19 czerwca 2024

Wszystko co wiem o cesarkach – jak przeżyć cesarkę?

Dlaczego cesarka?
Kiedy byłam w ciąży po raz pierwszy, jednym z moich głównych celów był całkowicie naturalny poród. Miałam jednak świadomość, że zarówno moje zdrowie, jak i zdrowie mojego nienarodzonego dziecka będzie miało pierwszeństwo, a co za tym idzie, sposób w jaki moje dziecko wejdzie na świat będzie uzależniony zarówno od mojej decyzji, jak i decyzji lekarzy. Ponieważ ludzie muszą mieć świadomość, że w dzisiejszym świecie cesarskie cięcie to nie tylko technika ratowania życia, ale także metoda szybkiego zwolnienia sali porodowej, chcę położyć szczególny nacisk na słowo „MOJE” w tym zdaniu.

Wizyty u ginekologa to dla wielu z nas znajome terytorium. Na samej wizycie, po odkryciu kolejnych odkryć dotyczących tego, że nasze dziecko ma widoczne 10 cyfr, mówimy: „Eee… Nie”, a następnie wychodzimy z wizyty. W głowie matki ta myśl przebiega mniej więcej tak: „Będę ją/jego dzisiaj przepytywać o to i o to, i o to…”. Nie jesteś jedyną osobą, która czuje się w ten sposób. Z tego powodu podjęłam decyzję, aby przeprowadzić pewne badania „terenowe”. Weszłam w Google i wpisałam bezsensowne słowo „cesarskie cięcie”, po czym dostałam uzupełnienie „jak to wygląda”. Ponieważ w tej informacji jest niedosyt, podam ją. Należy zaznaczyć, że piszę tylko o tym, co mnie osobiście spotkało (wiem, że porody i szpitale są różne).

Wiedza potrzebna do wykonania cesarskiego cięcia przy braku jakichkolwiek problemów
Po porodzie naturalnym przez 9 godzin, ostatecznie zdecydowałam się na cesarskie cięcie. Miałam całkowite rozwarcie i wszystko inne było świetne; jedynym problemem było to, że czułam się słabo. To nie jest dobry pomysł, aby mieć dziecko w nocy. W każdym razie sama operacja wymagała około godzinnego czasu przygotowań. Kobieta otrzymuje kroplówkę z płynem, a potem robi się dość chłodno, ponieważ bardzo trudno jest ogrzać dodatkowe półtora litra płynu, który został schłodzony i znajduje się teraz w jej żyłach. W czasie, gdy będziesz się jeszcze przygotowywać, zostanie wprowadzony cewnik (nie martw się, jeśli już wiesz, że to będzie CC, to cewnik w ogóle nie będzie bolał; niemniej jednak uczucie związane z jego wprowadzeniem nie jest tym, które będziesz pamiętać). Cewnikowanie trwa tylko około półtorej sekundy, ale pozwala pacjentowi na leżenie przez jakiś czas po zabiegu bez konieczności wstawania do toalety.

Właściwa procedura chirurgiczna to kolejna rzecz w programie. W tym momencie zostaniesz przywitany przez zarozumiałego anestezjologa i poproszony o zajęcie miejsca. Następnie z niebywałą zręcznością wbije on igłę w Państwa kręgosłup i poda środek znieczulający. Po tym zabiegu mogą Państwo zająć się swoimi sprawami. Czy to boli? Nawet nie tak bardzo (oczywiście każdy jest inny). Jeśli z jakiegoś powodu otrzymasz znieczulenie podczas porodu, nie musisz się martwić o nic, co będzie się działo później. Możesz być pewna, że będziesz w dobrych rękach. Byłam w szoku, gdy podczas podawania znieczulenia, gdy lekarz już uderzył w rdzeń, kopnęłam pielęgniarkę z całej siły, instynktownie… Wybuchnąłem niekontrolowanym śmiechem, a ona nie wydawała się w najmniejszym stopniu zaskoczona. Nie dali mi żadnego ostrzeżenia odnośnie…

W trakcie operacji.

W trakcie zabiegu będziesz mógł zobaczyć sufit oraz fragment zasłony. Nie odczuwasz bólu, ale odczuwasz swoiste i dziwne uczucie szarpania, które po fakcie można scharakteryzować jako uczucie szybowania w samolocie połączone z opróżnianiem jelit przez dziecko. Ponieważ jest to wyjątkowa okoliczność, pojawiają się również odczucia pochodzące z innej planety. zdecydowana rekomendacja! Doświadczenie, którego nie da się powtórzyć. Aby szybko wyjaśnić, dlaczego tego doświadczasz, chirurg będzie musiał Cię „popchnąć”, aby wykonać nacięcie. Standardowa procedura wymaga, aby jedna osoba naciskała na Twój brzuch, podczas gdy druga chwyta dziecko i prowadzi je przez nacięcie na brzuchu.

Zobaczysz baby bump, jeśli wszystko idzie dobrze i dziecko jest zdrowe, ale nie spodziewaj się aniołka; będzie dość czerwono-fioletowy i pomarszczony na tyle, że nie można go uznać za „skarb”. Gdy tylko zaczerpnie trochę powietrza, zauważysz poprawę jego stanu. Jeśli masz szczęście rodzić w szpitalu, który jest przystosowany zarówno dla matek, jak i noworodków, ojciec dziecka będzie mógł pójść z nim, aby przeprowadzić jego pierwszą sesję pielęgnacyjną, podczas gdy lekarze będą cię zszywać (abyś mogła wrócić do domu w jego całości)! Niedługo po przywiezieniu do sali dostaniecie dziecko w plastikowym łóżeczku. Te łóżeczka powinny być sprzedawane rodzicom do zabrania do domu, bo są o wiele przyjemniejsze niż alternatywy. I co najważniejsze, komfortowa ilość leków przeciwbólowych (na początku nie chciałam brać leków przeciwbólowych, ale położne skutecznie mnie do tego przekonały; miały wnikliwe i przekonujące argumenty). Istotne jest, aby nie przyjmować niczego tylko „dlatego, że tak jest”; zamiast tego należy zawsze pytać i nigdy nie wahać się mieć wątpliwości.

PIONIZOWANIE położnicy odnosi się do praktyki wstawania bezpośrednio po cesarskim cięciu.
Często ma to miejsce między 6 a 8 godziną po zakończeniu zabiegu. Zdarzają się też sytuacje, że czeka się cały dzień. Zdecydowanie sugeruję, abyś zrobił kilka badań na temat korzyści i wad wczesnego budzenia się i spania po operacji. Ja wstałem z łóżka około szóstej rano. Nie traciłem czasu i zaraz po tym wszedłem pod prysznic. Niestety, nie tyle bolesne, co trudne jest chodzenie po tym, jak lekarz podzielił cię na pół (z dobrego powodu ). Ale da się to zrobić. My wszyscy daliśmy, więc Ty też dasz ? Po tym jak będziesz miała trochę czasu na dostosowanie się do perypetii, najpierw delikatnie usiądziesz, a potem wstaniesz. Po tym położna weźmie Cię za rękę i przejdzie po zewnętrznej stronie oddziału po okręgu. Bądź dzielna, bo wynik tego pozornie mało znaczącego spaceru zadecyduje o powodzeniu Twojej rehabilitacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *