20 września 2024

Jak często kobieta powinna chodzić do ginekologa, gdy jest w ciąży?

Jak często kobieta powinna chodzić do ginekologa, gdy jest w ciąży?

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka ma ten sam cel: aby ciąża przebiegała jak najłagodniej, a dziecko urodziło się w dobrym zdrowiu. Aby tak się stało, konieczne jest konsekwentne chodzenie do ginekologa. Mimo, że ilość badań może być przytłaczająca, konieczne jest uregulowanie wszelkich odchyleń, niezależnie od tego jak niewielkie by były, od normy.

pixabay

Wczesne oznaki ciąży, a także wstępna wizyta u lekarza

Jeśli mają jakiekolwiek powody, by sądzić, że mogą być w ciąży, kobieta często zadaje sobie pytanie, w jakim czasie powinna umówić się na pierwszą konsultację z ginekologiem. Optymalny czas na umówienie się na wizytę to okres pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem po ostatnim wystąpieniu cyklu miesiączkowego. Na tym etapie można być już całkiem pewnym, że organizm zaczyna przechodzić jakieś zmiany. Panel badań biochemicznych, które powinny być wykonane z krwi i moczu, powinien być przeprowadzony w dziewiątym tygodniu ciąży, czyli w czasie, kiedy należy podjąć ostateczną decyzję. Kobiety, które są przewlekle chore lub których ciąże zostały przerwane przynajmniej raz w przeszłości, powinny ustalić z lekarzem plan działania już około sześciu tygodni po poczęciu. Ten scenariusz dotyczy jednak tylko kobiet, które są zdrowe. Kobiety, które znajdują się w którejś z tych kategorii powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wynika to z faktu, że te pacjentki będą miały wyjątkowe wymagania dotyczące ich leczenia w ciągu kolejnych kilku miesięcy. Co jednak dokładnie odbywa się podczas konsultacji? Przede wszystkim ginekolog musi się upewnić, że kobieta rzeczywiście jest w ciąży. Jeśli tak jest, to ginekolog przeprowadza wywiad położniczy z przyszłą matką. Wywiad ten ma ogromne znaczenie, ponieważ będzie stanowił podstawę do opieki medycznej, jaką otrzyma przyszła mama. Ponadto lekarz wykona badania ginekologiczne, cytologiczne i ultrasonograficzne, a następnie zaleci szereg badań, które są konieczne.

Zaplanuj wizyty u lekarza w trakcie trwania ciąży

Zaskoczeniem może być to, jak często kobieta będzie musiała odwiedzać swojego ginekologa w kolejnych miesiącach ciąży; jednak ten poziom uwagi jest niezbędny, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić, że ciąża przebiega w sposób zarówno zdrowy, jak i odpowiedni dla rozwijającego się dziecka. Do około trzydziestego tygodnia ciąży powinnaś spotykać się z lekarzem raz w miesiącu, a po tym czasie częstotliwość wizyt powinna wzrosnąć do dwóch razy w miesiącu. W czasie „ostatniej prostej”, zwanej często „odcinkiem domowym”, kontrola może odbywać się nawet co tydzień. Jednak ten harmonogram dotyczy tylko typowej ciąży, która nie jest zagrożona żadnymi komplikacjami; w każdej innej okoliczności ginekolog może zasugerować wizyty tak często, jak jest to wymagane.

Z czym wiąże się proces przeprowadzania kontroli?

Jeśli wizyt ma być znaczna ilość, jak należy je zaplanować i co przewidzieć? Standardowa wizyta u ginekologa polega na tym, że ginekolog pyta ciężarną o jej ogólny stan zdrowia i wszelkie objawy, które może odczuwać, a także wykonuje badanie ciężarnej w pozycji siedzącej, aby określić, jak dobrze organizm przygotowuje się do nadchodzącego porodu. Badania krwi wykonywane są średnio co drugą wizytę u lekarza, a badania moczu mogą być zlecane nawet częściej. Bardziej dogłębne badanie bakteriologiczne i analityczne wykonuje się w późniejszym okresie ciąży. Badanie to ma miejsce po 20 tygodniu ciąży. Jeśli chodzi o badanie USG, to powinno być ono wykonane zarówno na początku, jak i w kolejnych miesiącach, powszechnie wiadomo, że oprócz pierwszego, muszą odbyć się jeszcze minimum dwa.

Każda kobieta spodziewająca się dziecka musi zadbać o rutynowe wizyty u swojego ginekologa. Jeśli chodzi o wykrywanie wszelkiego rodzaju odstępstw od normy, niezwykle potrzebne i kluczowe jest przeprowadzenie dokładnego badania ciała kobiety, jak również regularne monitorowanie zdrowia nienarodzonego dziecka.

źródło: http://www.pozmedik.pl/blog/wizyty-u-ginekologa-w-czasie-ciazy-jak-czesto

 

Zobacz także: Hiperlaktacja – co to jest i jak się objawia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *