29 kwietnia 2024

Najpopularniejsze mity dotyczące zapłodnienia

Czy posiadanie stóp nad głową ułatwia poczęcie? Czy można zajść w ciążę korzystając z ręcznika innej osoby i czy odbywanie stosunków seksualnych podczas miesiączki zapobiega zajściu w ciążę? GUS szacuje, że co roku 15 000 młodych kobiet zostaje matkami, z czego większość to ciąże niezamierzone, wynikające z niewiedzy lub braku odpowiedniego zabezpieczenia. Pomimo tego, wciąż istnieje wiele błędnych przekonań na temat poczęcia wśród dorosłych. Oto te, które mają najwięcej głosów.

  1. Pierwsze doświadczenie, które nie jest pozbawione ryzyka
  2. Menstruacja nie chroni
  3. Rzucenie ręcznika na rzecz ciąży
  4. Ponieważ nie było wytrysku, nie byłoby szans na zajście w ciążę.
  5. Balansowanie na głowie.
  6. Bycie w ciąży lub przechodzenie menopauzy.

1. (Nie)bezpieczna pierwsza próba

Trudno wyjaśnić, skąd wzięło się błędne przekonanie, że pierwsze w życiu spotkanie seksualne nie może zakończyć się ciążą. Jest to powszechne błędne przekonanie. Z drugiej strony jest to jedno z pytań, które najczęściej zadają nastolatki kontaktujące się z telefonem zaufania. Nawet jeśli błona dziewicza nie zostanie przerwana podczas aktywności seksualnej, fałd może nie być całkowicie skuteczny w zapobieganiu przeciekom powietrza. Ponieważ ma wiele maleńkich otworów, krew menstruacyjna jest w stanie podróżować przez nie, co oznacza, że plemniki są również w stanie dotrzeć do jaja przez te otwory. Należy również pamiętać, że do uszkodzenia błony może dojść nawet przy braku kontaktu seksualnego, a może to nastąpić w wyniku używania tamponu, irygacji okolicy, masturbacji, a nawet uprawiania niektórych rodzajów sportów.

2. menstruacja nie chroni

Innym rozpowszechnionym błędnym przekonaniem jest to, że kobiety mogą podejmować aktywność seksualną bez obaw o zajście w ciążę podczas miesiączki, ponieważ są odporne na ciążę i nie mogą w tym czasie zajść w ciążę. Ta zasada dotyczy jednak tylko kobiet, których cykle miesiączkowe są niezachwiane od znacznej liczby lat i które nie doświadczają żadnych zaburzeń hormonalnych. Jednak nawet w takim scenariuszu odbywanie stosunków seksualnych w czasie, gdy kobieta ma miesiączkę, wiąże się z nieco zwiększoną szansą na zajście w ciążę. Cykl, a więc pojawienie się dni płodnych, może być opóźnione z dość drobnych przyczyn, takich jak stres, przeziębienie czy zmiana otoczenia. Może to utrudnić zajście w ciążę.

3. ciąża została odkryta na ręczniku

„Wytarłam się ręcznikiem brata, czy mogę być w ciąży?”. „Nie miałam stosunku, ale byłam na basenie, czy plemniki mogły przedostać się wraz z wodą?”. „Chłopak wytrysnął na moje spodnie, czy mogło dojść do zapłodnienia?”. „Nie miałam stosunku, ale byłam na basenie; czy plemniki mogły przedostać się z wodą?”. „Nie miałem stosunku, ale byłem na basenie; czy mogło dojść do zapłodnienia Te rodzaje zapytań nadal znajdują się na szczycie listy najbardziej typowych niepewności posiadanych przez nastolatków, mimo upływu czasu i przemijania pokoleń. Brak kompleksowej edukacji seksualnej w szkołach, która mogłaby pomóc uniknąć niezamierzonych i przedwczesnych ciąż, przyczynia się do wzrostu tych problemów. Mimo, że plemniki mogą się poruszać i mogą przetrwać nawet wiele dni, ich żywotność poza organizmem wynosi tylko 20 minut. Możliwość dostania się ich do pochwy poprzez użycie szmatki lub wody jest tak odległa, że można ją skutecznie zlekceważyć jako nieistniejącą.

4. brak wytrysku, brak ciąży

Niestety, jest to kolejne powszechne błędne przekonanie. Pomimo tego, że wielu Polaków, i to nie tylko tych nastoletnich, uważa, że nieregularne odbywanie stosunków seksualnych może służyć jako rodzaj kontroli urodzeń, Tymczasem to, co naprawdę jest grą w ruletkę. Plemniki można znaleźć nie tylko w nasieniu, ale także w tak zwanym preejakulacie, który jest płynem uwalnianym przed właściwym aktem ejakulacji.

5. balansowanie na własnej głowie

Niektóre kobiety rzeczywiście będą narażać swoje zdrowie, aby osiągnąć swoje cele ciążowe. Pomysł, że jeśli kobieta pozostanie w pozycji wymagającej podniesienia nóg do góry przez kilka minut po odbyciu stosunków seksualnych z mężczyzną, ułatwi to plemnikom dotarcie do komórki jajowej i spowoduje zapłodnienie, jest powszechnym błędnym przekonaniem par starających się o dziecko. Jest to możliwe zgodnie z prawami fizyki, jednak normalne plemniki nie potrzebują dodatkowej pomocy, aby dotrzeć do celu. Trudno jest opowiadać się za tą procedurą jako gwarancją poczęcia, ponieważ nie ma badań, które definitywnie potwierdzałyby jej skuteczność.

6 Ciąża czy zmiana trybu życia?

Wydaje się, że nie tylko nastolatki walczą z niewiedzą na temat możliwości poczęcia dziecka. Wskazuje na to również duża liczba kobiet w średnim wieku, które doświadczają nieprzewidzianego porodu w późniejszym wieku. Zdarza się, że ludzie mylą wczesne oznaki ciąży z objawami menopauzy, a jedynym, co może ich przekonać, że jest inaczej, jest wycieczka do ginekologa. Mimo, że płodność kobiety znacznie spada po 35 roku życia, to nadal ma ona statystyczną rezerwę jajnikową na poziomie 12% (liczba jajeczek, z którymi urodzi się dziecko płci żeńskiej), a przeciętna kobieta po 40 roku życia nadal ma 5% szans na zajście w ciążę podczas niezabezpieczonej aktywności seksualnej. Dzieje się tak pomimo tego, że po 35 roku życia płodność kobiety znacznie spada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *