20 września 2024

Cyberbullying – jak rozpoznać, jak reagować?

Powszechny dostęp do Internetu i nowych technologii to niezwykłe udogodnienie. Pozwala ono m.in. na wykonywanie zawodowych obowiązków, poszerzanie swojej wiedzy czy kontaktowanie się z bliskimi na odległość. Poza szeregiem korzyści, Internet oraz różnorodne urządzenia cyfrowe stanowią również pewne zagrożenie. Mowa tu przede wszystkim o zjawisku, jakim jest cyberprzemoc i związany z nią hejt w Internecie. W poniższym artykule opowiemy o tym, czym jest cyberbullying, jak go rozpoznać oraz jak na niego reagować.

Czym jest cyberbullying?

Cyberbullying to forma przemocy, do której stosowania wykorzystywana jest komunikacja cyfrowa. Obejmować może ona SMS-y, wiadomości wysyłane na adres mailowy, a także posty, komentarze oraz wiadomości przesyłane w mediach społecznościowych. Warto pamiętać o tym, że cyberbullying to także kradzież tożsamości (w tym przypadku kradzież konta, np. na portalu społecznościowym). Celem osoby, stosującej przemoc w Internecie jest m.in. zastraszenie ofiary, podejmowanie działań, szkodzących jej wizerunkowi czy ośmieszanie jej.

Jak rozpoznać cyberbullying?

Cyberprzemoc to bardzo specyficzna forma przemocy. Ciężko jest bowiem rozpoznać jej ofiary – nie mają one na ciele znamion przemocy, takich jak opuchlizna czy siniaki. Zmianie ulegać może stopniowo ich zachowanie – cyberbullying może pozostawiać dotkliwe ślady w psychice ofiary. Jak rozpoznać zatem, że ktoś z naszego otoczenia jest nękany w Internecie?

Przede wszystkim, warto być czujnym i dokładnie czytać treści, jakie publikowane są w komentarzach pod postami bliskich nam osób. Może jakiś użytkownik od dłuższego czasu zamieszcza złośliwe uwagi i obraża osobę z naszego otoczenia? Pamiętaj o tym, że hejt w Internecie to nie tylko rzucające się w oczy wulgaryzmy – mowa nienawiści to bardzo szerokie zagadnienie – przekleństwa to tylko niewielka jego część.

Cyberprzemoc nie zawsze jest jednak tak wyraźnie widoczna. Trudniej dostrzec ją w sytuacji, gdy ofiara dostaje prywatne wiadomości. Wówczas negatywne emocje, związane ze stosowaną wobec niej przemocą mogą objawiać się zmianami w zachowaniu. Hejtowana lub zastraszana osoba będzie przede wszystkim przygnębiona, smutna lub/i zdenerwowana – stany te będą nasilać się zwłaszcza wtedy, gdy będzie ona sięgała po telefon/laptop czy inne urządzenie cyfrowe, które zwykle wykorzystuje do komunikacji. Pojawić może się również brak apetytu, problemy ze snem, płaczliwość czy rozdrażnienie. Co więcej, ofiara cyberprzemocy będzie izolować się od swojego otoczenia – przykładowo, dzieci będą niechętnie chodzić do szkoły. Wymienione powyżej symptomy mogą oczywiście sygnalizować inne problemy, z jakimi zmagają się bliskie nam osoby – powinny stanowić jednak “czerwoną lampkę”, skłaniającą nas do bacznych obserwacji i szczerych rozmów z bliskimi.

Cyberbullying – jak reagować na przemoc w Internecie?

Jesteś ofiarą cyberprzemocy lub jej świadkiem? W takim razie pamiętaj o tym, aby zareagować! Jeśli akty cyberprzemocy występują na portalach społecznościowych czy forach dyskusyjnych, możesz zgłosić je do moderatorów lub administratorów stron. Co zrobić w przypadku obraźliwych wiadomości prywatnych? Przede wszystkim, zapisuj każdą z nich. Możesz zrobić to zarówno poprzez przekopiowanie otrzymanej treści i wklejenie ich do edytora Word, jak i wykonanie zrzutu ekranu. Zebrane dowody będą przydatne w kolejnym kroku, jakim jest zgłoszenie cyberprzemocy do odpowiednich organów – policji lub prokuratury. Nie bądź bierny – reaguj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *