Dwóch największych myślicieli XX wieku

Dwóch największych myślicieli XX wieku

1 maja 2019 0 przez jakub

W każdym stuleciu pojawia się grupa osób o wybitnych zdolnościach i inteligencji. Często bywają nierozumiani przez ludzi swojego pokolenia, a ich geniusz objawiony zostaje dopiero kilkadziesiąt lat później. Kto wniósł najwięcej na nasz dzisiejszy obraz świata? Zobacz!

Teoria ewolucji

Od niepamiętnych czasów ludzie zastanawiali się jak powstał człowiek, dlaczego drzewa rosną wysoko, a zwierzęta żyją w stadach. Na te wszystkie pytania odpowiedział, a właściwie zapoczątkował falę naukowych odpowiedzi anglik, Karol Darwin.

Tworząc ponadczasowe dzieło “O powstawaniu gatunków” nie przypuszczał, że rozprawa to odmieni życie wszystkich ludzi. To on pierwszy nazwał zjawiska doboru naturalne i opisywał naturę, w której każdy element zaprogramowany jest by walczyć o przetrwanie.

Dzięki niemu wiemy, że ludzie są kuzynami szympansów, że ewolucja jest procesem, który cały czas trwa i, że zachowania, które prezentujemy są próbami przystosowania do zmieniającej się rzeczywistości.

Świadomość i nieświadomość

Fakt, iż w naszym życiu kierujemy się nie tylko świadomymi przesłankami zawdzięczamy pracy klinicznej Zygmunta Freuda. Twórca psychoanalizy przez wiele lat obserwował ludzi, ich zachowania z perspektywy lekarza.

Doszedł do wniosku, że u podłoża ludzkiej motywacji kryją się wrodzone popędy, a ich zaspokajenie jest głównym celem życia człowieka. Nie mogły one mieścić się w ludzkiej świadomości, bo przecież wszyscy wyznajemy różne wartości i wybieramy różne drogi postępowania. Pomimo to, wciąż dręczą nas podobne rozterki i konflikty. To one właśnie są przykryte grubą warstwą nieświadomości.

Dziś chętnie mówimy o rzeczach które zrobiliśmy świadomie i jeszcze chętnie o naszych nieświadomych pobudkach, których jesteśmy świadomi. Wraz z rozwojem psychoanalizy Freud opisywał także siłę naszych snów, stworzył pierwszą teorię rozwoju osobowości i stał się podstawą dzisiejszej psychologii i psychiatrii.

Geniuszy z pewnością było dużo więcej, choćby sam Albert Einstein. Jednak społeczne życie ludzi, wychowywanie potomstwa i problemy, z którymi się borykamy znajdują najszersze wytłumaczenia w pracach Freuda i Darwina.

REKLAMA