Co dzieci wiedzą o seksie?

Co dzieci wiedzą o seksie?

0 przez jakub

Seks wydaje się nam dziedziną życia zarezerwowaną jedynie dla dorosłych. Trudno więc wyobrazić sobie dziecko, które przeżywa fascynacje seksualne. Często nie mieści się nam to nawet w głowie i uważamy dzieci za istoty wysoce aseksualne. Tak jednak nie jest.

Rozwój psychoseksualny dziecka

Sfera pragnień, intymności i popędów towarzyszy dziecku właściwie od chwili urodzenia. Nie ma w tym nic złego, a nawet więcej, gdyby tak nie było prawdopodobnie nie wykształciłyby się u dorosłych odpowiednie mechanizmy zaspokajania własnych potrzeb.

W trakcie rozwoju seksualnego dzieci przechodzą przez kilka faz, które to odpowiadają ich fascynacjom w odniesieniu do własnego ciała i innych. Wyróżniamy:

  • Fazę oralną – Pierwszym obiektem zainteresowania dziecka, którego czerpie przyjemność jest pierś matki. Nic dziwnego, dostarcza ona niezbędnego do życia pożywienia i przez pewien czas należy tylko do dziecka. W tym okresie dziecko wykazuje tendencję do wkładania wszystkiego co napotka na swojej drodze do ust.
  • Fazę analną – dziecko czerpie przyjemność z zachowań drażniących błonę śluzową odbytu. Jest to jedna z ważniejszych faz rozwoju. To właśnie ta fascynacja przeradza się w trening czystości, czyli umiejętność wstrzymywania wydalania fekaliów z organizmu.
  • Faza falliczna – to moment kiedy dziecko odkrywa przyjemność ze stymulowania penisa bądź łechtaczki. Pojawia się wtedy nieuświadomiony lęk przed kastracją i kompleks Edypa (pożądanie rodzica płci przeciwnej i wrogość w stosunku do rodzica tej samej płci). Jest to ogromna zmiana u dziecka i naturalnym mechanizmem przed kompleksem Edypa jest faza latencji, czyli brak jakichkolwiek popędów seksualnych.
  • Faza genitalna – ostatnia z faz rozwoju psychoseksualnego, pojawia się po okresie latencji, w momencie wkroczenia dziecka w proces dojrzewania. Jest ona ugruntowaniem poprzednich faz, a przyjemność seksualna zostaje powiązana z popędem i narządami rozrodczymi.

Rozwój psychoseksualny jest niezwykle istotną sferą w życiu każdego człowieka. Służy on skierowaniu wrodzonego popędu seksualnego na odpowiedni obiekt.

REKLAMA