Ile waży dusza?

Ile waży dusza?

1 maja 2019 0 przez jakub

Wydawać by się mogło, że możemy postawić to pytanie na jednej szali razem z zagadką “ile waży koń trojański?”. Ale skoro lata badań i wnikliwych analiz pozwoliły oszacować wagę drewnianego monstrum to może i w przypadku jakże abstrakcyjnej duszy istnieje jakakolwiek sensowna odpowiedź?  

21 gramów?

21 to magiczna liczba nie tylko w kartach. Początkiem ubiegłego wieku doktor Duncan McDougall przeprowadzał badania nad umierającymi na suchoty mężczyznami. Dalekie one były od dzisiejszych standardów etycznych, jednak dostarczyły ciekawych spostrzeżeń.

McDougall kład umierających na wagach przemysłowych i obserwował proces umierania. Oczywiście osoby te były w tamtych czasach uznawane za nieuleczalnie umierających i będące w stanie agonalnym. Eksperymenty wykazały, że w momencie śmierci ciało człowieka traci nagle na wadzę 21 gramów. Był to jednorazowy, nagły spadek wagi, w związku z czym wykluczono ubytki wody i innych substancji znajdujących się w ciele człowieka, gdyż postępują one powoli.

Co ciekawe, wynik taki uzyskiwany był jedynie w przypadku umierających ludzi. Powtarzane badania na psach i innych zwierzętach nie wskazywały takiej zależności.

Ile w wadze prawdy?

Trudno jest znaleźć dzisiaj naukowca, który uznaje eksperymenty Duncana McDougalla za wiarygodne. Wiele lat po eksperymencie sam jego autor przyznał, że podczas badań występowały częste problemy techniczne z aparaturą pomiarową.

Badacze podkreślają także fakt, że ubytki wody z ciała umierającego nie są jedyną rzeczą, które mogły zaburzyć pomiar. Samo ustanie oddechu, zmiana temperatury ciała, czy też zakończenie pracy mózgu mogły wpłynąć na ten wynik. Nie wspominając już o pragmatycznych kwestiach umierania jak natychmiastowe rozpoczęcie rozkładu ciała i wydalanie różnych substancji z jelit.

Magiczna liczba 21 gramów powinniśmy więc uznać za ciekawostkę. Jak dotąd wszystkie próby połączenia nauki z wiarą i religią spełzły na niczym. Dla chętnych zgłębienia tematu polecamy film “21 gramów” w reżyserii Alejandro Gonzáleza, który w sposób fabularny omawia kwestię ciężaru duszy.

REKLAMA