Jak stworzyć udany związek?

Jak stworzyć udany związek?

30 kwietnia 2019 0 przez jakub

Nie bez powodu w czołówce haseł wpisywanych w wyszukiwarkach internetowych znajdują się frazy dotyczące dobrego związku. Nie lada sztuką jest utrzymywanie relacji na zadowalającym dla obydwojga poziomie. Na co zatem należy zwracać uwagę kiedy czar zauroczenia pryśnie, a porozrzucane brudne skarpetki zaczynają przysłaniać blask niegdyś jakże idealnego partnera?

W dobie Internetu z łatwością możemy przebierać w kandydatach na współtowarzysza codzienności i to przy pomocy jednego ruchu palcem. I absolutnie nie ma w tym nic złego, bo przecież kto szuka ten znajdzie. Ale kiedy jednak okaże się, że partner idealny nie istnieje, a kolejna próba stworzenia związku kończy się fiaskiem przychodzi czas na refleksje.

Kilka zasad idealnego związku

  • Mówić, słuchać, rozumieć

Chociaż są to rdzenne umiejętności, które większość ludzi opanowuje w pierwszych latach życia, często są źródłem największych trudności. Okazuje się, że w kwestii tworzenia związku odgrywają kluczową rolę. Tym bardziej, ponieważ pozwalają zaspokoić potrzeby obydwojga partnerów.

  • Szanować, doceniać, wspierać

Potrzeba szacunku, znajdująca się na szczycie hierarchii Maslowa (psycholog o orientacji humanistycznej), tuż obok miłości i przynależności to zdecydowanie nie przypadkowa mieszanka. I właśnie związek, będący kluczowym elementem w życiu partnerów powinien być miejscem ich realizacji, tym samym motywując i pozwalając obydwojgu na rozwój.

  • Sprawiedliwy podział

To chyba najtrudniejsze ze wszystkich zadań. Zwłaszcza, że nie jest to umiejętność, którą nabywamy w toku edukacji. Niestety same chęci dzielenia  jedynie codzienności nie wystarczą. Chodzi o zdecydowanie więcej. Tworząc związek należy przygotować się na podział wielu sfer. Od czasu, przez obowiązki, aż do wymagań.

  • Ufać i być szczerym

W tej kwestii nie ma miejsca na kompromisy. Dobry związek to taki, w którym partnerzy wykazują zdolność do zaufania. Podejrzliwość lub, o zgrozo, ciągła kontrola zawsze okazują się bolesne w skutkach. A wystarczy ufać, żeby być szczerym i być szczerym, by budzić zaufanie.

REKLAMA