E-sport w Polsce – praca polegająca na graniu

E-sport w Polsce – praca polegająca na graniu

0 przez jakub

Występowanie na turniejach, w których pulą jest milion dolarów, rywalizacja z najlepszymi, prośby fanów o zdjęcie lub autograf brzmią klawo, prawda? Jaką drogę trzeba przejść aby spełnić takie marzenia?

Czym jest e-sport?

E-Sport to w najprostszym tłumaczeniu sport elektroniczny, gdzie zawodnicy grają w gry komputerowe, rywalizując tym samym między sobą. Dopiero kilka lat temu zrobiło się w Polsce o nim głośniej, a wszystko dzięki IEM w Katowicach.

Intel Extreme Masters jest to seria międzynarodowych turniejów e-sportowych. Pierwszy IEM miał miejsce w 2013 roku. Wydarzenie zrzesza wielu graczy z całego świata, odbywa się co roku na przełomie lutego i marca.

W jaki sposób stać się e-sportowcem?

Pierwszy krok na drodzę do świetności to wybór gry. Musi sprawiać nam przyjemność, ponieważ spędzimy w niej nawet tysiące godzin trenująć. Gry takie jak CS:GO czy League of Legends polegają na rywalizacji drużyn 5 osobowych. Drużyny powinny być zgrane, zawodnicy muszą znać swoje zachowania i wyrobić sobie odpowiedni system komunikacji. Jako, że zawodnicy często pochodzą z różnych krajów, przyjmuje się że obowiązującym globalnie językiem jest angielski.

Gdy nie zostaliśmy przyjęci do żadnej drużyny, nikt ze znajomych nie chce jej z nami stworzyć to mamy też inną opcję do wyboru. Turnieje o niższej skali organizowane przez mniejsze organizacje i bardzo często brakuje im jednego, lub dwóch graczy z losowych powodów. Jeśli tylko zostaniemy zaakceptowani przez innych członków drużyny, możemy cieszyć się wielogodzinną rozrywką i pokazać swoje umiejętności na turnieju.

Zarobki w e-sporcie

Drużyny płacą zawodnikom miesięczne pensje aby umożliwić im skupienie się w 100% na grze i treningach. Dochodzą do tego nagrody z turniejów. Największa pula w dotychczasowych turniejach wyniosła prawie 25 milionów dolarów. Należy tę kwotę podzielić na zawodników w drużynie i trenera.

E-sport staje się coraz popularniejszy. Rozgrywki są już nie tylko transmitowane w sieci, ale zdarza się, że i w telewizji. Czy przetrwa próbę czasu i podkradnie kibiców innym dyscyplinom sportowym? Przekonamy się już niedługo.

REKLAMA