23 lipca 2024

Mam fizjoterapeutę … dla mojej pochwy

Czy wiesz, że istnieje coś takiego jak terapeuta dna miednicy – zgadza się – fizjoterapeuta twojej pochwy? Mogą pomóc Ci naprawić takie rzeczy, jak nietrzymanie moczu, poprawić doznania seksualne i zapewnić stabilność miednicy po porodzie . I chcę wiedzieć, dlaczego do diabła to nie jest powszechna wiedza?

Wiem, że nie mogę być jedyną osobą, która nie miała o tym pojęcia. Po urodzeniu dzieci myślałem, że do końca życia jestem zdegradowany do sikania na siebie . Zrezygnowałam też z tego, że nie czułam męża podczas seksu tak bardzo, jak przed narodzinami moich małych niszczycieli krocza. Ale po incydencie z kichaniem, w którym udało mi się rozbić telefon, kiedy spanikowałem i zerwałem nogi razem, znajomy lekarz powiedział mi, że mój problem można rozwiązać. Co?! Masz na myśli, że nie jestem zrujnowany na całe życie?

Zajmuję się tym w zasadzie od dekady. Jestem przyzwyczajony do tego, że za każdym razem, gdy kicham, wszystko zatrzymuję i szybko krzyżuję nogi. Noszę dodatkową bieliznę w torebce i samochodzie na wypadek sytuacji awaryjnych i używam produktów na nietrzymanie moczu, takich jak podpórki na pęcherz i wkładki . Ale szczerze mówiąc, miałem dość tego, że nie jestem w stanie kontrolować prostej funkcji organizmu.

W końcu miałam dość, by przezwyciężyć swoje obawy i odwiedzić urologa. Chciałem dowiedzieć się, co do cholery dzieje się z moimi częściami damskimi. I tak, najpierw spotkałem się z urologiem, ponieważ zazwyczaj potrzebujesz diagnozy i skierowania do terapeuty dna miednicy.

Zdiagnozowano u mnie osłabioną szyjkę pęcherza, obszar łączący pęcherz z cewką moczową. A raczej, jak ujął to urolog, używając terminologii laika, „krzywiąca się” szyja pęcherza, a także możliwe uszkodzenie nerwów. Dzięki dzieciakom… wielkie dzięki.

Po wyjaśnieniu możliwości zabiegu chirurgicznego wyprostowania mojej „chwiejnej” szyi pęcherza, skierował mnie do terapeuty zdrowia miednicy. I chociaż byłam podekscytowana tym, że w końcu zrobiłam kilka kroków bliżej siebie, bym przestała sikać na siebie, obawiałam się, co dokładnie robi terapeuta zdrowia miednicy i co będę musiała robić podczas wizyt.

Dr Heather Jeffcoat , DPT, fizjoterapeuta zdrowia miednicy i partner Poise® , podzieliła się ze mną, że terapeuci zdrowia miednicy przywracają funkcje, zmniejszają ból oraz poprawiają koordynację i siłę dna miednicy. A terapia dna miednicy nie jest przeznaczona tylko dla mam zmęczonych sikaniem na siebie lub kobiet, które odczuwają ból podczas seksu. Może pomóc każdemu – ponieważ wszyscy ludzie, niezależnie od płci i wieku, mają mięśnie dna miednicy. Może nawet pomóc w takich sytuacjach, jak przewlekły ból dolnej części pleców, zaparcia i ból brzucha. Kto wiedział?

Jeśli jesteś kimś takim jak ja, prawdopodobnie myślisz… po prostu zrób Kegels. Ale dr Jeffcoat wyjaśnia, że każda osoba musi zostać poddana ocenie, aby określić konkretne przyczyny swojego stanu. I Kegels może nie być właściwym sposobem na rozwiązanie twojego konkretnego stanu. W zależności od potrzeb leczenie może obejmować biofeedback dna miednicy, trening koordynacji mięśni, techniki oddychania, przekwalifikowanie behawioralne, ćwiczenia z progresywnym obciążeniem i techniki relaksacji dna miednicy.

Jakie było moje doświadczenie? Cóż, mam trzy tygodnie i dwie wizyty na fizjoterapii mojej pochwy. I nie będę kłamać — to dziwne doświadczenie. To trochę tak, jakbyś miał cotygodniowe wizyty u ginekologa, ale twój ginekolog to w rzeczywistości trener „praktyczny”. Łapiesz mój dryf?

I chociaż moja terapeutka dna miednicy jest profesjonalistką i robi co w jej mocy, aby mnie uspokoić, trzeba się do tego przyzwyczaić. Jednak w tym momencie jestem gotów zrobić wszystko, aby odzyskać jak najwięcej funkcji moich damskich części. I okazuje się, że ćwiczenia Kegla faktycznie są dla mnie jednym z zabiegów.

Jeśli uważasz, że te informacje są nieco przytłaczające lub denerwujące, nie jesteś sam. Dr Jeffcoat przyznaje, że terapia dna miednicy jest niedostatecznie wykorzystywaną specjalizacją w opiece zdrowotnej i że istnieje luka w dostępie do dostawców fizjoterapii dna miednicy.

Uważa, że kobiety zasługują na odpowiedzi i sposoby leczenia dotyczące ich problemów zdrowotnych, zwłaszcza tematów tabu, takich jak seks i zdrowie pęcherza. Opublikowała nawet książkę na ten temat „Seks bez bólu: przewodnik samoleczenia życia seksualnego, na które zasługujesz ”, aby jej techniki terapeutyczne były łatwo dostępne dla wszystkich.

Do tej pory nauczyłem się, że srom, pochwa i wszystko, co znajduje się w twoich „dolnych” obszarach, to struktury anatomiczne, takie jak twoje ramię czy kolano. A jeśli odczuwasz ból, dyskomfort lub brak funkcji, powinieneś je zbadać i leczyć.

Koniec końców mały dyskomfort, fizyczny lub inny, raz w tygodniu w celu rozwiązania przewlekłego problemu, który wpływa na moje codzienne życie, jest wart kompromisu. Więc radzę znaleźć terapeutę zdrowia miednicy blisko ciebie i rozpocząć własną podróż do zdrowszego, bardziej suchego, a może nawet bardziej usatysfakcjonowanego seksualnie.

Wpis Mam fizjoterapeutę … For My Vagina pojawił się jako pierwszy w Strasznej mamusi .

źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *