Organizacja czasu, czyli jak skończyć i się nie wykończyć

Organizacja czasu, czyli jak skończyć i się nie wykończyć

2 maja 2019 0 przez jakub

Dorosłość to etap w życiu, na który nikt jeszcze nie znalazł złotego środka. Dom, praca, dzieci, pasje, sen. Ciężko to wszystko sprytnie upchnąć w krótkiej dobie. Ale okazuje się, że wcale nie jest to niewykonalne. Wystarczy odrobina chęci, aby zasypiać z uśmiechem na twarzy, a wszystko za sprawą w pełni odhaczonej checklisty.

  1. Podstawą jest dobry planer. Ważne żeby był w pełni dostosowany do Ciebie, bo to Tobie ma służyć. Popróbuj z różnymi formami i wybierz tę, która najlepiej się sprawdzi. Sama jesteś sobie sterem! Kalendarz, mały czy duży, kieszonkowy lub naścienny, tablica magnetyczna, ściana pomalowana farbą tablicową czy też odpowiednia aplikacja na smartphonie. Szukajcie, aż znajdziecie. Od Ciebie też zależy czy będziesz planować od razu cały tydzień (wtedy najlepiej zabrać się za to w niedzielę, żeby rozpocząć tydzień z klarownym rozkładem jazdy), czy też robić to z dnia na dzień (wówczas polecamy zabrać się za to wieczorem dnia poprzedzającego).
  2. Małe kroki, a nie wielkie dzieła. Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. Jeżeli podzielisz sobie te wielkie zadania na ich najdrobniejsze składowe do o wiele łatwiej będzie Ci je wykonać.
  3. Prawo do odpoczynku. Nie traktuj każdego dnia jak maratonu. To bardzo prosta droga do frustracji i przemęczenia. A przecież nie do tego dążymy. Obiecaj sobie, że znajdziesz też czas na odpoczynek, a dowodem na to niech będzie odpowiedni wpis w Twoim planerze.
  4. Sen nie jest tym samym co odpoczynek. Reorganizację swojej codzienności warto zacząć od prawidłowej organizacji nawyków. Podstawą jest oczywiście sen, bez którego możesz mieć ogromne trudności z wykonaniem wszystkiego co sobie zaplanowałaś. Poranny budzik rodzi lęk i odrazę? Pomyśl sobie jaką przyjemność sprawi Ci wieczorny, sygnalizujący, że najwyższa pora znaleźć się w łóżku.
  5. Wielkie sprawy małymi krokami. Jeśli z tyłu głowy nieustannie ciążą Ci zaległe zadania, których do tej pory nie udało się zrealizować podziel je na mniejsze kroki. Skutecznym w tej kwestii może okazać się sposób pt. jedno trudne zadanie na tydzień. W ten  sposób z mniejszym obciążeniem oczyścisz swój zagracony tył głowy.

Jesteś już gotowa na porządki nie tylko w domu, ale i własnym życiu? Zatem do dzieła!

REKLAMA