Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna

0 przez jakub

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (Cognitive-behavioral Therapy-CBT) jest jednym z najbardziej przebadanych nurtów terapii. Być może dlatego, że jej efekty można zauważyć “gołym okiem”. Ale jak każda z terapii posiada swoje ograniczenia oraz “koniki”. Kiedy zatem wybrać ten nurt terapii? Czego spodziewać się w gabinecie psychoterapeuty? Jak długo oczekiwać efektów i jakie fundusze przygotować? Spieszymy z wyjaśnieniem!

CBT- dla kogo?

Główna teza terapii poznawczo-behawioralnej zakłada, że myśli, emocje i zachowanie pozostają pod wzajemnym wpływem i mogą stawać się źródłem nieprawidłowych wzorców zachowań. Dlatego też pierwotnie ten nurt dedykowany był osobom cierpiącym z powodu depresji. Jednakże wielokrotne badania kliniczne dowiodły, że sprawdza się ona doskonale także w przypadku innych zaburzeń nastroju- dystymia, choroba dwubiegunowa, zaburzeń nastroju, lękowych oraz osobowości (szczególnie typu border-line).

Siadam na fotelu i co dalej?

Nie ulega wątpliwości, że wizyta w gabinecie psychoterapeuty budzi niepokój. Dzieje się to przede wszystkim za sprawą lęku przed nieznanym. A okazuje się, że wcale nie ma się czego obawiać! Najważniejszym zadaniem jest modyfikacja dezadaptacyjnego sposobu myślenia. I nie jest to, wbrew panującemu stereotypowi przysłowiowe pranie mózgu. Zadanie terapeuty polega na wychwyceniu błędów w myśleniu pacjenta oraz pomocy w ich zmodyfikowaniu na bardziej konstruktywne i mniej bolesne w skutkach.

Kropla w morzu potrzeb

Wydawać by się mogło, że praca nad umysłem jest ciężka, mozolna i pracochłonna. Nic bardziej mylnego. CBT określana jest jako terapia krótkoterminowa, a przy tym efektywna. Długość jej trwania to zazwyczaj kilka do kilkunastu spotkań w tygodniowych odstępach czasowych. Dokładnie tak niewiele potrzeba, aby poczuć się w swoim własnym życiu lepiej.

Krótko, zwięźle i na temat

Skoro mamy już omówione najważniejsze kwestie, pora zejść na ziemię i pomyśleć o pieniądzach. Nie da się przecież szybko osiągnąć celu, w krótkim czasie, przy niewielkim nakładzie finansowym. Tutaj też jesteśmy zmuszeni obalić mit. Koszt jednej sesji w dużych miastach to maksymalnie 100-150 zł.  W przypadku niektórych zaburzeń istnieje również możliwość odbycia terapii w ramach świadczeń NFZ.

REKLAMA