15 kwietnia 2024

Jako przyszła mama i lekarz martwię się o skutki ekstremalnego upału

Kiedy siedziałem w samochodzie, czekając na moją szczepionkę COVID-19 , odmówiłem małą modlitwę przepełnioną wdzięcznością – ale także obawą. Byłam w piątym tygodniu ciąży, a informacje o zagrożeniach i korzyściach ze szczepień w ciąży były nadal dość skąpe. Jednak mój mąż i ja wierzyliśmy, że otrzymanie szczepionki COVID-19 było najlepszym wyborem.

Szybko do przodu po drugiej dawce i na szczęście moje dziecko i ja jesteśmy zdrowi. Wstępne badania wykazały, że jak dotąd nie ma większych obaw dotyczących bezpieczeństwa podczas ciąży, a wraz z rozwojem wariantu Delta COVID-19 mam szczęście, że mam tę dodatkową warstwę obrony.

Jednak nawet kiedy świętuję ochronę mojego dziecka i siebie przed tą straszną chorobą, lato przyniosło kolejny poważny problem zdrowotny na pierwszy plan: nadmierne upały . Ponieważ planuję codzienne spacery na najchłodniejsze pory dnia, widzę, że te temperatury są wcześniejsze, a okno na bezpieczne przebywanie na zewnątrz jest krótsze. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że ostatnia dekada była najgorętszą w historii, a naukowcy przewidują, że liczba niebezpiecznych, niemierzalnych dni upałów wzrośnie tylko w ciągu najbliższych kilku dekad.

Podczas gdy niektórzy mogą przekonać samych siebie, że ta drastyczna zmiana temperatury jest naturalną reakcją Ziemi, naukowcy na całym świecie zgadzają się, że emisje gazów cieplarnianych z działalności człowieka są głównym motorem wzrostu globalnych temperatur. Ten wzrost emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, spowodował, że planeta pochłonęła dwa razy więcej ciepła w atmosferze niż piętnaście lat temu. Wynikająca z tego dodatnia nierównowaga energetyczna przyczynia się do wyższych temperatur, dotkliwych susz i ekstremalnych upałów.

Dla kobiet w ciąży, takich jak ja, silne fale upałów stanowią niebezpieczne zagrożenie dla zdrowia. Ciąża już podnosi wyjściową temperaturę ciała, ale gdy ciała ciężarnych osiągają temperaturę 102,2 stopnia , istnieje większe ryzyko udaru cieplnego, wyczerpania cieplnego i odwodnienia. Odwodnienie wywołane ciepłem może zmniejszyć przepływ krwi do łożyska , potencjalnie pozbawiając płody ważnych składników odżywczych. Może również prowadzić do przedwczesnego porodu z powodu zmniejszonego przepływu krwi do macicy.

Marc Romanelli/Getty

Zbiega się to z badaniem wykazującym związek między wysokimi temperaturami na zewnątrz a nawet 21-procentowym ryzykiem przedwczesnego porodu . Ponadto każdy wzrost o jeden stopień Celsjusza w tygodniu poprzedzającym poród w okresie od maja do września zwiększa o 6 procent prawdopodobieństwo urodzenia martwego dziecka . Ekstremalne upały są również związane z niską masą urodzeniową i wrodzonymi chorobami serca .

Niestety, szkody wynikające z ekstremalnych upałów nieproporcjonalnie wpływają na społeczności kolorowe. Czarne kobiety w ciąży są już bardziej podatne na przedwczesny poród i niską masę urodzeniową, a ryzyko urodzenia martwego dziecka jest dwa razy większe niż u ich białych odpowiedników. Narażenie na wysokie temperatury tylko dodatkowo zwiększa ryzyko tych wyników. Do tych dysproporcji przyczynia się kilka kwestii systemowych. Społeczności kolorowe częściej mieszkają na miejskich wyspach ciepła , regionach miejskich, które są znacznie cieplejsze niż otaczające je obszary wiejskie. Mają niewielką osłonę drzew i duże ilości betonu pochłaniającego słońce, a wielu mieszkańców tych obszarów nie może sobie pozwolić na wyższe rachunki za prąd, które są dostarczane z klimatyzacją. Nierówności te są dodatkowo potęgowane przez takie czynniki, jak czarni pacjenci, którzy mają mniejszy dostęp do opieki zdrowotnej i doświadczają uprzedzeń rasowych w leczeniu.

Aby chronić kobiety w ciąży i ich dzieci, należy podjąć pilne i sprawiedliwe działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Budowanie terenów zielonych jest jednym ze sposobów przeciwdziałania ekstremalnym upałom, ale planowanie musi uwzględniać potrzeby społeczności znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Programy efektywności energetycznej, które mają na celu zmniejszenie zużycia energii i kosztów rachunków za media, powinny uwzględniać wyzwania strukturalne, z którymi często borykają się najsłabsi mieszkańcy. Oprócz Bipartisan Infrastructure Framework prezydenta Bidena, który inwestuje w czysty transport i energię, ustawodawstwo, takie jak Ustawa o ochronie mam i dzieci przed zmianami klimatycznymi, w szczególności odnosi się do niesprawiedliwości w zakresie zdrowia środowiskowego, które towarzyszą śmiertelności matek.

Dla mnie radość z sprowadzenia dziecka na ten świat jest łagodzona troską, która wiąże się z zapewnieniem, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc mojemu dziecku rozwijać się. Nawet gdy staram się robić, co mogę, myślę o tym, jak zagrożenia dla zdrowia, takie jak ekstremalne upały, mogą zniweczyć te wysiłki. Ale mam nadzieję dla siebie i niezliczonych innych osób takich jak ja, że dzięki prawdziwym działaniom na rzecz klimatu, możemy w końcu wprowadzić nasze dzieci do świata, który jest bezpieczny i zdrowy dla nas wszystkich.

Post jako przyszła mama i lekarz martwię się o skutki upałów pojawił się najpierw w Strasznej mamie .

źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *