18 czerwca 2024

Trądzik w ciąży: środki, które należy podjąć, aby go uniknąć i poradzić sobie z nim

Trądzik w ciąży: środki, które należy podjąć, aby go uniknąć i poradzić sobie z nim

Niestety, trądzik nie jest stanem, który jest wyłączny do lat młodzieńczych; raczej, może dotknąć każdego na każdym etapie życia. Kobiety w ciąży są szczególnie narażone, ponieważ ich poziom hormonów ma tendencję do wahania się dość mocno w trakcie ciąży. Ponieważ wzrost progesteronu powoduje stymulację gruczołów potowych i łojowych, środowisko to jest idealne dla rozwoju różnych rodzajów trądziku.

piaxbay

Na początek pozostaje działanie profilaktyczne.

Wiele kobiet w ciąży podejmuje decyzję o znacznym ograniczeniu ilości kosmetyków do pielęgnacji skóry, które stosują na co dzień z różnych powodów. Czasami wynika to z bardzo złego samopoczucia i braku motywacji, a w innych przypadkach związane jest z koniecznością odłożenia sporej ilości składników. Istnieje wiele powodów, dla których kobiety w ciąży podejmują taką decyzję. Trzeba w tym czasie bardzo dobrze zapoznać się ze składami kosmetyków, ponieważ istnieje długa lista substancji, które są „zakazane”, ponieważ mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu. Niestety składy kosmetyków są w tym czasie bardzo ważne i trzeba się z nimi bardzo dobrze zapoznać. Trądzik to częsty problem kobiet w ciąży, zwłaszcza tych, które nie przywiązują wystarczającej uwagi do higieny twarzy i u których występuje podwyższony poziom hormonu progesteronu. W czasie ciąży trądzik dotyka niemal co drugą kobietę. Aby tego uniknąć, zaleca się, aby przyszłe matki skonsultowały się z ekspertem kosmetologiem lub dermatologiem w pierwszych miesiącach ciąży. Ci specjaliści z przyjemnością ułożą kolekcję kosmetyków, które są bezpieczne i skuteczne do stosowania w czasie ciąży. Trądzik to uciążliwa dolegliwość, którą trzeba leczyć u podstaw, ponieważ jego obecność może mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie przyszłej kobiety.

Walka z trądzikiem w ciąży

Jak zatem można walczyć z trądzikiem, skoro wymagane jest powstrzymanie się od stosowania jakichkolwiek produktów, które okazały się najbardziej skuteczne? To prawda, że retinol, kwasy AHA i BHA oraz retinol razem wzięte to jedne z najskuteczniejszych składników leczenia, ale na szczęście nie jedyne. Kobieta w ciąży powinna poświęcić swojej skórze należną jej uwagę i pielęgnację, która powinna być jeszcze bardziej kompleksowa niż dotychczas. Dwuetapowy proces oczyszczania to absolutne minimum, które powinno znaleźć się w schemacie, dlatego oczekująca mama powinna o tym pamiętać. Najpierw należy oczyścić twarz lekkim żelem lub pianką, a następnie bardzo dokładnie usunąć makijaż za pomocą płynu micelarnego. Po tym zabiegu twarz powinna zostać wyklepana do sucha. Taki sposób postępowania może dać stuprocentową pewność, że gruczoły produkujące sebum i pot nie są zanieczyszczone pozostałościami po produktach kosmetycznych. Niebagatelnym krokiem jest przywrócenie naturalnego pH skóry poprzez stosowanie toniku oraz konsekwentne nawilżanie twarzy za pomocą kremów lub maseczek. Dieta może być jednym z czynników, które przyczyniają się do pogorszenia stanu cery. Mimo, że te dziewięć miesięcy nie jest łatwe, należy zwrócić uwagę na swoją dietę i wybierać produkty, które zostały poddane mniejszej obróbce. Wykazano, że obecność przetworzonej żywności w organizmie przyczynia się do rozwoju trądziku.

Czy koniec ciąży oznacza koniec problemów z cerą?

Niestety koniec ciąży nie oznacza jeszcze, że problemy skórne w cudowny sposób znikną. Często zdarza się, że jeszcze przez jakiś czas utrzymuje się wysoki poziom prolaktyny, która jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi trądziku. Wskazuje to, że zmiany skórne mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka miesięcy po porodzie, ale powinny ustąpić nie później niż w krótkim czasie po zaprzestaniu karmienia przez matkę. Do tego etapu równowaga hormonalna nie wraca do normy, dlatego jest to tak ważne. Po zaprzestaniu karmienia piersią, kobieta ma do dyspozycji więcej alternatyw, w tym możliwość skorzystania z operacji kosmetycznych; niemniej jednak, powinna nadal unikać niektórych leków. Plusem tego jest to, że ma ona więcej swobody.

Mimo że istnieją ograniczenia co do rodzaju stosowanych składników, należy pamiętać, że ciąża to czas, w którym szczególnie ważne jest dbanie o cerę. Zastosowanie się do powyższych rad pozwoli każdej kobiecie w ciąży poczuć się atrakcyjną i zadbaną, a także ułatwi jej dostosowanie się do tego, jak w tym czasie będzie zmieniało się jej ciało. Kiepskie samopoczucie i doświadczanie nieprzyjemnych objawów podczas tych kilku miesięcy może być zniechęcające.

źródło: http://www.pozmedik.pl/blog/tradzik-w-trakcie-ciazy-zapobieganie-i-zwalczanie

 
Zobacz także: Hiperlaktacja – co to jest i jak się objawia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *