Kiedy dziecko nie chce już dłużej czekać – czym jest wcześniactwo?

Kiedy dziecko nie chce już dłużej czekać – czym jest wcześniactwo?

29 kwietnia 2019 0 przez jakub

Urodzenie dziecka między 22 a 37 tygodniem życia płodowego określane jest mianem wcześniactwa. Na przedwczesny poród ma wpływ wiele czynników. Czym jest wcześniactwo i jakie zagrożenia może powodować? Sprawdź!

Wcześniactwo – czym jest?

Rocznie w Polsce zbyt wcześnie rodzi się ponad 18 tysięcy dzieci. Bardzo często przebieg ciąży i wszystkie badania nie odbiegają od normy. Jeśli nie ma możliwości chemicznego wstrzymania porodu, dziecko jest odbierane i bacznie obserwowane przez lekarzy i pielęgniarki. Ginekolodzy wymieniają kilka przykładowych przyczyn wcześniejszego porodu:

  • niezdiagnozowane choroby matki,
  • infekcje wewnątrzmaciczne,
  • przewlekłe nadciśnienie,
  • stres.

Najcięższym typem wcześniactwa jest jego skrajna postać. Takie dzieci rodzą się przed 22 tygodniem ciąży i mają niewielkie szanse na przeżycie. Także życie później urodzonych, ale też wcześniaków nie należy do najłatwiejszych.

Problemy wynikające z przedwczesnych narodzin

Wcześniaki z racji niedokończonego płodowego rozwoju licznych funkcji i narządów wewnętrznych często wymagają wspomagania specjalistycznej aparatury zaraz po urodzeniu. Wśród najczęstszych nieprawidłowości można wymienić:

  • niedobory masy ciała i wzrostu,
  • niedorozwoje i uszkodzenia płuc,
  • liczne zaburzenia neurologiczne i rozwojowe,
  • długotrwała żółtaczka.

W świetle badań naukowych wcześniaki mają znacząco mniejsze szanse na przeżycie okresu dzieciństwa, okresu dorosłości, a także posiada potomstwa w porównaniu do dzieci urodzonych w terminie. Istnieje też zależność, która wskazuje na to, że osoby wcześniej urodzone mogą mieć niższe IQ i częściej zapadają na choroby psychiczne i neurologiczne.

Rozwój wcześniaka powinien przebiegać pod nieustanną kontrolą lekarską, szczególnie neonatologiczną. Dzięki odpowiedniemu wsparciu i terapii mają szansę na w miarę normalne życie, czasem nawet nieodbiegające od prawidłowo urodzonych dzieci.

REKLAMA