NMPR, czyli kilka wskazówek dla przyszłych rodziców

NMPR, czyli kilka wskazówek dla przyszłych rodziców

2 maja 2019 0 przez jakub

Naturalne Metody Planowania Rodziny, czyli w skrócie NMPR to ogromny ukłon w kierunku par starających się o dziecko. Mimo ogromnej ostrożności społeczeństwa wobec z pozoru prymitywnych form obserwacji cyklu menstruacyjnego okazuje się, że w planowaniu ciąży przynosi on zaskakujące efekty.

Katolicka antykoncepcja?

Największe oburzenie budzi obecnie kwestia odpowiedzialnego rodzicielstwa. Owszem, obserwację cyklu można traktować jako jeden z najmniej inwazyjnych sposobów antykoncepcji (przy czym kwestię skuteczności pozostawiamy badaczom), ale okazuje się, że świetnie sprawdza się ona w zakresie planowania ciąży. Świadomość własnego cyklu wielokrotnie zwiększa szansę na poczęcie i uniknięcie frustrującego, czasochłonnego starania się o dziecko.

Na czym polega zatem NMPR?

Jak już wyżej wspomnieliśmy jest to nic innego jak wnikliwa obserwacja własnego organizmu. Polega na sumiennym notowaniu podstawowej temperatury ciała oraz śluzu szyjki macicy. Jest to zatem innymi słowy systematyczna obserwacja objawów płodności i ich interpretacja, wraz z dostosowaniem współżycia do rozpoznanej fazy cyklu. Mimo, że brzmi to zgoła archaicznie to jest to jedna z najefektywniejszych metod podczas planowania ciąży.

Tajniki samoobserwacji

W sieci krąży cała masa gotowych szablonów do notowania wszelkich objawów. Wyróżnić możemy te gotowe do druku, dołączamy do tego termometr, ołówek lub długopis i zestaw jest kompletny.

Dla kobiet lubiących mieć wszystko w jednym miejscu dużo przyjemniejszą formą będzie zakup komputera cyklu, który nie dość, że zajmuje mniej miejsca niż przeciętny smartphone, to jeszcze sam przeanalizuje nam wszystkie dane z obserwacji. Dla Pań, które nie lubią mnożyć technologii znajdującej się w domu lub utworzyły trwałą więź ze swoim telefonem również mamy satysfakcjonujące rozwiązanie. Twórcy oprogramowania wyszli naprzeciw również tej grupie. Wystarczy kilka kliknięć, aby pobrać na smartphone odpowiednią aplikację zbierającą dane z naszych obserwacji. Z uwagi na ich wysyp konieczne będzie przetestowanie kilku i wybór tej, która najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom. Zaleta tego rozwiązania jest oczywista- większość z nas przecież nie rozstaje się ze smartphonem, zatem mamy gwarancję, że nasz arkusz obserwacji będziemy mieć zawsze przy sobie.

REKLAMA