Posłuszeństwo wobec autorytetu

Posłuszeństwo wobec autorytetu

1 maja 2019 0 przez jakub

Psychologia to dziedzina nauki, w której często badacze posługują się różnymi manipulacjami, aby przyjrzeć się dogłębnie jakiemuś problemowi. Przedstawmy jeden z najciekawszych eksperymentów i przyjrzyjmy się, co wniósł do naszego życia!

Eksperyment Milgrama

W latach 60 ubiegłego wieku, amerykański uczony Stanley Milgram próbował wyjaśnić się dlaczego tak wielu ludzi przyłożyło rękę do holocaustu. Zaprojektował eksperyment, poprzez który chciał zbadać do jakich czynów może popchnąć przeciętne osoby wpływ autorytetu.

Badanie polegało na tym, że osoba badana miała za zadanie zadawać siedzącemu w osobnym pomieszczeniu mężczyźnie pytania i w przypadku błędnej, bądź braku odpowiedzi wymierzać kary. Karami były uderzenia prądu. Bez obaw, mężczyzna odpowiadający wcale nie był rażony prądem, wydawał jedynie dźwięki, gdy “zwiększano natężenie”. W pomieszczeniu, z którego były zadawane pytania oprócz badanego znajdował się także sam Stanley Milgram, ubrany w kitel. Jego zadaniem było powtarzanie zdania: “Proszę kontynuować badanie, tego wymaga eksperyment”.

Wyniki? Można rzec, że zatrważające. Ponad 65% badanych wymierzyło karę w postaci maksymalnego wstrząsu elektrycznego, który w rzeczywistości potrafiłby zabić człowieka.

Komentarz wydaje się być zbędny. Jako ludzie wykazujemy się ogromnym i często bezmyślnym posłuszeństwem wobec autorytetu.

Posłuszeństwo – negatywne skutki

Jak obrazuje historia wojen i eksperyment Milgrama, zanik poczucia odpowiedzialności może być w dużej mierze wywołany posłuszeństwem wobec jakiegoś autorytetu. Najgorszym jednak wydaje się być to, że często nie poszukujemy żadnego uzasadnienia autorytetu. Czy więc działając w imię kogoś, kto wydaje się mieć władzę lub wiedzę jest dobrym działaniem?

Na to nie ma dobrej odpowiedzi. Chciałoby się rzec, że jeśli w jakiś sposób człowiek ten udowodni swoje racje, i jego wyjaśnienia będą spójne z naszym kodeksem moralnym to w posłuszeństwie nie ma nic złego. Jednak, jak dowodzą badania, zbyt często kierujemy się ślepym posłuszeństwem, które może być tragiczne w skutkach.  

REKLAMA