Hipnoza – czym jest i czy może zaszkodzić?

Hipnoza – czym jest i czy może zaszkodzić?

30 kwietnia 2019 0 przez jakub

Stan hipnotyczny to wbrew pozorom częste zjawisko, którego doświadczamy na przykład prowadząc samochód. Jest to zwyczajnie zwiększona ogniskowa uwaga na dany aspekt, bądź czynność. Czym jest hipnoza, jakie są jej skutki i w jaki sposób możesz się zahipnotyzować? Sprawdź!

Hipnoza

Wśród wielu mitów dotyczących świadomości i jej zmian, największym chyba jest potoczne pojęcie hipnozy. Kojarzy się nam głównie z filmów lub programów telewizyjnych, gdzie hipnotyzer wywija zegarkiem, bądź jakimś paciorkiem przed nosem swojej ofiary, która potem jest gotowa wykonać każde jego polecenie. Jest to dalece nieprawdziwy obraz zjawiska, który wywołuje lęk przed profesjonalną hipnoterapią wykonywaną przez lekarzy i psychologów.

Hipnoza medyczna, bo tak też bywa określana, polega na wprowadzeniu osoby w stan głębokiej relaksacji i zmianie stanu świadomości. Dzięki temu można walczyć z bólem pooperacyjnym, znaleźć głębsze rozumienie siebie i problemów, z którymi człowiek się zmaga. Odpowiednie sterowanie uwagą osoby jest głównym elementem podejścia hipnotycznego. Oczywiście człowiek jest wtedy w pełni świadomy swoich działań i nie zrobi nic, czego nie zrobiliby w stanie normalnym.

Efekty hipnozy

Stan hipnotyczny jako naturalny w pewnych sytuacjach nie niesie za sobą zagrożenia dla naszego życia lub zdrowia. Wśród negatywnych aspektów terapii, w której wykorzystywana jest hipnoza wymienia się jej:

  • długi czas trwania – często terapeuta musi wrócić z klientem do jego lat dzieciństwa,
  • dbanie o odpowiednią indukcję transu hipnotycznego – osoba poddawana hipnozie musi wyzbyć się oporu przed nią,
  • nie wszystkie osoby są w równym stopniu podatne na działanie tej terapii. Od terapeuty wymaga się więc dynamicznego podejścia.

W kręgach naukowych znane jest także zjawisko autohipnozy. Polega ono na samodzielnej indukcji stanu hipnotycznego. Jest proste i opiera się na kilku krokach.

Po pierwsze konieczne jest rozluźnienie całego ciała i uspokojenie organizmu, kolejno poprzez medytację lub techniki relaksacyjne pogłębia się stan relaksacji. Najtrudniejszym elementem autohipnozy jest umiejętność skierowania uwagi na jedną rzecz. Pomaga przy tym liczenie wspak, bądź wyobrażanie sobie wchodzenia po schodach. Jesteś ciekawy jak wygląda stan hipnotyczny? Przekonaj się!

REKLAMA