Nie ma fal? Zalety i przeciwwskazania terapii neurofeedback

Nie ma fal? Zalety i przeciwwskazania terapii neurofeedback

1 maja 2019 0 przez jakub

XXI wiek i postępujący rozwój technologii przynoszą ze sobą wiele nowych narzędzi, którymi wspomóc możemy funkcjonowanie naszego dziecka. Ogromną popularność zyskuje terapia z wykorzystaniem systemów EEG. Czym jest neurofeedback i jakie może mieć korzyści? Sprawdź!

Co to jest neurofeedback?

Neurofeedback to metoda terapii opierająca się na działaniu sprzężenia zwrotnego. Jest to naturalna zdolność człowieka do zmiany zachowania poprzez dostrzeżenie jego rezultatów. Neurofeedback EEG służy do rejestracji i analizy elektrycznej czynności mózgu. Czynności te nie zawsze docierają do świadomości człowieka. Metoda neurofeedback pozwala na ich graficzne przedstawienie i pomoc w ich zmianie na zasadzie samoregulacji (sprzężenie zwrotne).

Trening neurofeedback to od kilku do kilkunastu krótkich, przyjemnych sesji, które mogą znacząco poprawić funkcjonowanie poznawcze człowieka. Specjalne oprogramowania stosowane w tej terapii, które przybierają formę gier zręcznościowych sprawiają, że każda sesja może być doskonałą rozrywką dla dziecka.

Wady i zalety neurofeedbacku

Wśród najczęstszych przeciwskazań do stosowania treningu neurofeedback wymienia się: epilepsję, niską motywację klienta, głęboki stan wyczerpania organizmu.

Metoda neurofeedback jest bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych. Może jednak przynieść wiele korzyści:

  • zwiększenie koncentracji,
  • łatwiejsze i szybsze podejmowanie decyzji,
  • redukcja lęku,
  • wzmocnienie motywacji,
  • łatwość w osiąganiu stanu relaksu,
  • poprawa pamięci i zdolności uczenia się,
  • poprawa samopoczucia,
  • rozwój samoświadomości.

Terapia neurofeedback wykazuje dobre efekty w pracy z dziećmi z ADHD, które mają trudności z koncentracją i jest zalecana przy tego typu problemach. Duża część badań donosi także pozytywny wpływ neurofeedbacku na osoby dotknięte zaburzeniami depresyjnymi. Metoda ta skuteczna okazuje się także przy leczeniu bólu migrenowego, bezsenności, nadciśnienia i zespołu jelita drażliwego (skutecznie redukuje napięcie wewnętrzne).

REKLAMA