Skala Apgar, czyli pierwszy egzamin dziecka

Skala Apgar, czyli pierwszy egzamin dziecka

0 przez jakub

Poród to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu rodziny, a w szczególności rodziców i dziecka. Już podczas całego okresu prenatalnego pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości odnośnie stanu zdrowia pociechy. Badanie Apgar to pierwsza ocena noworodka, dokonywana zaraz po urodzeniu.

Pierwsze badanie

Skala Apgar to badanie umożliwiające ocenę stanu noworodka zaraz po porodzie. Bierze pod uwagę wszystkie funkcje życie, niezbędne do samodzielnego życia. Badanie, opracowane w 1952 roku jest pierwszą fizyczną oceną stanu zdrowia noworodka. Powtarza się je kilkakrotnie w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie po urodzeniu.

W skali Apgar pod uwagę bierze się:

  • kolor skóry,
  • czynność serca,
  • reakcje na bodźce,
  • napięcie mięśniowe,
  • oddychanie.

Każdy z tych obszarów oceniany jest od 0-2, a suma uzyskanych punktów jest diagnozą stanu zdrowia dziecka i w zależności od niej podejmowane są dalsze ewentualne działania.

Wyniki w skali Apgar

Dzieci, które uzyskują niską ocenę (0-3) często dotknięte są sinicą całego ciała, słabym niewyczuwalnym tętnem, brakiem podstawowych odruchów i problemami z oddychaniem. Ich stan nazywa się wtedy ciężkim i niezbędna jest natychmiastowa reakcja lekarzy.

Noworodki oceniane w skali od 4-7 określane są jako średnio funkcjonujące. Może pojawić się u nich sinica kończyn, słaby puls i nieregularny oddech. Często charakterystyki te poprawiają się z czasem, dlatego też niezbędne jest powtórzenie badania po upływie krótkiej chwili.

Wynik od 8-10 w skali Apgar to wspaniała wiadomość dla rodzica. Dziecko ma całe ciało różowe, tętno powyżej 100 uderzeń na minutę, przy wprowadzeniu wziernika do ust kicha lub kaszle (prawidłowe odruchy) i zdrowo płacze (prawidłowy oddech).

Najczęściej na niskie wyniki narażone są dzieci urodzone przedwcześnie. Ich organizm na moment porodu nie jest jeszcze odpowiednio przygotowany i stąd mogą pojawiać się różne problemy. Wynik skali Apgar zostaje odnotowany w książeczce zdrowia dziecka wraz z innymi dokumentami.

REKLAMA