Nie jest już dla nikogo szokująca informacja, że kobieta jest w ciąży po 35 roku życia, skoro tak wiele kobiet w dzisiejszych czasach, jak np. księżna Meghan, zakłada swoje rodziny już po trzydziestce. Zdecydowana większość kobiet, które osiągają ten wiek w trakcie ciąży, ma niewiele lub nie ma żadnych trudności i rodzi dzieci w dobrym zdrowiu. Jednak badania wskazują, że istnieje szereg potencjalnych zagrożeń związanych z ciążą tego rodzaju. Przed podjęciem świadomej decyzji o posiadaniu dziecka, każda kobieta musi być świadoma różnych niebezpieczeństw, które mogą być z tym związane. Jakie są ważne rzeczy, które należy wiedzieć o zajściu w ciążę po 35 roku życia?
1. Wiek kobiety może mieć wpływ na jej płodność.
Ludzie natychmiast zaczęli omawiać potencjalne konsekwencje zdrowotne posiadania dziecka w tak młodym wieku, gdy tylko stało się publicznie wiadomo, że żona księcia Harry’ego spodziewa się pierwszego dziecka pary. Według oficjalnego języka, ciąże, które występują po 35 roku życia, są określane jako „ciąże geriatryczne”. Księżna ma 36 lat, dlatego uważa się, że jest w ciąży w wieku „geriatrycznym”.
Po osiągnięciu przez kobietę wieku 30 lat, jej płodność zaczyna się stopniowo zmniejszać. Z tego powodu wiele kobiet w wieku powyżej 35 lat może zajść w ciążę po dłuższym staraniu się o dziecko niż młodsze kobiety, które również starają się o dziecko.
Możliwe, że winę za twoją spadającą płodność ponosi rzadsza owulacja lub problemy z narządami płciowymi. Endometrioza, blokada jajowodów czy mięśniaki macicy to schorzenia, które mogą utrudniać kobiecie poczęcie dziecka.
Zaleca się, aby kobieta skonsultowała się z lekarzem, jeśli jest w wieku powyżej 35 lat i bezskutecznie próbowała począć dziecko przez okres sześciu miesięcy, zanim podejmie decyzję o udaniu się do lekarza. Według niektórych badań, aż jedna trzecia kobiet w wieku od 35 do 39 lat może mieć problemy z poczęciem dziecka z powodu niepłodności. Podawanie leków jest często wszystkim, co jest wymagane dla kobiety, aby począć.
Kobiety, które przekroczyły 35 rok życia mogą mieć trudniej zajść w ciążę, ale mają też większe prawdopodobieństwo posiadania bliźniąt. Stanowi to potencjalną sytuację „catch-22”. Po leczeniu niepłodności istnieje zwiększone ryzyko, że kobieta będzie miała więcej niż jedno dziecko.
Niefortunnie, wraz z wiekiem wzrasta również szansa na urodzenie dziecka z wadą wrodzoną. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem nieprawidłowości chromosomalnej jest zespół Downa, a jego objawy obejmują upośledzenie umysłowe oraz deformacje fizyczne.
Kiedy kobieta osiąga wiek 35 lat, jej szansa na urodzenie dziecka z zespołem Downa wzrasta do 1 na 400 z 1 na 1250, kiedy miała 25 lat. Ryzyko jest najniższe u kobiet, które urodziły dziecko przed 25 rokiem życia. Istnieje jedna na sto szans, że kobieta, która ma 40 lat, gdy zajdzie w ciążę, urodzi dziecko z zespołem Downa.
Ponadto wraz z wiekiem kobiety wzrastają szanse na poronienie. Niezależnie od wieku matki, ryzyko poronienia jest największe w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży. Poronienie dotyczy około dziesięciu procent kobiet przed trzydziestym rokiem życia, natomiast około dwadzieścia procent kobiet w wieku od trzydziestu pięciu do czterdziestu dziewięciu lat jest już w grupie podwyższonego ryzyka poronienia.
Ryzyko poronienia wzrasta jeszcze bardziej u kobiet w wieku od 40 do 44 lat, osiągając około 35%.
2. Komplikacje z ciążą po 35 roku życia
Kobiety, które ukończyły 35 lat, mają przyzwoite prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka, ale mają większe ryzyko trudności podczas porodu i dostawy niż młodsze kobiety. Jednak wraz z wiekiem kobiety zmniejsza się prawdopodobieństwo bezpiecznego przebiegu ciąży i porodu; ciąża u kobiety, która ma 35 lat stanowi mniejsze ryzyko niż u kobiety, która ma 39 lat.
Poniżej przedstawiono problemy z ciążą, które najczęściej występują u kobiet po 35 roku życia:
Cukrzyca w czasie ciąży jest znana jako cukrzyca ciążowa. Kobiety w wieku powyżej 35 lat mają prawie dwukrotnie większe szanse na rozwój cukrzycy w czasie ciąży niż młodsze kobiety. Kobiety z cukrzycą, które są w ciąży mają większe ryzyko niż normalne kobiety posiadania dzieci, które są niezwykle duże dla ich wagi urodzeniowej.
Wysokie ciśnienie krwi to coś, co nie jest rzadkością w czasie ciąży. Stan przedrzucawkowy to termin medyczny określający najcięższy rodzaj nadciśnienia, który może wystąpić podczas ciąży;
Problemy z łożyskiem: najbardziej typowy stan określany jest jako placenta previa (występuje wtedy, gdy łożysko zakrywa szyjkę macicy). Kiedy dana osoba osiąga wiek 35 lat, jej prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju problemu wzrasta niemal dwukrotnie. Obfite krwawienie podczas porodu jest potencjalnym powikłaniem placenta previa, które jest stanem niebezpiecznym zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Poród przed 37 tygodniem ciąży jest uważany za przedwczesny i zwiększa prawdopodobieństwo, że niemowlę może mieć poważne komplikacje zdrowotne.
Prawdopodobieństwo poronienia wzrasta dwu- lub trzykrotnie po 40. roku życia, choć czynniki, które przyczyniają się do tego wzrostu, nie są do końca poznane.
Jeszcze przed próbą posiadania dziecka, ważne jest, aby priorytetowo traktować swoją opiekę zdrowotną w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa doświadczania problemów podczas ciąży, jeśli masz co najmniej 35 lat. Spożywaj pożywną dietę i przyjmuj suplementy kwasu foliowego przed i w trakcie wczesnych etapów ciąży. Jako kobieta w ciąży ważne jest, abyś utrzymywała zdrową wagę ciała; niedowaga lub nadwaga może mieć negatywny wpływ zarówno na Ciebie, jak i Twoje nienarodzone dziecko.
Dodatkowo zalecane jest trzymanie się z dala od napojów alkoholowych i papierosów. Ponieważ zarówno surowe mięso, jak i koci są potencjalnymi drogami przenoszenia toksoplazmozy, bardzo ważne jest, aby unikać ich spożywania. Kobiety w ciąży powinny również powstrzymać się od spożywania owoców morza o wysokiej zawartości rtęci.