Pracuj mądrze, nie ciężko!

Pracuj mądrze, nie ciężko!

0 przez jakub

Obok “kocham mamę”, “work hard” jest chyba najczęściej tatuowanym sloganem. Nic dziwnego. Pokolenie Y, czyli to obecnie wchodzące do zakładów pracy, korpochat i zakładające pierwsze, niekorzystne lokaty, napotyka na problem, nie rozważany przez swoich ojców. Work and life balance, jak to mają w zwyczaju nazywać Millenialsi, coraz częściej zostaje zachwiany, co zdecydowanie nie jest źródłem ich (naszego) uśmiechu.

Cytując Świetlickiego, krakowskiego poetę, “odwieczna dychotomia, jak Wisła i Cracovia”- czy tak naprawdę musi wyglądać życie jeśli chcemy spełniać się zawodowo zachowując jednocześnie pełnię zdrowia fizycznego i psychiczny dobrostan? Otóż niekoniecznie.

Work, life and rock`n`roll

Koncepcja Work and life balance pochodzi z biznesowego światka psychologii. Jest to nic innego jak umiejętność społeczna, polegająca na jak najbardziej optymalnym połączeniu kariery zawodowej z innymi sferami codziennego życia. Oczywiście musimy pamiętać, że są to skróty myślowe. Nie ma czegoś takiego jak work i reszta życia. Granice są płynne, choć niestety często przekraczane. “Pantha rei”, chyba też Świetlicki, ale nie miałbym ręki.

Czym jest więc dokładnie ten cały balans? Najprościej mówiąc jest to świadomość granic, jakie sobie stawiamy. Planując czas poświęcony na pracę, przeważnie resztę czasu przypisujemy sobie. Tak jest niestety przeważnie tylko w teorii. W praktyce bierzemy nadgodziny, przynosimy papiery do domu. W dodatku będąc w pracy myślimy o odpoczynku, a wieczorem nie możemy zapomnieć o zawodowych wyzwaniach i wymaganiach przełożonych. Idea Work and balance jest prosta. To sztuka odpuszczania i “dokładania do pieca”.

Zachowanie odpowiedniej harmonii to najpotężniejsze narzędzie work and life balance. Polega ono na opracowaniu odpowiednich priorytetów i kontrolowaniu ich granic. Zachowanie takie uwalnia nas od wewnętrznych konfliktów pt. “zarwę nockę, żeby szef miał jedną cyferkę więcej”. Całe szczęście, że w dzisiejszych czasach pojawiła się moda na zakłady pracy wspierające zatrudnionych. Szczęśliwy i wypoczęty pracownik to efektywny pracownik.

Medal ma dwie (dobre) strony

Na Work and life balance korzystają nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy. Odpowiednia symbioza pracy i życia prywatnego zwiększa efektywność tej pierwszej i podnosi psychiczne morale. Zmieniający się etos pracy, uwzględniający odpowiedni work and life balance coraz mocniej oddziałuje na społeczeństwo. Według aktualnych wskaźników zadowolenia, z roku na rok stajemy się coraz szczęśliwsi. Sporą część zasługi można, a nawet trzeba przypisać wzrastającej świadomości konstruowania własnego rytmu pracy.

Czy Erich Fromm wiedział jak żyć? Gdy ktoś nas zapyta mieć czy być, odpowiadajmy przykładem. Mieć i być, panie premierze!

REKLAMA