28 kwietnia 2024

Czy nacięcie krocza zawsze jest konieczne do wykonania?

Czy nacięcie krocza zawsze jest konieczne do wykonania?

Wiele kobiet uważa czas spędzony w ciąży za jeden z najbardziej radosnych okresów w swoim życiu. Mnóstwo jednostek nie może się doczekać, aby doświadczyć niesamowitego uczucia, gdy ich dziecko spoczywa na ich klatce piersiowej podczas noszenia. Dlatego też nie powinno dziwić, że każda przyszła mama chce jak najskuteczniej przygotować się do porodu. Nacięcie krocza jest jednym z zabiegów, który często wywołuje pytania o jego konieczność i może sprawić, że wiele kobiet w ciąży spędza niespokojne noce martwiąc się o zabieg. Czy rzeczywiście powinnyśmy się go obawiać?

Pixabay

Czym dokładnie jest nacięcie krocza i dlaczego wykonuje się je, gdy jest konieczne?

Nacięcie krocza, znane również jako nacięcie krocza, jest techniką chirurgiczną, która obejmuje cięcie tkanek i jest wykonywana w celu zabezpieczenia krocza. Chociaż może być korzystne zarówno dla matki, jak i dla dziecka, nie jest zalecane w każdych okolicznościach. Podczas porodu naturalnego zabieg ten musi być przeprowadzony na wysokości skurczów, podczas gdy pacjentka jest pod znieczuleniem, ponieważ jego celem jest zapobieżenie pęknięciu krocza. W większości przypadków kobiety, które rodzą po raz pierwszy są jedynymi kandydatkami do nacięcia krocza, a zabieg ten może być wykonany jedynie po spełnieniu określonych warunków. W przypadku zabezpieczenia krocza zmniejsza się opór tkankowy, co skutkuje zmniejszeniem ryzyka okołoporodowego uszkodzenia noworodka. Kolejną zaletą jest skrócenie czasu trwania porodu, co zmniejsza prawdopodobieństwo, że w wyniku przedłużającego się procesu u niemowlęcia wystąpi niedotlenienie.

Nacięcie krocza nie jest zazwyczaj wymagane.

Pęknięcie krocza jest częstym powikłaniem, które może wystąpić po porodzie naturalnym. Uraz ten powoduje, że kobieta wolniej wraca do zdrowia i znacznie utrudnia jej funkcjonowanie po porodzie. Aby tego uniknąć przeprowadza się zabieg nacięcia krocza, który, jak już wcześniej zostało powiedziane, powinien być wykonywany tylko w przypadku wystąpienia pewnych objawów, które wymagają leczenia operacyjnego. Według Światowej Organizacji Zdrowia, jest ono wykonywane w nadmiarze, a położne w tym przypadku dokonują szybkiej oceny, co jest źródłem większości wątpliwości. Jednak powinien być wykonany tylko w przypadkach, gdy tkanki dają znaczny opór i utrudniają niemowlęciu wejście na świat. W takiej sytuacji jest to niezbędny środek ostrożności, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że proces porodu lub okres połogu będzie naznaczony trudnościami. Nie można z całą pewnością stwierdzić, czy będzie to miało miejsce, czy też nie. Istnieje jednak możliwość, że ryzyko to można zmniejszyć, jeśli podejmie się kroki zapobiegawcze, takie jak utrzymanie aktywnego trybu życia przez całą ciążę, stosowanie mięśni Kegla, wykonanie sobie masażu krocza przed porodem.

Co dalej po porodzie dziecka?

Należy zaznaczyć, że sama operacja nie powoduje żadnego dyskomfortu, ponieważ przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym podczas skurczów. Wiele kobiet, które rodziły, relacjonuje, że były zupełnie nieświadome, że proces się rozpoczął. Dyskomfort zaczyna się jednak pojawiać nieco później, w czasie połogu. Ze względu na ranę, która powstała w wyniku nacięcia krocza, konieczne będzie założenie szwów, co znacznie utrudni Ci funkcjonowanie w tym niekomfortowym okresie. Na początku, okolica nacięcia może być w okropnej agonii, ale w miarę gojenia się rany, możesz doświadczać szarpania i drętwienia. Złe samopoczucie po zabiegu trwa często od siedmiu do dziesięciu dni, choć w rzadkich przypadkach może trwać nawet cały miesiąc. Po porodzie kluczowe jest zapewnienie kroczu odpowiedniego leczenia, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju infekcji.

Nacięcie krocza, pomimo tego, że nie jest to szczególnie przyjemna operacja, może być w niektórych okolicznościach wymagane. Ponieważ okoliczności na sali porodowej są płynne i zmieniają się z minuty na minutę, trudno jest z góry przewidzieć, czy będzie ono wymagane, czy też nie. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że celem każdej czynności jest przyspieszenie rozpoczęcia porodu i ułatwienie wejścia na świat tak bardzo oczekiwanego dziecka.

źródło: http://www.pozmedik.pl/blog/nacinanie-krocza-czy-zawsze-jest-wymagane

Sprawdź również: Nieinwazyjny test na ojcostwo w ciąży

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *