Bajkowa terapia

Bajkowa terapia

30 kwietnia 2019 0 przez jakub

Jako dorośli często nie zauważamy problemów, z którymi zmagają się nasze dzieci. Najmłodsi czują lęk przed ciemnością, obawiają się potworów z szafy i spotykają z odrzuceniem rówieśników. Jeśli naprawdę nikogo w tej szafie nie ma, pozostaje nam tylko oswoić tego potwora. Z pomocą przychodzą bajki!

Czym jest bajkoterapia?

Bajkoterapia to jedna z metod terapii przeznaczona do pracy z dziećmi przedszkolnymi i z pierwszych klas podstawówki. Polega ona na prezentowaniu dzieciom przeznaczonych dla konkretnego problemu opowieści, które zawierają w sobie elementy terapii. Dostępne są  bajki relaksacyjne, psychoedukacyjne i psychoterapeutyczne. Świat jest w nich przedstawiony z punktu widzenia dziecka.

Bajki takie pomagają przezwyciężać lęk i uczą stawiania sobie nowych wyzwań z nim związanych. Dziecko utożsamiając się z postaciami poznaje prawidłowe wzorce zachowania w trudnych sytuacjach. Nie należy zapominać o koniecznej dawce prostego, dziecięcego humoru. Ma on za zadanie zniwelować napięcie powstałe na myśl o problemie i uprzyjemniać rozrywkę.

Jak stworzyć bajkę terapeutyczne?

Twórcami bajek terapeutycznych są głównie psychologowie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby samodzielnie stworzyć taką bajkę dla swojej pociechy. Na naszym blogu znajdziesz opisy wielu problemów, z którymi borykają się ludzie dorośli i dzieci. Wystarczy tylko określić precyzyjnie z czym może mieć problem Twoje dziecko i stworzyć postać bohatera, który dzielnie radzi sobie z takimi trudnościami w swoim bajkowym świecie.

REKLAMA