałem ją do trzeciego lekarza.

A teraz mam misję, aby pomóc innym rodzicom wcześnie zauważyć oznaki niepokoju w dzieciństwie.

Powiązane: 8 sposobów na uspokojenie niespokojnego dziecka

Użyj tej listy kontrolnej objawów lęku u dzieci, aby znaleźć ukryte oznaki lęku

Skąd wiesz, czy Twoje dziecko ma lęk?

Najtrudniejsze jest to, że twoje dziecko nie wyjdzie i nie powie: „Czuję się niespokojny”. Musisz uważać na wskazówki.

Ale najpierw ostrzeżenie: nie jestem ekspertem medycznym. Jestem tylko mamą, która była w twoich butach i wiem, jak to jest martwić się o swoje dziecko.

Zebrałem więc te oznaki i objawy z kilku renomowanych źródeł, aby dać ci jedną listę kontrolną objawów lęku u dzieci.

Na końcu tego posta możesz również otrzymać bezpłatną listę kontrolną objawów lęku w dzieciństwie do wydrukowania, którą możesz wypełnić i zabrać do gabinetu pediatry.

To jest lista kontrolna, którą chciałbym mieć wiele lat temu dla mojego dziecka.

Niepokój u dzieci: lista objawów dla rodziców

Proszę zwracać uwagę na te objawy u dziecka i zgłaszać się do lekarza dziecka, jeśli zauważysz którykolwiek z nich regularnie.

Należy jednak pamiętać, że przeżywa jeden z tych objawów nie musi oznaczać dziecko ma zaburzenia lękowe. Lekarz Twojego dziecka będzie prawdopodobnie najbardziej zainteresowany tym, czy objawy przeszkadzają dziecku w codziennym życiu, czy też wpływają na resztę rodziny.

Na przykład, jeśli praca domowa z matematyki każdego wieczoru prowadzi do załamania nerwowego lub jeśli zasypia dziecko tak długo, że następnego dnia czuje się zmęczone i nie może skupić się w szkole – mogą to być oznaki zaburzeń lękowych.

Mając to na uwadze, pamiętaj, że niepokój nie ustępuje samoistnie. Bez leczenia lęk w dzieciństwie może się nasilić i wywołać innepoważne problemy ze zdrowiem psychicznym .

Uwaga: Aby uzyskać więcej informacji na temat każdego z tych objawów lęku w dzieciństwie, kliknij znak »» znajdujący się za elementem listy kontrolnej.

Lista kontrolna lęku dziecka, aby pomóc rodzicom

Posłuchaj tych 15 fraz, które są słowami kodowymi

Jeśli Twoje dziecko regularnie mówi coś takiego, te wyrażenia mogą być słowami kodowymi oznaczającymi „Jestem niespokojny”:

 1. "Brzuch mnie boli." lub „Czuję, że mogę zwymiotować”. Uczucia lękowe często obecne w ciele. Bóle brzucha są bardzo częste u niespokojnych dzieci, ponieważ w ferworze niepokoju organizm przekierowuje przepływ krwi z narządów jamy brzusznej do mózgu, co spowalnia trawienie. To doświadczenie może powodować nudności. »»
 2. "Nie jestem głodny." Kiedy trawienie ustaje z powodu niepokoju, to samo dzieje się z potrzebą jedzenia. »»
 3. „Proszę, nie zmuszaj mnie”. lub „Czy mogę po prostu zostać w domu?” lub „Nie chcę!” Dzieci z lękiem mogą zacząć unikać stresujących sytuacji.»»
 4. „Proszę, nie zostawiaj mnie”. lub „Czy już czas wyjeżdżać?” lub „Chcę iść do domu”. Niespokojne dzieci w stresującym środowisku lub sytuacji zazwyczaj proszą o odejście, aby móc uciec od stresu.»»
 5. „Czuję, że nie mogę nic zrobić dobrze”. lub „Czuję, że coś jest ze mną nie tak”. Dzieci z lękiem mogą być dla siebie bardzo trudne. »»
 6. „Nie mogę tego zrobić!” lub „Czy możesz to dla mnie zrobić?” Niespokojne dzieci zwykle oczekują od siebie doskonałości, więc mogą uniknąć trudnego zadania, aby uniknąć popełnienia błędu. »»
 7. "Przepraszam." Ponieważ niespokojne dzieci zazwyczaj są dla siebie surowe, mogą często przepraszać, zwłaszcza za drobiazgi. »»
 8. "Jesteś na mnie zły?" Wiele niespokojnych dzieci będzie szukało stałej aprobaty lub zapewnienia u innych. »»
 9. „Nie mogę zasnąć”. Niespokojne dzieci mogą mieć trudności z zasypianiem.»»
 10. "Jestem taki zmęczony." Dzieci z lękiem mają trudności z zasypianiem lub spokojnym snem, ale czasami jedynym objawem, jaki zobaczysz, może być narzekanie na zmęczenie.»»
 11. "Ale co gdyby…? Co jeśli…?" Niespokojne dzieci zwykle martwią się nieustannie, czasami o rzeczy, które są odległe w przyszłości. »»
 12. „Nikt nie chce się ze mną bawić”. lub „Tak naprawdę nie mam wielu przyjaciół”. Niektóre dzieci z lękiem doświadczają intensywnego strachu przed sytuacjami społecznymi. »»
 13. "Jesteś pewny…?" lub „Czy myślisz…?” Niespokojne dzieci mają tendencję do zadawania wielu pytań, aby uzyskać od ciebie zapewnienie o swoich zmartwieniach, np. „Czy na pewno się nie spóźnimy?” lub „Czy myślisz, że nauczycielowi spodoba się mój projekt naukowy?” »»
 14. "Czuję gorąco." lub „Nie mogę oddychać”. Atak lękowy (lub częściej określany jako atak paniki) może powodować uderzenia gorąca i pocenie się. Inne objawy ataku paniki obejmują przyspieszone bicie serca, drżenie lub drżenie, duszność, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, uczucie pustki w głowie, mrowienie i dreszcze. »»
 15. "Boli mnie głowa." Uczucia lękowe lub napad paniki również mogą powodować ból głowy. »»

Powiązane: 10 najlepszych czasopism dla dzieci, które zwiększą inteligencję emocjonalną Twojego dziecka

Uważaj na te 15 zachowań

Następujące zachowania mogą być oznaką lub objawem lęku z dzieciństwa. Ta lista nie jest wyczerpująca, ale zawiera jedną listę najczęstszych objawów lękowych u dzieci, zebraną z kilku źródeł.

 1. Płacze często lub często wydaje się smutne »»
 2. Łatwo się denerwuje »»
 3. Zachowuje się niezwykle wrażliwie, np. bierze rzeczy do siebie »»
 4. Wpada w zły nastrój łatwo lub bez wyraźnego powodu »»
 5. Często zachowuje się drażliwie »»
 6. Wydaje się mieć trudności z koncentracją lub skupieniem »»
 7. Łatwo się boi, czasami z powodu fobii lub przesadnych lęków »»
 8. Budzi się z płaczem w środku nocy z powodu złych snów lub koszmarów »»
 9. Zachowuje się obsesyjnie lub kompulsywnie, np. martwiąc się zarazkami, układając przedmioty w określony sposób, stukając palcami itp. »»
 10. Doświadcza intensywnych napadów złości lub załamań »»
 11. Odrzuca możliwości kontaktów towarzyskich z rówieśnikami »»
 12. Wydaje się być nadmiernie zaniepokojony swoimi ocenami w szkole »»
 13. Przesadnie reaguje na konstruktywną krytykę ze strony rodzica lub nauczyciela »»
 14. Ucieka lub ukrywa się, aby uniknąć stresujących sytuacji »»
 15. Działa czepliwie, gdy próbujesz je opuścić na krótki czas »»

Kolejne kroki: Co zrobić z tą listą kontrolną lęku dziecka Child

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej ulgi, aby pomóc dziecku w odczuwaniu niepokoju, oto 8 szybkich rozwiązań, które pomogą mu poczuć się lepiej w tych trudnych chwilach. Pomocne może też okazać się przeczytanie dziecku książek dla dwojga dzieci o uczuciach lękowych. Oto nasze ulubione:

Ta strona jest obsługiwana przez czytniki. Kupując za pośrednictwem naszych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.

Następnie przejdź dalej, jako następny krok, zanieś tę listę kontrolną lęku dziecka i notatki swojemu pediatrze. Jeśli Twój pediatra nie traktuje tych objawów poważnie, znajdź innego lekarza .

Musieliśmy porozmawiać z trzema lekarzami, zanim ktoś poważnie potraktował zdrowie psychiczne mojego dziecka. Jeśli chodzi o zdrowie Twojego dziecka, otrzymanie drugiej (lub trzeciej lub czwartej) opinii nigdy nie zaszkodzi.

Jeśli martwisz się, ile będzie kosztować wizyta u specjalisty zdrowia psychicznego dla Twojego dziecka, rozumiem. Też się martwiłem. Niektóre plany ubezpieczenia zdrowotnego nie obejmują zdrowia psychicznego tak dobrze, jak powinny, a szkoda . Jeśli jedziesz tą samą łodzią, oto kilka przemyśleń do rozważenia:

 • Porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu dziecka. Mogą mieć pewną wiedzę na temat lęku w dzieciństwie i być w stanie udzielić porady na temat strategii radzenia sobie.
 • Zapytaj lekarza dziecka, czy w Twojej okolicy znajduje się tania klinika zdrowia psychicznego dla dzieci. Umówienie się na wizytę może trochę potrwać, ale to lepsze niż nigdy nie chodzić.
 • Wybierz dobrą książkę na temat lęków w dzieciństwie dla rodziców, taką jak The Opposite of Worry: The Playful Parenting Approach to Childhood Anxieties and Fears .
Dzieci z lękiem potrzebują pomocy z objawami

Pobierz bezpłatną wersję do druku: Lista kontrolna objawów lęku u dzieci

Skorzystaj z tej listy kontrolnej, aby ocenić swoje dziecko pod kątem oznak i objawów lęku, a następnie skontaktuj się z lekarzem dziecka.

 1. Pobierz bezpłatną listę kontrolną . Dołącz do mojego cotygodniowego biuletynu, a jako bonus dostaniesz do druku! Wystarczy kliknąć tutaj, aby go pobrać i zasubskrybować .
 2. Wydrukuj i wypełnij listę kontrolną lęku dziecka . Możesz zanotować notatki na marginesach i poświęcić kilka dni na obserwowanie i słuchanie znaków. Wypełnij odpowiednią bańkę dla każdego dnia, w którym zauważysz takie zachowanie.
 3. Umów się na wizytę u lekarza Twojego dziecka . Pamiętaj: Jeśli lekarz Twojego dziecka nie traktuje Cię poważnie, zasięgnij drugiej opinii.
 4. Pomóż dziecku się uspokoić . Czekając na spotkanie z lekarzem dziecka, możesz pomóc dziecku poradzić sobie z niepokojem dzięki tym 8 niezawodnym sposobom uspokojenia niespokojnego dziecka .

Oto zapowiedź Twojej listy kontrolnej:

Pobierz: lista kontrolna objawów lęku u dzieci

Przed wyjazdem zdobądź moją DARMOWĄ ściągawkę: 75 pozytywnych zwrotów, które każde dziecko musi usłyszeć

Twoja kolej

Co byś dodał do tej listy kontrolnej objawów lęku w dzieciństwie? Podziel się z innymi rodzicami w komentarzu poniżej.

30 ukrytych znaków, które musisz znać: Bezpłatna lista kontrolna niepokoju dziecka

Post 30 ukrytych oznak niepokoju u dzieci, które musisz znać, pojawił się najpierw w Happy You, Happy Family .

źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *