Uzależnienie behawioralne – czym jest?

Uzależnienie behawioralne – czym jest?

0 przez jakub

Uzależnienia behawioralne to rodzaj uzależnień, w których człowiekowi towarzyszy problem nie z konkretną substancją, lecz z powtarzalną czynnością. Wśród najczęstszych wyróżnia się uzależnienie od internetu, seksoholizm i patologiczny hazard. Czym jest uzależnienie behawioralne i jak wygląda jego terapia? Sprawdź!

Uzależnienie od czynności

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD) opisane zostały szczegółowe kryteria diagnozowania uzależnień behawioralnych. Są to:

  • silne pragnienie lub przymus podejmowania określonych zachowań,
  • trudność w kontrolowaniu problemowego zachowania,
  • występowanie objawów odstawienia po  przerwaniu lub ograniczeniu częstotliwości zachowania,
  • potrzeba nasilania zachowań w celu uzyskania tych samych efektów co wcześniej (budowanie tolerancji)
  • zaniedbywanie innych źródeł przyjemności i kontaktów towarzyskich,
  • kontynuowanie szkodliwych zachowań mimo zauważenia wyraźnych szkód z nimi związanych.

Lista rodzajów uzależnień behawioralnych jest bardzo szeroka i są to między innymi: hazard, seks, gry komputerowe, internet, jedzenie, zakupy, a nawet sprzątanie. Z punktu widzenia biologii uzależnienie ma swoje źródło w nieprawidłowej komunikacji ośrodków nagrody i kary w mózgu. W diagnozie uzależnienia istotne jest również wzięcie pod uwagę czynników społecznych i psychicznych.

Jak leczy się uzależnienia behawioralne?

Terapię uzależnień przeprowadzają specjalne ośrodki i wykwalifikowani terapeuci uzależnień. W swojej pracy korzystają oni z wielu nurtów psychoterapeutycznych, jednak najczęściej programy oparte są na podejściu poznawczo-behawioralnym.

Głównym celem terapii jest zmniejszenie częstotliwości, bądź zaniechanie przez osobę podejmowania działań problemowych. Zastępuje się je innymi, zdrowymi nawykami. Pacjent uczy się jakby na nowo funkcjonowania w świecie, naprawiania relacji zepsutych przez nałóg oraz osiągania satysfakcji bez konieczności powtarzania zachowania problemowego.

Uzależnienia behawioralne należą do tzw. nowej fali uzależnień. Warto mieć je na uwadzę i dbać o to by nie stały się problemem w naszym życiu i naszych bliskich.

REKLAMA