Medytacja – czy warto?

Medytacja – czy warto?

30 kwietnia 2019 0 przez jakub

Medytacja to ćwiczenia umysłowe, których zadaniem jest wyciszać gonitwę myśli, poprawiać skupienie, zrelaksować mięśnie całego ciała i wprowadzić osobę w odmienny stan świadomości. Jak działa medytacja i jakie są korzyści z jej praktykowania? Sprawdź!

Medytacja – czym jest?

Medytacja to sztuka zagłębiania się we własnych myślach i jest powszechnie wykorzystywana w medycynie wschodniej i niektórych  praktykach religijnych. Coraz częściej odpowiednie techniki medytacji stosowane są przez psychologów i psychoterapeutów.

Przez wiele osób nazywana jest doskonałą metodą na oczyszczenie ciała, umysłu i drogą do samorealizacji. Podczas medytacji można stosować różne akcesoria, takie jak kulki, paciorki, lub powtarzać zestawy dźwięków (mantry). Mają one na celu ułatwienie osobie osiągnięcie stanu, w którym nie skupia się na przepływie własnych myśli, a zaczyna je kontrolować.

Pomimo tego, iż największą popularność i tradycje medytacja posiada w krajach wschodnich, chętnie jest wykorzystywana także przez inne kultury, które zauważyły jej dobre efekty.

Korzyści z medytacji

Regularne praktykowanie medytacji może wpływać korzystnie na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. W badaniach naukowych najczęściej zwraca się uwagę na efekty takie jak:

  • zmniejszenie podatności na stres,
  • zwiększenie poziomu serotoniny i dopaminy w mózgu,
  • obniżenie lęku,
  • poprawę motywacji,
  • wyostrzenie działania zmysłów.

Te pozytywne efekty medytacji mogą objawiać się zwiększoną kreatywnością w wykonywaniu trudnych zadań i rozwiązywaniu problemów. Osoby praktykujące medytację mają wyższy poziom zadowolenia z życia, są mniej narażone na stres i choroby z nim związane. Są także spokojniejsze i bardziej odporne na rosnącą presję czasu.

Medytować można dosłownie wszędzie i w każdych warunkach. Wystarczy usiąść lub położyć się w wygodnej pozycji, wziąć kilka głębokich oddechach i skupić uwagę jedynie na informacjach, który płyną z Twojego ciała. Spróbuj sam!

REKLAMA