Tabletka szczęścia

Tabletka szczęścia

30 kwietnia 2019 0 przez jakub

Ktoś kiedyś powiedział, że dzisiejszy świat zbudowany jest na Prozacu – jedynym leku, który znalazł się na okładce magazynu Times, a który stosowany jest w przypadku leczenia zaburzeń depresyjnych. Coraz więcej ludzi sięga po takie środki, i co więcej, są one przepisywane nie tylko przez psychiatrów, wszystkich lekarzy, którzy stwierdzą taką potrzebę. Jakie jest działanie antydepresantów i jakie niosą zagrożenia? Sprawdź!

Działanie antydepresantów

Mózg zbudowany jest z komórek nerwowych i ich połączeń. Kontakt komórek między sobą zapewniają substancje zwane neurotransmiterami. Jednym z takich neurotransmiterów jest serotonina – substancja działająca głównie na komórki w tzw. ośrodku szczęścia w mózgu. Jej brak może objawiać się gorszym funkcjonowaniem tego obszaru mózgu. Powoduje to objawy depresji takie jak obniżony nastrój, lęk, bezsenność, anhedonię i wycofanie. Antydepresanty zwiększają obecność tej substancji w mózgu. Dzięki temu po ok 2 tygodniach objawy depresji powinny stopniowo zanikać.

Na co uważać przy leczeniu antydepresantami?

Pomimo, że środki antydepresyjne leczą i są ogólnie stosowane w depresjach i innych zaburzeniach, wiele osób skarży się na złe samopoczucie w trakcie ich stosowania.

W pierwszych dniach ich stosowania bardzo często pojawiają delikatne skutki uboczne. W większości przypadków nie są one bardzo uciążliwe i szybko mijają. Spowodowane jest to tym, że zwiększony poziom danej substancji (jak wspomniana wcześniej serotonina) jest szokiem dla organizmu i musi się on do niego przystosować. Mężczyźni narzekają na zmniejszony popęd i zdolność prokreacyjną.

Antydepresanty często należy stosować przez wiele lat, a rosnąca tolerancja zmusza osoby do nieustannych zmian dawkowania, bądź rodzaju leku. Odstawienie powinno przebiegać stopniowo i pod nadzorem lekarza. Mimo, że uważa się antydepresanty za substancje nieuzależniające, to zawsze należy zachować przy takich substancjach ostrożność.

Kliniczne postacie depresji bezwzględnie wymagają włączenia do terapii antydepresantów. W lżejszych zaburzenia stosuje się mniejsze dawki, bądź naturalne odpowiedniki leków przeciwdepresyjnych, takie jak napary z dziurawca i damiany, które wykazują aktywność na te same receptory co Prozac.

REKLAMA