Matka Polka naszych czasów

Matka Polka naszych czasów

2 maja 2019 0 przez jakub

Ciężkie siatki z zakupami, miejscem dowodzenia kuchnia, a jedyną przyjemnością samotny, szybki prysznic. Tak właśnie społeczeństwo wyobraża sobie obraz idealnej matki. Ale czy na pewno idealnej? Kim jest Matka Polka?

Okazuje się, że archetyp Matki Polki funkcjonuje jedynie w społeczeństwie polskim. Nigdzie indziej na świecie, w żadnej z kultur nie znajdziemy jej odpowiednika. Trudno o jednoznaczną ocenę na ile taki wzorzec panujący w zaciszu mieszkania jest konstruktywny. Matka Polka to innymi słowy kobieta, która porzuciła własne plany i marzenia na rzecz domowego ogniska. Co prawda, coraz częściej odchodzi się od tego wzorca na rzecz sprawiedliwego podziału obowiązków między obydwojgiem rodziców, ale nie jest to regułą.

Zaletą tego modelu jest na pewno czas poświęcany dzieciom. Z pewnością wszystkie potrzeby członków rodziny są zaspokojone, a w domu panuje ład i porządek. Brzmi niemalże jak opis raju, tylko że na ziemi.

Gdzie zatem miejsce na realizację potrzeb matki?

Bardzo dobre pytanie. Otóż o ile oczywiście najważniejsze potrzeby zostają zaspokojone, o tyle problem pojawia się z tymi wyższymi, które wymagają czasu i zaangażowania. Bo jak pogodzić pracę zawodową lub edukację z codziennym gotowaniem, praniem, sprzątaniem, prasowaniem, zabawą z dziećmi? Na samą myśl można dostać zawrotów głowy.

Gdyby tylko dobra trwała dłużej…

Coraz to więcej kobiet, między innymi z powodu silnej presji społecznej decyduje się na potomstwo po 30-tym roku życia. Utarty schemat matki uwięzionej w czterech ścianach niejednokrotnie staje się przyczyną odkładania prokreacji na potem. A nie jest żadną tajemnicą, że wraz z wiekiem kobiety rośnie też ryzyko poronień, wad genetycznych u dzieci, a także spada płodność.

Z jednej strony nie dziwi fakt, że kobiety usilnie bronią się przed ciążą, aby pozwolić sobie na samorozwój. Ale kontrargumentem w tej batalii zdecydowanie jest fakt, że coraz więcej rodzin jest w stanie godzić zarówno obowiązki domowe, jak i karierę zawodową obydwojga rodziców. Wystarczy tylko odrobina chęci i zrozumienia, aby uczynić wszystkich członków rodziny spełnionymi i szczęśliwymi.

REKLAMA