Dlaczego zostałam sama? – syndrom pustego gniazda

Dlaczego zostałam sama? – syndrom pustego gniazda

0 przez jakub

Syndrom pustego gniazda może być reakcją rodziców na wyprowadzenie się dzieci z domu. Szczególnie dotkliwie przeżywają tę sytuację matki. Czym jest puste gniazdo i jak temu zapobiec? Sprawdź!

Puste gniazdo

O syndromie pustego gniazda mówimy, gdy wśród rodziców pojawia się smutek, żal, poczucie odrzucenia, wrażenie utraty sensu życia, a jedyną diagnostyczną wskazówką jest fakt opuszczenia rodzinnego domu przez dzieci.

Wyprowadzenie się dzieci z domu jest naturalną koleją rzeczy, tak samo jak chwilowy smutek i trudności w odnalezieniu swojego miejsca w codzienności. Samodzielne przepracowanie nowej sytuacji może wnieść ogromną wartość i poprawić komfort życia. Rodzice mają wtedy więcej czasu dla siebie, mogą spełniać swoje marzenia, szczególnie te, które musieli odłożyć na potem. Co w sytuacji jednak, gdy negatywne efekty rozstania zdają się nie ustępować i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie?

Syndrom pustego gniazda – jak sobie poradzić?

Jeśli symptomy pustego gniazda są bardzo intensywne należy rozważyć wizytę u psychologa, mogą bowiem one pociągać za sobą poważne negatywne skutki zdrowotne.

Jeśli jednak czujemy się na siłach, by spróbować poradzić sobie z tym problemem samodzielnie powinniśmy zacząć od:

  • pogodzenia się z decyzją dzieci – każdy ptak, aby zacząć żyć pełnią musi kiedyś wyfrunąć z gniazda. To, że nasze dziecko było już gotowe na taki krok, świadczy tylko o tym, że dobrze wykonaliśmy większość zadań wychowawcy i przygotowaliśmy pociechę do samodzielnego życia,
  • odpowiednie zaplanowanie wolnego czasu – mniej obowiązków pozwala na realizowanie planów i celów, które wcześniej były niemożliwe,
  • bądź wsparciem dla dzieci – one teraz zmagają się z zupełnie nowymi zadaniami i problemami i z pewnością będą potrzebowały rad doświadczonych w życiu osób,
  • wykorzystaj każdą chwilę – poznawaj ludzi, podróżuj, ciesz się życiem. Nie ma chyba lepszej nagrody za wieloletnie trudy wychowania dzieci.

Opuszczenie domu przez dzieci jest trudnym momentem w życiu każdego rodzica. Staraj się jednak dostrzec jak najwięcej pozytywów i wykorzystaj ten czas dla siebie!

REKLAMA