Mamo, Tato, pobaw się ze mną!

Mamo, Tato, pobaw się ze mną!

1 maja 2019 0 przez jakub

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze to chodzące wulkany energii. Niejednokrotnie chciałoby się je przymocować do kanapy przed telewizorem, żeby chociaż na chwilę zasmakować się w ciszy i spokoju. Ale nie tędy droga. Dziecięca zabawa jest kluczowym elementem w rozwoju naszych pociech, łącząc przyjemne z pożytecznym. Dlaczego to bieganie, krzyki, bałagan są tak ważne dla naszych potomnych? Wyjaśniamy poniżej.

Zabawa towarzyszy dzieciom od najmłodszych lat ich rozwoju. Nie powinna stanowić zwyczajnego wypełniacza czasu, ponieważ ma zbawienny wpływ na nasze pociechy. A nie chodzi nam przecież o to, żeby ustanowić ją czasem odpoczynku dla rodziców. Nie bójmy się odkryć w sobie na nowo dziecko i włączyć się aktywnie w poznawanie świata przez naszych najmniejszych.

Ogólnie zabawy możemy podzielić na kilka zasadniczych typów. Każdy z nich oddziałuje w inny sposób na różne struktury poznawcze dzieci.

  1. Zabawy manipulacyjne. Ich podstawową funkcją jest poznawanie własnego ciała, jego możliwości i ograniczeń. Dodatkowo pozwalają na nabywanie umiejętności manipulacyjnych oraz wiedzy na temat otaczającego świata. Poprzez dotykanie, lizanie, ssanie, oglądanie i przekładanie dziecko zdobywa wiedzę odnośnie podstawowych właściwości przedmiotów- ich kształtu, struktury, wydawanych dźwięków. Dodatkowo angażując liczne zmysły (dotyk, słuch, wzrok) pozwalają rozwijać struktury mózgowe odpowiadające za każdy z nich. W toku rozwoju pojawiają się najwcześniej.
  2. Zabawy konstrukcyjne. Pozwalają na rozwój zarówno kreatywności, jak i poczucia sprawczości u pociech. Poprzez tworzenie autorskich konstrukcji dziecko nabywa umiejętność skupiania uwagi, wnikliwej obserwacji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a przy tym czerpie ogromną satysfakcję z osiąganych przez siebie efektów działania.  
  3. Zabawy tematyczne. Są najważniejszym elementem z zakresu rozwoju społecznego. Poprzez wcielanie się w różne role dzieci uczą się norm, reguł i wartości. Inicjowane są zazwyczaj w sposób spontaniczny,  zbędne są jakiekolwiek rekwizyty, ponieważ cała otoczka tworzy się w wyobraźni pociech.

Innymi typami zabaw są rytmiczno-ruchowe (wszelkiego rodzaju gry zespołowe, taniec, skakanie), badawcze (poznawanie poprzez doświadczanie właściwości) i dydaktyczne (pozwalające nabywać umiejętności i wiedzę o świecie).

REKLAMA