Zanim dokonasz aborcji

Zanim dokonasz aborcji

0 przez jakub

Aborcja to świadome, przedwczesne zakończenie ciąży. Decyzję podejmuje matka po konsultacji z partnerem i lekarzem. Dzisiaj często porusza się dyskusje w tym temacie w ujęciu kilku perspektyw. Pomija się jednak tę najważniejszą: jaki charakter przyjmuje aborcja w „oczach” dziecka.

Płód jedyne o co walczy to przeżycie. Kierują nim genetyczne prawa rozwoju i wraz z nimi budzą się instynkty i popędy, wśród których dominuje Eros (popęd życia). I chociaż świadomość i realizm zagrożenia jeszcze się w nim nie wykształciły to już „przewiduje”, że życie jest ciągłą walką. Moralność jest kwestią w pewnym stopniu odrębną każdemu człowiekowi i opiera się na własnych przekonaniach, sądach i wartościach, które przyjmujemy. Jako dojrzali ludzie powinniśmy być autonomiczni moralnie. W związku z tym rozmyślając o dokonaniu aborcji lub podejmując dyskusję w tym temacie nie sposób nie wziąć pod uwagę linii rozwoju dziecka.

Już w trzecim tygodniu po zapłodnieniu powstają zalążki mózgu i systemu nerwowego. Najpierw pierwotne pęcherzyki, które następnie przekształcają się w przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. W 21 dniu ciąży swoją pracę rozpoczyna serce. Mówiąc kolokwialnie, dziecko potrafi już kochać. Pod koniec pierwszego trymestru płód ma około 8 cm długości, to prawie tyle co szkolna linijka. Dwa miesiące później w korze mózgowej kształtuje się somatotopia (mapa czuciowa całego ciała), zaczynają rosnąć brwi i włosy. Płód zaczyna sypiać, a w zależności od temperamentu odbywa fazy czuwania i aktywności. Trzeci trymestr jest bojowym przygotowaniem do przeżycia poza organizmem matki. Dziecko ćwiczy połykanie, a większość odruchów jest już wykształcona (ssanie, kroczenie, chwytanie). Na dwa tygodnie przed urodzeniem płód jest już na tyle duży, że przestaje rosnąć, aby ułatwić matce poród. To fakty, bez względu na to czy ktoś jest za czy przeciw aborcji.

REKLAMA